Apple Pay bol po predstavení okamžitým hitom. Aj napriek tomu, že ho reálne môžu používať len v niektorých krajinách od vydania iOS 8.1, získal si medzi ľuďmi ozajstnú popularitu a prvé čísla dokazujú, že ľudia platia výrazne viac pomocou svojich smartfónov, ako kedykoľvek predtým. Pozrite si novú reklamu, ktorú uviedol MasterCard!
MasterCard reklama
Po predstavení Apple Pay sme mohli očakávať, že MasterCard, či Visa budú s Apple Pay súperiť. Opak sa však stal pravdou a hneď po predstavení tohto platobného systému prehlásili, že ide o skvelú revolúciu. Master Card sa dokonca rozhodol, že Apple Pay využije aj vo svojej najnovšej reklame, ktorá propaguje špeciálny systém odmeňovania zákazníkov za platby. Do hlavnej úlohy tejto reklamy umiestnili samotnú Gwen Stefani, stretnutie s ktorou bolo hlavnou výhrou. Pokiaľ ste fanúšikom tejto speváčky, na svoje si prídete aj počas počúvania melódie, ktorá hrá v pozadí celej reklamy. Ide totiž o úplne nový song s názvom Spark The Fire. Čo poviete, páči sa vám táto reklama? 🙂
Zdroj: Wikipedia / Christophe Licoppe (úprava redakcie)
Aj napriek tomu, že o tom mnohí pochybujú, finančné výsledky hovoria jasne tom, že Tim Cook vedie spoločnosť Apple správnym smerom. Presvedčiť sa o tom môžte aj v poslednej správe. Totiž samotný CEO Jablkovej spoločnosti sa dostal do užšieho výberu 8 ľudí v ankete Osobnosť roka 2014 časopisu Time.
Nie je to po prvýkrát!
Tim Cook síce bojuje o prvenstvo v ankete Osobnosť roka s 8 ďalšími nominantmi, nejde však o jeho osobnú premiéru. Do tejto ankety sa dostal už aj v roku 2012, kedy sa mu však nepodarilo vyhrať. Generálnemu riaditeľovi Jablkovej spoločnosti pomohol predovšetkým naozaj vydarený začiatok predaja nových iPhonov 6/6 Plus, ktorých by sa podľa odhadov mohlo do konca roka 2014 predať až vyše 70 miliónov kusov! Okrem toho však Tima Cooka k nominácií posunulo aj jeho nedávne vyjadrenie o tom, že je gay a je na to hrdý! V ankete sa však nachádzajú aj iné osobnosti, ako je napríklad ruský prezident Vladimír Putin či americká speváčka Taylor Swift. Keďže je víťazstvo možné udeliť aj skupinke ľudí, do záverečnej nominácie sa dostala aj skupinka ľudí, bojujúcimi proti zákernej ebole. Tim Cook to teda nebude mať ľahké. Každopádne mu želáme, aby sa mu podarilo vybojovať prvé miesto. Veď osobnosťou roka nie ste každý deň!
Jablková spoločnosť predstavila nový operačný systém OS X Yosemite, ktorý však v niektorých prípadoch trpel chybou Wi-Fi. Apple samozrejme na riešení tohto problému pracuje a vo štvrtok vydalo už druhú beta verziu 10.10.2, v ktorej informuje vývojárov, aby sa zamerali najmä na Wi-Fi a jeho stabilitu.
Beta verzia OS X 10.10.2
Apple sa podľa všetkého stále pokúša odstrániť nepríjemný problém niektorých používateľov, ktorým sa po inštalácii nového operačného systému OS X Yosemite nedarilo pripojiť na Wi-Fi sieť. Pokiaľ si spomenieme na predošlú aktualizáciu OS X 10.10.1, tak už tá mala problém vyriešiť, no pomohla len malému množstvu používateľov. U ostatných problém naďalej pretrvával. Apple však ani na týchto ľudí nezabudlo a vydalo už druhú beta verziu OS X Yosemite 10.10.2, v ktorej prosí vývojárov, aby sa zamerali na Wi-Fi a jeho stabilitu. Z Cupertina síce neprišlo oficiálne stanovisko, no tým, ktorí sa mali taktiež tú česť s problémom stretnúť odporúča, aby odstránili uložené, no nevyužívané siete, či samotný reset SMC (System Managment Controller). My samozrejme celú situáciu pozorne sledujeme a o najnovšej situácii ohľadom aktualizácie, ale aj funkčnosti Wi-Fi, vás budeme samozrejme bližšie informovať!
Pokiaľ sa povie najnovšia kozmická loď, NASA a počítače, pravdepodobne vás napadne okamžite stroj, ktorý má k dispozícií niekoľkonásobne vyšší výkon ako, keď poskladáte dokopy 10 Mac Pro v tej najvyššej konfigurácií. Pokiaľ však neviete, aká je skutočnosť, pravdepodobne vás prekvapíme. Najnovšie vesmírne plavidlo Orion má totiž nižší výkon ako aktuálny iPhone 6!
Výkon
Aký má teda hardware k dispozícií samotná vesmírna loď? No, pravdepodobne zostanete zaskočení. Výkon počítača, alebo lepšie povedané troch rovnakých počítačov, keďže dva sú záložné, je porovnateľný s výkonom Samsungu Galaxy S III! Ten je naopak nižší ako výkon iPhonu 6. Pokiaľ by sme sa bližšie pozreli na hardware, ktorý sa nachádza v počítačoch vesmírnej lode, nájdeme v nich 11 rokov staré procesory IBM PowerPC 750FX, ktoré sa dokonca objavovali v niektorých počítačoch iBook G3. Tento procesor je ladený na frekvenciu 900MHz a vyrábaný bol 130-nm procesom. Len pre porovnanie, Samsung už pripravuje výrobu procesorov pomocou 14-nm procesu. Celý počítač je umiestnený na omnoho hrubšej základnej doske, aby odolal prudkým otrasom, ktoré sú vo vesmíre bežné.
A prečo taký slabý hardware?
Určite sa pýtate, prečo spoločnosť ako je NASA, ktorá má k dispozícií tie najvýkonnejšie počítače sveta, umiestnila do svojej kozmickej lode takto slabý hardware. Odpoveď vás možno prekvapí, no je to preto, aby sa vyhli zbytočným problémom, keďže konfigurácia je už rokmi overená, a tak aj omnoho spoľahlivejšia, ako súčasné počítače. Navyše by mala byť omnoho menej energeticky náročná!
Zdroj: Unsplash / Kelly Sikkema / Zana Latif (úprava redakcie)
Jablková spoločnosť pod vedením Steva Jobsa nikdy nepotrebovala používať špeciálne pero-stylus na ovládanie svojich produktov. Podľa samotného zakladateľa nám na to vystačili naše prsty. Ako však plynie čas, aj spoločnosť ako je Apple sa musí prispôsobiť konkurencií, a tak aj v Cupertine získali patent na nenávidený stylus!
Steve Jobs ich nenávidel
Zakladateľ spoločnosti Apple sa netajil tým, že nenávidí túto technológiu. Môžme si napríklad pamätať, ako bol predstavovaný v roku 2007 prvý iPhone. Steve vtedajšie smartfóny, ktoré používali poväčšine omnoho menší displej (ovládaný stylusmi) a QWERTY klávesnicu úplne znemožnil a ako hlavnú výhodu iPhone vyzdvihol fakt, že sa dá ovládať len pomocou našich prstov. To samozrejme uplatnil aj o tri roky neskôr, kedy predstavil iPad. Ten taktiež nepodporuje stylusy.
Konkurencia
Apple je veľmi silný hráč, no konkurencia je veľká a v Cupertine sa musia prispôsobovať. Ukázalo sa to napríklad aj v prípade iPhonu, kedy boli tento rok predstavené až dva modely s uhlopriečkami 4,7″ a 5,5″. Konkurenčné spoločnosti používajú stylusy už nejaký ten piatok. Napríklad taký Samsung predstavil svoje „inteligentné“ pero S-Pen ešte v roku 2011 odkedy sa jeho vývoj posunul výrazne smerom vpred. Dnes je pero tak obľúbené, že množstvo používateľov iPadu potrebuje niečo podobné a tak siahajú po lacných riešeniach od čínskych výrobcov. Čoskoro však už možno nebudú musieť!
