Keď niekto spomenie Apple, pravdepodobne sa vám mysli okamžite vynorí iPhone, ktorý táto firma predstavila ešte v roku 2007. Mnohí ľudia ale ani netušia, že história spoločnosti siaha podstatne hlbšie, až do roku 1976. Práve vtedy začali Steve Jobs a Steve Wozniak predávať svoj vlastný počítač, vďaka ktorému zarobili prvé peniaze na rozvoj biznisu.
Vývoj spoločnosti si následne prešiel niekoľkými obdobiami, pričom niektoré z nich boli rekordne úspešné a iné zase turbulentné a náročné. Len málo fanúšikov vie, že v polovici 90-tych rokov Apple takmer skrachovalo, nakoľko firme chýbala vízia, ktorú jej v počiatku vštiepil jej zakladateľ Steve Jobs. Ten sa ale v rovnakom čase vrátil späť a započal nové úspešné obdobie, ktoré trvá do dnešných dní.
Je síce pravda, že Apple vyrábalo v tom čase okrem počítačov aj svoje vlastné PDA Newton, ktoré by sme dnes mohli pokojne označiť za predchodcu iPadu z roku 1993.
Firma mala tiež v ponuke aj iné špeciality, ako napríklad vlastnú hernú konzolu (1996) alebo digitálny fotoaparát QuickTake (1994 – 1997). Žiadne z týchto zariadení sa ale neuchytilo tak, ako Macintosh, ktorého vývoj sme podrobne zmapovali v tomto článku.
Jobs napriek tomu veril, že firma dokáže vyrobiť kompaktný produkt, ktorý by ľudia nosili všade, pretože by ho jednoducho potrebovali. V roku 2001 teda vznikol iPod a technologickému gigantovi otvoril dvere ku úplne novým zákazníkom.
Z Apple sa stáva životný štýl
Úspech, ktorý tento hudobný prehrávač dosiahol bol neuveriteľný a pravdepodobne prekvapil aj samotnú spoločnosť. Aj napriek vyššej cene, ktorá štartovala na úrovni 399 $ (dnes by to bolo vzhľadom na infláciu asi 650 $), ho ľudia kupovali ako na bežiacom páse a rýchlo vznikali aj ďalšie verzie, určené pre rôznu klientelu.
Dočkali sme sa napríklad modelov Nano, Shuffle, Touch alebo Classic.
Rozdiel oproti produktom ako Newton alebo QuickTake bol v tom, že iPod mal unikátnu myšlienku, vydarený dizajn a samozrejme perfektnú reklamnú kampaň.
V roku 2001 chcel skrátka každý vlastniť zariadenie, vďaka ktorému nosil vo vrecku 1 000 skladieb a po ulici chodil s bielymi slúchadlami, ktoré sa stali ikonickými práve pre spoločnosť Apple. V priebehu niekoľkých mesiacov to už nebola iba počítačová firma ale hlavne životný štýl.
Zrazu to išlo samo
Verím, že nie som príliš naivný, keď napíšem, že za úspech iPhonu môže práve iPod. Ľudia si zvykli na to, že okrem klasického tlačítkového smartfónu so stylusom nosia vo vrecku aj hudobný prehrávač od spoločnosť Apple.
Keď však Steve Jobs začiatkom roka 2007 predstúpil pred novinárov, aby im ukázal skutočný „smartfón“ s kapacitným displejom, všetko sa zmenilo. Zrazu stačil jeden produkt na to, aby sme mohli telefónovať, oveľa jednoduchšie surforvať po webe a popritom počúvať hudbu z reproduktoru alebo cez slúchadlá.
iPhone bol navyše po dizajnovej a technickej stránke vydarený a keďže sa v jeho zadnej hliníkovej časti lesklo logo s nahryznutým jablkom, prakticky žiaden zo zákazníkov neváhal, či si ho kúpiť alebo nie. Apple zaznamenalo rekordné objednávky prakticky od začiatku predaja a takto sa to tiahne až do dnešných dní.
Na iPhone prechádza stále väčšie množstvo ľudí, ktorí sú veľmi spokojní s platformou ako takou. Aj preto nakupujú ďalšie produkty typu iPad (od roku 2010), Mac či Apple Watch (od roku 2015), ktoré patria do „ekosystému“ spoločnosti Apple.
Keby však neprišiel v roku 2001 iPod a z Applu by sa nestal životný štýl, pravdepodobne by dnes produkty spoločnosti vyzerali rovnako, ako počítače od značiek Lenovo, Asus alebo HP. Netvrdím, že nie sú dobré, no v človeku nevyvolávajú žiadnu emóciu.
Človek by si už skrátka nevyberal srdcom ale len na základe technických parametrov. A ako iste viete, tie nemusia byť vždy smerodajné…
iPod umrel v roku 2022. Nástupca už asi nebude
Týmto článkom som chcel upozorniť predovšetkým na to, že to nebol iba iPhone, vďaka ktorému spoločnosť Apple v 21. storočí tak raketovo vyrástla. Tú „tvrdú“ robotu urobil ešte päť rokov pred ním iPod, pomocou ktorého vznikla perfektná pôda na vznik ďalších revolučných zariadení, ktoré dnes ľudia milujú a s úsmevom na tvári ich nakupujú napriek vyšším cenovkám.
Ako sa však hovorí, každý príbeh musí skončiť a iPod na svoj koniec narazil len pred pár dňami, v roku 2022. Možno ani neviete, no Apple ešte stále ponúkalo jeho zastaralú verziu Touch, ktorá bola naposledy upgradovaná v roku 2019, no jej dizajn pochádzal z roku 2012. Len pre upresnenie, na trh sa dostal spolu s iPhonom 5, ktorý ako prvý priniesol väčší 4″ displej (nahradil tak 3,5″ uhlopriečku iPhonu 4S).
A ak by ste očakávali, že Apple chystá nástupcu, pravdepodobne to nie je pravda. V takomto prípade by totiž firma zastavila predaj až po jeho predstavení a nie v čase, kedy to nikto neočakával.
iPod teda definitívne umrel ako zariadenie, no jeho myšlienka pretrváva v jablkových produktoch do dnešných dní. Vždy keď si pustíte na svojom iPhone, iPade či Macu hudbu, môžete si spomenúť na ikonický hudobný prehrávač, ktorý to všetko v roku 2001 odštartoval. Aké iPody ste vlastnili vy? Dajte nám vedieť do komentára.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?