Spoločnosť Apple predstavila v rámci nových operačných systémov aj revolučnú platformu Apple Inteliigence, ktorá prináša prvky generatívnej umelej inteligencie. V tejto iniciatíve sa gigant z Cupertina spojil s OpenAI a priniesol ChatGPT priamo do iOS 18, iPadOS 18 a macOS Sequoia.
Táto spolupráca by podľa papierových predpokladov mala vyniesť pre OpenAI poriadny balík. V skutočnosti to však takto nebude. Podľa informácií zverejnených agentúrou Bloomberg, finančné podmienky tejto dohody nie sú verejné a nezahŕňajú priame platby v hotovosti.
OpenAI chce rozšíriť základňu používateľov
Podľa analytika Marka Gurmana Apple neplatí žiadne poplatky spoločnosti OpenAI za to, že v iPhone budete môcť využívať ChatGPT. Toto partnerstvo je zrejme založené na úplne inom prísľube.
Propagácia nových technológií na miliónoch zariadení totiž môže byť pre OpenAI rovnako cenná (ak nie cennejšia), ako finančné odmeny.
S rastúcim počtom používateľov Apple zariadení, ktorí využívajú ChatGPT, však môže toto partnerstvo zvýšiť náklady na výpočtový výkon a rozpočet OpenAI. Je tu však scenár, vďaka ktorému môžu v budúcnosti ťažiť z tejto spolupráce obe firmy.
OpenAI by mohlo profitovať z novej dohody tým, že bude motivovať používateľov Apple k predplatnému služby ChatGPT Plus. Ak sa používatelia zaregistrujú cez Apple zariadenie, Apple by mohol získať províziu. Partnerstvo by tak prinieslo ďalšie výnosy na oboch stranách – išlo by teda o klasický affiliate model.
Novodobé chatboty môžu zničiť Google a iné vyhľadávače
Apple sa dlhodobo snaží získať podiel na príjmoch z monetizácie chatbotov vo svojich operačných systémoch. Predpokladá sa, že používatelia budú čoraz viac využívať umelú inteligenciu namiesto tradičných vyhľadávačov.
To by mohlo znížiť príjmy z vyhľadávania, ktoré Apple momentálne získava z dohody s Google. Zaužívané internetové vyhľadávače tak môžu prísť o značnú časť svojej používateľskej základne.
Podľa správy sa Apple ešte nedohodol so žiadnym čínskym poskytovateľom AI na spracovanie chatbotov, ale uvažuje o spolupráci s firmami ako Baidu a Alibaba. Je teda zrejmé, že na poli AI má Kalifornská spoločnosť naozaj veľké plány.
Do budúcich plánov Apple zapadá aj možnosť rozšírenia AI pre čo najširšiu základňu používateľov. Na začiatku bude Apple Intelligence dostupná len v angličtine, no v dohľadnej budúcnosti by sme sa mali dočkať aj ďalších jazykov.
Či medzi nimi bude aj slovenčina, je zatiaľ iba vo hviezdach.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.