Samsung je silný konkurent v každom smere! – svetapple.sk
Patent-Stylus
Apple si podalo patent, za ktorý by pravdepodobne za vedenia Steva Jobsa padali hlavy. Ide o veľmi jednoduchý stylus, ktorý podľa všetkého v sebe nemá ukryte nijaké „extra“ funkcie. Zato však ide o technológiu, ktorá sa nemala nikdy objaviť v spoločnosti akou je Apple. Keď sa však nad tým zamyslíme a stylus si spojíme s pripravovaným iPadom Pro, ktorý má ponúknuť uhlopriečku až 12,2″-12,9″, tak by nemusela byť od veci práca so zariadením v spojitosti s dotykovým perom. Napríklad upravovanie tabuliek či samotné kreslenie by mohlo byť vďaka stylusu pre mnohých majiteľov omnoho pohodlnejšie ako za pomoci vlastných prstov. Uvidíme teda, ako to celé dopadne. Je možné, že stylus nikdy neuvidíme, vzhľadom na to, že by nešlo o prvý patent, ktorý bol predstavený, no nezrealizovaný.
Každý, kto chodí do práce, pravdepodobne vie, aké to je, keď sa môžte na pár minút odreagovať od svojich povinností a zahrať si nejakú jednoduchú hru na mobile či tablete. Robia to mnohí z nás, no žiaľ aj politici, ktorí by sa mali svoju prácu plne sústrediť. Žiaľ, nie vždy sa tak deje a občas aj oni podľahnú svojmu iPadu!
Hranie Candy Crush Saga v práci
Posledný „trapas“ sa stal vo Veľkej Británii, kde sa istej politickej debaty zúčastnil aj člen konzervatívnej strany Nigel Mills. Ten si neuvedomil, že sa okolo neho nachádza množstvo objektívov a zapol si svoju obľúbenú hru. Samozrejme, že aféra na seba nenechala dlho čakať. Samotný politik potvrdil, že si neuvedomil prítomnosť médií, a že si počas politickej debaty na pár minút zahral jednu či dve hry.
Dobrá reklama
Samotný CEO spoločnosti CCS sa netajil tým, že po vydaní hry bola jeho spoločnosť v strate. Tento stav pretrvával zrejme až doteraz, britský politik však vytvoril skvelú reklamu celej hre. Objavil sa totiž na titulnej stránke niekoľkých miestnych novín a katalógov, rovnako ako na technologických weboch po celom svete. Dnes môžme teda s veľkou pravdepodobnosťou očakávať, že autori samotnej hry už nie sú v strate!
Pokiaľ si pamätáte situáciu z posledných mesiacov, potom viete, že NFL zakázala svojim hráčom nosiť slúchadlá Beats (ktoré patria Apple). Za všetko mohla spoločnosť Bose, ktorá je hlavným partnerom NFL, a tak je celkom logické, že potrebovala podstúpiť krok, ktorým odstráni konkurenciu. To sa však celkom nepodarilo, pretože Apple reagovalo okamžite stiahnutím všetkých produktov Bose z pultov Apple Store. Zdá sa, že vojna sa končí, Bose sa vraj vracia do Apple Store!
Späť
Zdá sa, že absolútne bezvýznamná vojna medzi spoločnosťou Bose a spoločnosťou Apple sa už čoskoro skončí. Spoločnosť Apple sa pre zákaz nosiť slúchadla Beats hráčmi NFL rozhodla, že z pultov svojich predajní stiahne produkty spoločnosti Bose. V tejto „vojne“ teda nič nezískala ani jedna z týchto dvoch spoločností. O tom, že sa majú produkty Bose prinavrátiť do obchodov Apple Store informoval francúzky server iGen.fr. Podľa informácií by sa produkty tejto spoločnosti mali prinavrátiť do obchodov Apple už počas budúceho týždňa.
Operačný systém Mac OS X uzrel svetlo sveta po prvýkrát ešte v roku 2001. Zdá sa to až neuveriteľné, že od prvej verzie, ktorá sa nazývala Cheetah, ubehlo už 13 rokov. Počas tejto doby predstavilo Apple celkom 11 verzií OS X, z ktorých až 9 pomenovalo po rôznych druhoch mačkovitých šeliem. Poďte sa pozrieť na naozaj vydarenú animáciu, ktorá využíva práve názvy týchto zvierat!
Vydarená animácia
Pokiaľ nepoužívate operačný systém OS X od jeho uvedenia v roku 2001 a chcete sa dozvedieť o každej verzii niečo viac, v tom prípade ste na správnej adrese. Ako už isto viete, 9 z jedenástich verzií bolo pomenovaných podľa rôznych druhov mačkovitých šeliem. Práve to využil aj grafik, ktorý vytvoril jednoduchú animáciu, ktorá vás oboznámi so všetkými verziami, ktoré boli doteraz predstavené! Tak čo poviete? 🙂
Apple ponúka vo svojom obchode Apple Store aplikáciu, ktorá je v prípade, že si zakúpite nové zariadenia, dostupná úplne zadarmo. Ako už určite tušíte, reč je o Garage Band. Táto aplikácia sa dá využiť naozaj všestranne, no používajú ju predovšetkým mladé „garážové“ kapely, ktoré si nemôžu dovoliť nahrávanie v profesionálnom štúdiu. Pozrite si 5 videí, ktoré vám ukážu, že aj za pomoci iPadu dokážete vyrobiť úžasnú hudbu!
Grage Band
V tejto aplikácií sa pravdepodobne vynájde každý hudobník. Nachádza sa tu totiž množstvo nástrojov a pomocníkov, ktoré umožňujú nahrávať hudbu naozaj jednoduchým spôsobom. S touto aplikáciou však treba vedieť robiť, čo môže niekomu robiť problém. Tí, ktorí jej však rozumejú a naučia sa ju ovládať, s ňou dokážu naozaj neskutočné veci! Dôkazom je týchto 5 videí, ktoré vás možno donútia aplikáciu vyskúšať! Tak čo, idete do toho? 🙂
Keď napíšeme, že najobľúbenejšou akčnou kamerou sveta je GoPro hero, pravdepodobne to nikoho neprekvapí. Používatelia ju totiž častokrát montujú na svoje qadroptéry, alebo lepšie povedané drony, pomocou ktorých natáčajú neskutočné zábery. Ide o lacnejšie a efektívnejšie riešenie, ako natáčanie z klasických helikoptér, poprípade žeriavov! GoPro sa rozhodlo, že predstaví svojho vlastného drona! A čo je najlepšie? Bude to už budúci rok!
Cenová vojna
Drony naberajú v dnešnej dobe čoraz väčšiu popularite, čo potvrdzujú aj analytici, ktorí im predpovedajú naozaj priaznivú budúcnosť. Spoločnosť, ktorá vyrába akčné kamery GoPro, si je tohto faktu samozrejme vedomá a nechce si nechať ujsť možný zisk z tohto biznisu. Veď na svete existuje už niekoľko dronov, ktoré boli vyrobené pre potreby akčnej kamery. Qadroptéra od tejto spoločnosti však má byť celkom iná. Neponúkne totiž len akýsi „držiak“ pre kameru, ale kamera bude jej súčasťou. Najlepšie však na tom celom je, že podľa zistených informácií, chce GoPro potlačiť cenu svojho drona so zabudovanou kamerou výrazne smerom nadol, čím by mohla vytvoriť skutočnú cenovú vojnu. Podľa všetkého bude cena za kompletného GoPro drona výrazne nižšia ako za drona, určeného pre upevnenie kamery!
GoPro dron bude obsahovať samostatnú kameru, nie len akúsi úchytku! – svetapple.sk
Nielen Drony budú lacnejšie
Akčné kamery spoločnosti sú síce bezkonkurenčné, no v porovnaní s tými od ostatných výrobcov sú aj výrazne drahšie. GoPro sľubuje, že okrem dronov potlačí dole aj ceny svojich akčných kamier a pokúsi sa ponúknuť čo najviac dostupných, no zároveň kvalitných zariadení. Pokúsia sa tak eliminovať konkurenciu trhu!