Spoločnosť Apple sa koncom minulého roka postarala o uvedenie nových čipov Apple Silicon M3, ktoré zasadila do novej generácie MacBookov Pro. Cenovo dostupnejšie verzie Air sa však tejto vychytávky nedočkali. To by sa už čoskoro malo zmeniť, keďže gigant z Cupertina pripravuje ich nástupcu.

Už koncom marca by sme mali byť svedkami podujatia, na ktorom sa Apple chce zamerať na nové prídavky do ponuky Macov a iPadov. Popri iPadoch Pro s OLED displejom, či doteraz najväčšom iPade Air sa nenechá zahanbiť ani MacBook Air 2024. Nižšie sme zhrnuli všetky očakávané novinky, s ktorými laptop dorazí.

Rýchlejší a výkonnejší čip Apple Silicon M3

Ako sme už spomínali vyššie, MacBook Air sa s najväčšou pravdepodobnosťou dočká aktualizácie v podobe čipu z rodiny M3. Ten nahradí súčasný procesor Apple Silicon M2. Spoločnosť Apple dokonca plánuje súčasnú „M3-ku“ modernizovať, aby lepšie vyhovovala požiadavkám nového zariadenia.

Čip M3 je postavený na 3 nm procese novej generácie, čo znamená, že ponúka vyšší výkon a energetickú účinnosť ako predchádzajúci čip Apple Silicon M2, ktorý je vyrobený na báze 5 nm technológie.

Pre porovnanie, v čipe M3 sa nachádza 25 miliárd tranzistorov, zatiaľ čo v čipe M2 ich je 20 miliárd. To sa nemusí zdať ako obrovský posun, no v prípade výkonu je rozdiel viac než citeľný.

Čip Apple Silicon M3
Zdroj: Apple

Porovnávacie testy CPU ukazujú, že M3 je približne o 17 % rýchlejší ako predchádzajúca generácia, pokiaľ ide o jedno-jadrové úlohy. V prípade viacjadrových procesov je to až 21 %.

Výkon GPU sa medzigeneračne zvýšil približne o 15 %, no Apple priniesol aj ďalšie vylepšenia GPU, vďaka ktorým čip M3 v hodnoteniach výrazne stúpol.

Na novom MacBooku Air si zahráme náročnejšie herné tituly

Čip M3 zaviedol novú architektúru GPU, ktorá využíva dynamické ukladanie do vyrovnávacej pamäte. To znamená, že úlohy využívajú presne také množstvo pamäte, aké potrebujú a v reálnom čase sa prispôsobujú maximálnemu využitiu. Výsledkom je vyšší výkon aplikácií a hier náročných na grafiku.

Pre hry a 3D softvér podporuje čip M3 hardvérovo akcelerovaný Ray Tracing a tieňovanie siete. Hardvérový raytracing je rýchlejší ako ten softvérový, takže svetelné obrazy sú v hrách ešte realistickejšie. Komplexné svetelné efekty naviac nezaberajú toľko systémových prostriedkov, čím sa zrýchľuje vykresľovanie.

MacBook Air s čipom Apple Silicon M2
Zdroj: Apple (snímka obrazovky)

Známy, no nie starý dizajn a veľkosť

V roku 2022 sa MacBook Air dočkal najväčšieho redizajnu od svojho príchodu na trh. Preto vás nebudeme naťahovať a môžeme konštatovať, že žiadne zmeny vizuálu spoločnosť Apple v najbližších mesiacoch nechystá. MacBook Air je naviac od minulého roka dostupný aj v 15,3″ verzii, ktorá sa dočká aktualizácie rovnako, ako štandardný 13,6″ model.

Apple bude naďalej používať totožné ploché telo s jemne zaoblenými hranami v štýle MacBooku Pro. Toto šasi bude taktiež dopĺňať čierna klávesnica Magic Keyboard plnej veľkosti a veľký Trackpad založený na technológii Force Touch. V prípade konektivity môžeme čakať dvojicu portov USB-C a nabíjací konektor MagSafe.

Momentálne je MacBook Air k dispozícii v striebornej, vesmírne sivej, hviezdnej a polnočnej (tmavomodrej) farbe. Prvé tri spomínané farby by sa mali preniesť aj do novej generácie, pričom štvrtá by mohla byť vystriedaná úplne novým odtieňom. O dodatočnom farebnom variante sa však zatiaľ ešte nehovorí.

MacBook Air 15"
Zdroj: Apple

Ďalšie aktualizácie a novinky

Zoznam nových funkcií a vychytávok nekončí. Nové modely MacBooku Air pravdepodobne dostanú podporu technológie Wi-Fi 6E, ktorá im umožní pripojiť sa k 6GHz pásmu Wi-Fi. Táto vychytávka bude samozrejme dostupná iba v kombinácii s 6GHz routerom.

Spoločnosť Apple má v pláne inovovať čip M3, čo by sa mohlo odraziť aj na výdrži batérie. Nová generácia čipov je energeticky šetrnejšia a šikovnejšia v prerozdeľovaní úloh čo znamená, že MacBook Air by mohol na jedno nabitie vydržať ešte dlhšie, ako dnes.

MacBook Air 15"
Zdroj: YouTube / Kyle Erickson

Viac by sme sa mali dozvedieť už v priebehu marca, kedy spoločnosť Apple plánuje predstaviť nové modely. Je však jasné, že nový MacBook Air bude horúcim kandidátom na najlepšiu možnú voľbu z kategórie jablkových počítačov.

Prečítajte si tiež  Porovnanie modelov MacBook M1, M2, M3. Ktorý je ten pravý pre vás?

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -