Na internete sa každý jeden deň rieši jedna a tá istá téma. Je ňou ako ináč iOS 11 od Apple, ktoré vyšlo totálne nevyladené a ľudí po celom svete to poriadne štve. Apple tu neurobilo jeden, dva či tri poriadne prešľapy ale je ich omnoho viac. Doteraz sme sa nedočkali ich nápravy. V tomto článku sa nachádza niekoľko z nich, ktoré sú asi najvážnejšie a je doslova nutnosťou aby ich Apple začalo konečne riešiť!

1) CLIR

Začneme problémom číslo 1. a tým je CLIR, teda funkcia, ktorá slúži na utajenie nášho čísla. Nepoznáme síce situáciu, kedy je niečo takéto užitočné ale možnosť to je a operátori ju ponúkajú k svojim paušálom. V iPhone sa dá táto funkcia zapnúť/vypnúť v Nastaveniach => Telefón => Zobraziť moje číslo. iPhony ale robia zásadnú chybu a to je samovoľné zapínanie tejto funkcie. Nebol by to možno ani taký problém avšak práve táto funkcia môže zabezpečiť pekné problémy. Je veľa ľudí, ktorí skrátka utajované čísla nezdvihnú. Čo ak ale potrebuješ zavolať niekomu a povedať mu niečo akútne. On ťa nemusí ale zdvihnúť, lebo sa mu nezobrazí tvoje číslo a ani meno ale len nápis „utajené číslo“.

iPhone je na to aby sa s ním telefonovalo a táto zásadná chyba je problém číslo 1, ktorý z neho robí pre niekoho až nepoužiteľné zariadenie. Samozrejme, dá sa to vyriešiť a to hneď dvoma spôsobmi. Ten prvý je klasický cez nastavenia v kolónke „zobraziť moje číslo“, kde človek môže funkciu zapnúť/vypnúť. Problém ale je, že aj keď toto používateľ spraví, trvá zhruba 2-3 hovory, kým si to iPhone samovoľne zmení. V takomto prípade sa dá už urobiť iba jedno a to deaktivovať službu priamo u operátora. To sa dá urobiť nasledovným spôsobom.

Nastavenia CLIR

  • Kontrola aktivity CLIR
    *#31# (spustiť hovor)
  • Aktivácia CLIR
    *31# (spustiť hovor)
  • Deaktivácia CLIR
    #31# (spustiť hovor)
  • Aktivácia len pre vybrané číslo
    #31#číslo volaného (spustiť hovor)

iOS 11 - svetapple.sk

2) Baterka

Druhý obrovský problém je potom baterka. Je dokázané, že vydrží omnoho menej ako predošlá verzia iOS 10. Nebavíme sa tu ale len tak o hocijakých číslach. Rozdiely sú tak evidentné a výrazné, že sa proste nedajú prehliadnuť. Všimol si to azda každý jeden používateľ nového operačného systému a nič sa s tým nedá robiť. Riešenie v tomto prípade neexistuje. Ak aj áno, je v podstate založené len a len na tom, aby sme všetci v pokoji počkali na následujúce aktualizácie, ktoré by s tým eventuálne mohli niečo urobiť. Tak či onak s vybitými baterkami čakať nemôžeme. Tu sú nejaké tipy a triky, pomocou ktorých sa dá nejaké to percento ušetriť.

Prečítajte si tiež  Bude iPhone 11 Max "škaredé káčatko"?

Niekoľko rád:

  1. Vypínaj si mobilné dáta, Wifi a Bluetooth vždy vtedy, keď to nepotrebuješ
  2. Nastavuj si jas o čosi slabšie, je to jeden z najhlavnejších konzumentov energie
  3. Nezabudni na aplikácie pracujúce na pozadí. Pre ich vypnutie musíš zájsť do nastavení a navštíviť sekciu „osviežovanie na pozadí“.
  4. Výborné je aj používanie aplikácie Facebook priamo cez Safari.
  5. Používaj režim šetrenia baterky.

Baterka - svetapple.sk

3) Výkon

Testy preukázali, že iOS 11 nemá vplyv na výkon zariadenia a tak je všetko v poriadku. Nie je to pravda. Reálne používanie totižto tvrdí niečo iné. Problém ale nie je so samotným iOS ako takým. Pravdepodobne totižto nejde o chybu ale o daň, ktorú musia „platiť“ používatelia starších zariadení.  Je jednoducho logické, že operačný systém iOS 11 bol navrhnutý na novších produktoch ako iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X. Všetky ostatné modely sú už staršie a teoreticky sa môžu objavovať problémy so spomalením systému Rizikové sú najmä najstaršie spomaľované zariadenia a to je iPhone 5S a iPhone 6 (Plus). Nemusí to byť problém úplne každého ale nie je to ani problém iOS 11.

