Určite vám neuniklo, že Európska únia zaviedla od roku 2024 povinnosť, v rámci ktorej musia prejsť výrobcovia elektronických zariadení na jednotný štandard nabíjania, ktorým je USB-C. Táto zmena sa azda najviac dotkne spoločnosti Apple, ktorá sa ešte aj dnes, v roku 2023, vo veľkom spolieha na osem pinovú koncovku Lighnting. Ako však naznačujú úniky, už iPhone 15 by mal dostať podporu USB-C aby vyhovel požiadavkám politikov.

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

EÚ to pritom nemyslí zle, no ako upozorňuje český portál iDnes.cz, ani zďaleka to nemá premyslené do posledných detailov.

Jej cieľom má byť jednak zjednodušenie života používateľom, ktorí nebudú musieť vlastniť množstvo rôznych nabíjačiek a hlavne zníženie množstva elektronického odpadu až o 1 000 ton ročne, čo by malo spotrebiteľom ušetriť viac ako 250 miliónov eur. A aj keď to vyzerá na papieri veľmi sľubne, realita bude evidentne iná.

Výsledky odborného testu hovoria za všetko. Zjednotiť štandard na USB-C ničomu nepomôže 

USB-C Lightning káble
Zdroj: Unsplash / Solen Feyissa

Na celú vec sa pozreli recenzenti z DxOMark, ktorí sa preslávili vďaka testom fotoaparátov v moderných smartfónoch. Tentokrát však vyskúšali deväť rôznych nabíjačiek, pričom ich cieľom bolo zistiť, ako rýchlo sa s nimi budú jednotlivé mobilné zariadenia nabíjať. No a vo výsledku dospeli k dosť prekvapivým záverom.

Do testu si zobrali smartfóny Google Pixel 6, Oppo Find X5, Samsung Galaxy S22 Ultra, Xiaomi 12 Pro a Apple iPhone 13 a preverili, ako funguje používanie nabíjačiek od rôznych výrobcov v rôznych smartfónoch. Niektoré odchýlky sú doslova brutálne.

nabíjanie smartfónov Eú
Zdroj: DxOMark (snímka obrazovky)

Vo výsledku sa dozvedeli, že spoľahlivá kombinácia je len tá, v rámci ktorej použijete na smartfón jeho originálnu nabíjačku. V opačnom prípade sa môže rýchlosť dopĺňania energie výrazne znížiť, čomu sa bude chcieť väčšina spotrebiteľov vyhnúť.

Práve rýchle nabíjanie je jedna z najlepších funkcií, akú dnešné moderné zariadenia ponúkajú. Za pár desiatok minút dokážete mať 80 % či dokonca plný akumulátor. Inokedy to trvá hodiny.

nabíjanie smartfónov Eú
Zdroj: DxOMark (snímka obrazovky)
nabíjanie smartfónov Eú
Zdroj: DxOMark (snímka obrazovky)

Prakticky jediné zariadenie, ktoré v teste nemalo problém s nabíjačkami od výrobcov tretích strán bol iPhone 13, ktorý na Slovensku kúpite od 735 €.

Ak bol ale nabíjaný akýkoľvek iný smartfón nabíjačkou, ktorá sa nenachádzala v jeho originálnom balení, prakticky vždy dosiahol horšie výsledky. Niektoré spomalenia sa pohybovali na úrovni zanedbateľných minút, no iné dosahovali aj hodiny!

Prečítajte si tiež  Apple Music má už 60 miliónov predplatiteľov. Patríš medzi nich?

Všimnite si napríklad Xiaomi 12 Pro pri použití originálnej nabíjačky (40 minút) a pri použití nabíjačky Amazon Basics (4 hodiny) alebo nabíjačky od Oppo Find X5 (3 hodiny 20 minút). To sú extrémne rozdiely, ktoré majitelia nebudú ochotní trpieť.

Nejde len nabíjačky a koncovky ale aj o protokoly, ktoré podporujú

Kábel a nabíjací adaptér s portom Lightning na USB-C
Zdroj: TechSpot

Test ukázal, že pri rýchlosti nabíjania jednotlivých mobilných zariadení nejde iba o to, ako výkonnú nabíjačku na ne použijete ale aj o to, aké protokoly takáto nabíjačka podporuje.

Áno, je pravda, že existuje jednotný štandard USB PD (Power Delivery), ktorý by mali podporovať všetci výrobcovia, no posledný test ukázal, že to nie je celkom ideálne.

Na trhu sa totiž objavujú aj nabíjačky, ktoré síce USB PD podporujú, no pri jeho využívaní sa dostávajú len k najnižším výkonom v rámci štandardu. Pokiaľ ide o rýchle nabíjanie, výrobcovia zvyknú využívať svoje vlastné protokoly.

Reklama
Reklama

Ako príklad si môžeme uviesť spoločnosti Oppo, Realme a OnePlus, ktoré sa spoliehajú na Super VOOC. Toto isté platí aj o spoločnosti Vivo, ktorá má FlashCharge a napokon spoločnosti Qualcomm, kde poznáme päť generácii technológie QuickCharge.

Nájsť teda v týchto protokoloch zhodu je extrémne náročné a praktické porovnanie piatich bežných smartfónov ukazuje, že to skrátka nefunguje podľa predstáv EÚ.

EÚ si myslí, že má na to páku ale evidentne nemá 

Nabíjanie Android
Zdroj: Unsplash / Onur Binay

Európska únia pri návrhu nového zákona myslela aj na to, aby sa podobným problémom vyhla. Výrobcom v rámci nového nariadenia ukladá povinnosť, v rámci ktorej musia pri návrhu rýchleho nabíjania podporovať odpovedajúce výkony v rámci vyššie spomínaného štandardu USB PD.

Test DxOMark ale naopak ukázal, že hoci mnohé nabíjačky podporujú tento štandard už dnes, viac ako rok pred celoplošným prijatím zmeny, zďaleka nedosahujú jeho maximálny možný výkon – ale len ten minimálny. A rozdiely sú vysoké.

Ľudia budú aj tak používať vlastné nabíjačky. Platiť to bude minimálne do chvíle, kým sa problém s rýchlym nabíjaním nevyrieši

Apple lightning kábel a niekoľko starých iPhonov
Zdroj: Unsplash / James Lewis

Pomocou nového nariadenia chce Európska únia pravdepodobne docieliť to, aby v domácnosti nebola ku každému mobilnému zariadeniu k dispozícii jedna nabíjačka, nakoľko vo výsledku ich je prebytok a to tvorí zbytočný elektronický odpad.

Pravda je však taká, že aj keď budú môcť používatelia vďaka štandardu USB-C používať jeden nabíjací kábel prakticky na akomkoľvek smartfóne, aj tak budú naďalej vyhľadávať originálne a samostatné riešenia, ktoré pochádzajú priamo od výrobcov.

Prečítajte si tiež  Knižnica Apple Arcade sa už čoskoro rozšíri. Hráči sa môžu tešiť na NBA 2K25 a ďalšie tituly

Inými slovami, pokiaľ EÚ nevyrieši problém rýchleho, respektíve pomalého nabíjania, nová zmena bude skôr formálna než praktická a hlavne sa úplne zbytočne výrazným spôsobom dotkne spoločností, akou je aj Apple.

Tá štandard USB-C pre mnohé zariadenia dodnes nepriala, pretože sa spolieha na Lightning, z ktorého certifikácie dlhodobo zarába. Kvôli EÚ to ale onedlho skončí.

Reklama

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy. Je podľa vás plošné zavedenie USB-C správny a hlavne účinný krok alebo nepadne na úrodnú pôdu? Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -