Napriek tomu, že sa smartfóny nemôžu rovnať plnohodnotným herným platformám, na našich mobilných zariadeniach si môžeme užiť celkom solídny herný zážitok. Kto by pred niekoľkými rokmi povedal, že si na obrazovke iPhonu či iPadu budeme môcť vychutnať obľúbené AAA tituly určené pre PC a herné konzoly?
Mnoho ľudí a dokonca aj vývojárov tvrdí, že mobilné zariadenia nemožno považovať za hernú platformu. Otázkou však je, z akého uhla pohľadu sa na vec pozeráme. Samozrejme, malá obrazovka iPhonu neposkytuje v porovnaní s počítačom alebo konzolou v oblasti gamingu takmer žiadnu pridanú hodnotu. Aspoň doteraz tomu tak naozaj bolo.
Od portovania k streamovaniu
Priame porty triple-A titulov sa síce z času na čas vo virtuálnom obchode App Store vyskytnú, no v tomto prípade sa bavíme o veľmi nízkych počtoch. V posledných mesiacoch sme svedkami rozmachu streamovacích služieb naprieč všetkými platformami, ktoré nevynechali z hryani iPhony a iPady. Najväčším hráčom na tomto poli sa stal Microsoft so svojou službou xCloud a predplatným členstvom Games Pass.
Microsoft samozrejme v tejto téme nepredstavuje osamelého vojaka v poli. Do streamovacích vôd sa ponára aj Amazon so službou Prime Luna alebo Netflix, ktorý popri seriáloch a filmoch ponúkne predplatiteľom aj vlastnú hernú knižnicu. Tieto služby by sa do budúcna mali postarať o skutočnú revolúciu v hernom priemysle, keďže na hranie špičkových hier v podstate nebude potrebný žiadny doplnkový hardvér.
iPhone ako konkurent pre handheldy?
Čo sa však týka prenosných konzol, alebo ak chcete „handheldov„, tým môžu mobilné telefóny konkurovať už dnes. Trh v tejto kategórii momentálne ovláda Nintendo so svojou konzolou Switch, ktorá sa teší ohromným úspechom prakticky od svojho spustenia. Komunita mobilných hráčov ale rozhodne nezaostáva ako v počtoch, tak aj v číslach predajov.
Príkladom sú multimiliónové zisky spojené s Fortnitom, ktorý sa stal predmetom súdnych sporov medzi Epic Games a Applom. Nie je žiadnou náhodou, že práv Fortnite poukázal na dôležitosť mobilného gamingu v rámci herných platforiem.
Hlavnou devízou konzol alebo PC oproti smartfónom a tabletom je v prvom rade komfort. Asi nikomu sa pri hraní hier nechce žmúriť na malú obrazovku a stláčať mini tlačítka, ktoré sa po väčšine nachádzajú priamo na displeji. Opačnou stranou mince ale môže byť iPad Pro. S podporou pre celkom solídne množstvo gamepadov a iných herných periférií v kombinácii s 13-palcovou obrazovkou sa dostávame opäť o krôčik ďalej.
Dokonalá herná konzola na cesty
Ak by som sa mal popasovať s otázkou, či sa telefónom, resp. mobilným zariadeniam podarí konkurovať handheldom, odpoveďou je určite áno. Podľa môjho subjektívneho názoru je iPhone alebo iPad dokonalou definícou prenosnej hernej konzoly. Možnosť pripojenia externého hardvéru v spojení s xCloudom alebo inou streamovacou službou robí zo smartfónu dokonalého spoločníka na cesty, kedy užívateľ nemá prístup ku klasickému hernému zariadeniu.
Pozitívom je aj finančná stránka. Nintento Switch alebo nedávno ohlásený Steam Deck od Valve vás výjde na stovky eur. Je síce pravda, že popredné vlajkové lode smartfónov predstavujú oveľa drahšiu záležitosť, no v dnešnej dobe disponuje mobilom hádam každý. Ak si teda chcete dopriať herný zážitok na cestách, investícia v podobe gamepadu a členstva v jednej z predplatných služieb je určite menšia ako kúpa handheldu s príslušenstvom a jednotlivými hrami.
Aby sme uviedli všetko na pravú mieru, v téme gamingu majú pred sebou smartfóny ešte ďalekú cestu. Azda nikto si nový nadupaný iPhone nekupuje s myšlienkou, že ho bude primárne využívať ako herné zariadenie. Každý hráč mi ale snáď dá za pravdu, že možnosť zahrať si obľúbené hry kedykoľvek a kdekoľvek aj s kompromisom menšej obrazovky predstavuje pridanú hodnotu.
Aký názor na túto tému máte vy? Podeľte sa s nami o vaše dojmy a názory v sekcii komentárov.