Vyskytuje sa to takmer vždy. Tak ako iOS 9 nefungoval veľmi dobre na iPhone 4S, tak ani iOS 10 nefungoval úplne najlepšie s iPhonom 5. Tieto telefóny síce dostanú nové funkcie ale s nimi aj náročnejšie úlohy, ktoré akosi nevedia zvládať. Preto je nutné siahnuť po novšom zariadení alebo zariadenia jednoducho neaktualizovať. Je to možno trochu blbé aj zo strany Applu avšak ak by bol iOS 11 vyvíjaný opačným spôsobom, trpeli by zase majitelia nových smartfónov, ktorý by zrejme nemali dostatok funkcií.

Nepísané pravidlo hovori v tomto prípade o tom, že iPhone bude po predstavení ešte 2-3 roky fungovať s novými aktualizáciami v poriadku. Neskôr sa však môžu objavovať problémy a výrazné spomalenie systému. Nestalo sa tak prvý ani posledný krát.

Rýchlosť - svetapple.sk

4) Množstvo drobných chýb

Poslednú časť tohto článku venujeme všetkým ostatným chybám, ktoré iOS 11 žiaľ prináša. Prečo sme ich zhrnuli do jednej? Dôvod je taký, že netrápia všetkých používateľov a vyskytujú sa zriedkavejšie. Niektoré z nich dokonca Apple už stihol opraviť. Napríklad horšie reakcie na displej pri iPhone 6S, nefungujúce telefónne hovory pri iPhone 8 či oprava haptickej odozvy pri iPhone 7. Stále nás ale trápi následovné.

Prehrievanie zariadenia – V zásade možno nejde o tak závažnú chybu ale nikomu asi nie je príjemné, pokiaľ je jeho iPhone výrazne teplejší ako by mal byť. Nie je to predsa „horúci zemiak“ ale telefón a tak by to aj malo ostať. Paradoxne sa stáva, že používateľom vyskočí chybová hláška o tom, že telefón je prehriaty avšak v skutočnosti na ňom nie je cítiť žiadne známky zvýšenej teploty. V takomto prípade odporúčame aspoň tvrdý reštart.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 Pro dostane 48 MP fotoaparát. Apple ale urobí všetko preto, aby tým neznížilo kvalitu záberov

Nelogické reštartovanie – Reštartovanie je síce super ale nie vtedy, keď sa telefón reštartuje sám od seba ale vtedy, keď o tom rozhodujeme my. Problém ale je, že iOS 11 donúti sám seba aby sa reštartoval. Systém akoby spadne a niekoľko sekúnd/minút opäť nabieha. Nie je to nič príjemné ak niečo dôležité vybavujete. V tomto prípade treba vyskúšať povyhadzovať aspoň aplikácie z multitaskingu. Je ale možné, že chybu spôsobuje aj príliš plná pamäť. V tom prípade nie je na vine iOS 11 ale napríklad fotky. Treba si to vždy skontrolovať.

Samovoľný jas displeja – Podľa správ si iPhone samovoľne upravuje jas displeja. Jasné, zariadenia majú špeciálny senzor a funkciu, ktorá toto umožňuje avšak v iOS 11 táto funkcia nie je. Alebo je? Áno, samozrejme, že je, len ju treba lepšie hľadať. Apple sa nám to rozhodlo skomplikovať a automatický jas sa zapína/vypína tu: Nastavenia => Všeobecné => Prístupnosť => Prispôsobenie displeja.

Zvuky – Niektoré iPhony môžu mať problém so zvukom. Niektoré ako keby v iOS 11 chýbali. Respektíve na inom iPhone fungujú bez problémov. Problém sa podľa všetkého vyskytuje predovšetkým na iPhone 7 Plus a hlavne v aplikácii Fotoaparát. Aktualizácia 10.0.3 tento problém ale vyriešila.

Konektivita S týmto máme žiaľ osobné skúsenosti najmä pri vozidle BMW so systémom iDrive. Pri niektorých zariadeniach nejde ovládať pesničky cez Head Up Display. Ne je to ale problém všetkých produktov. Pokojne sa môže stať, že iný iPhone s úplne rovnakou verziu operačného systému nič podobné nestretne. Je to asi iba o šťastí. My osobne odporúčame, vymazať telefón z Bluetooth „knižnice“ v aute a následne ho opäť spárovať.

Záver

Na záver by sme asi iba napísali, že určite nejde o všetky chyby, ktoré sa v iOS 11 vyskytujú. Do komentárov na Facebooku alebo tu skúste napísať, čo sa objavuje u vás a my to sem pridáme, pokiaľ to bude možné, tak aj s riešením. Na závar odkazujeme, že Apple určite iOS 11 dá do poriadku, chce to ale trpezlivosť.

iOS - svetapple.sk

 

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.