Ak si stále myslíte, že informácie o vývoji Apple Car sú len mediálnym výmyslom, nasledujúca správa vás možno presvedčí o opaku. Ako uvádza portál 9to5mac, Americký úrad pre patenty a ochranné známky udelil tento týždeň spoločnosti Apple patent na strešné okno pre automobil. A aj keď je Apple „striktne“ technologická spoločnosť, nemôžeme predsa očakávať, že túto technológiu plánuje nasadiť do iPhonu alebo iPadu…

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Revolučné strešné okno má sklo s premenlivou priehľadnosťou, čo znamená, že vodič by mal mať možnosť nastaviť si presne takú priehľadnosť, aká mu práve vyhovuje. V princípe by to mohlo fungovať rovnako jednoducho, ako keď si na svojom mobile či počítači nastavujete ideálny jas displeja.

Ako poznamenáva portál MotorTrend, z patentu tiež vyplýva, že strešné okno sa môže aj klasicky otvárať a zatvárať. Samozrejme, na tomto nie je nič inovatívne. Veď možnosť otváracieho strešného okna dnes ponúka takmer každá automobilka.

Apple

Rozdiel je však v tom, že nikto zatiaľ neskombinoval vyššie opisovanú pokročilú funkciu premenlivej priehľadnosti a otváracieho mechanizmu. V tomto teda môže byť spoločnosť Apple úplne prvá.

Ovládanie bude fungovať zrejme niekoľkými spôsobmi 

Okrem toho, že spoločnosť Apple vymyslela nový spôsob, ako nám ešte viac spríjemniť používanie automobilu, bude musieť vymyslieť aj spôsob, ako toto strešné okno ovládať. Je otázne, či sa v interiéri budú nachádzať tlačidlá alebo tieto funkcie nájdeme výhradne v palubnom systéme, ktorý nám ponúkne Apple Car.

Prečítajte si tiež  Týchto 7 trikov v aplikácii Shazam musí poznať každý používateľ

Predpokladáme však, že svoju úlohu tu môže zohrávať aj hlasová asistentka Siri. Jednoducho jej zadáte svoj príkaz a ona ho splní tak, aby vám na palube urobila čo možno najväčší komfort.

No a aj keď to znie všetko veľmi zaujímavo, v skutočnosti to nie je na tejto správe to najdôležitejšie. Áno, panoramatické okná, ktoré dokážu meniť stupeň svojej priehľadnosti tu skutočne máme už niekoľko rokov. Ponúka ich napríklad automobilka Mercedes-Benz či BMW a aj keď nie sú také sofistikované ako to od Apple, stále ide o technológiu, ktorá bola v podstate len vylepšená.

Technológia je síce zaujímavá, no dôležitejšie je niečo celkom iné

Dôležitejšie než technológia samotná je ale to, že Apple sa týmto „nechcene“ prezradilo. Zároveň potvrdilo, že skutočne pracuje na projekte svojho vlastného vozidla a jeho finálnu podobu by sme mohli vidieť už v nasledujúcich rokoch.

A Aj keď sa samotná firma ku tejto téme zatiaľ nevyjadruje, odborníci z technologického priemyslu, ako aj mnohí konkurenti netrpezlivo čakajú, čo nám to Apple Car vlastne prinesie.

Prečítajte si tiež  Koľko bude stáť Apple Car? Odhady hovoria o rozumnej čiastke

Podľa posledných správ by malo ísť o úplne nový koncept cestovania, v ktorom už majiteľ nebude musieť používať volant, prevodovku alebo pedále. Namiesto toho si sadne do interiéru ako doma v obývačke a celú jazdu prenechá inteligentnému autopilotovi.

Apple CarOtázne však zostáva, kto bude zodpovedný za prípadné dopravné nehody alebo iné nepríjemnosti. Áno, autonómne systémy sú dnes veľmi presné a hlavne bezpečné, no aj testovacie auto od Apple malo minulý rok nehodu, ktorú nezavinil jeho vodič ale softvér. Nechajme sa teda prekvapiť, čo nám prinesie budúcnosť.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.