V prvej beta verzii iOS 15.4, ktorá bola vydaná dnes pre vývojárov, pribudla nová funkcia, ktorá umožňuje používať Face ID na odomykanie iPhonu aj pri nosení rúška alebo respirátora. Obrovským bonusom je, že používatelia vôbec nemusia vlastniť inteligentné hodinky Apple Watch tak ako doteraz!

Apple tvrdí, že nová funkcia dokáže „rozpoznať jedinečné črty okolo oka“ na účely overovania. Ak sa rozhodnete túto funkciu používať, znova si budete musieť naskenovať svoju tvár cez systém Face ID.

Repasovaný iPhone v TOP stave môžete mať vďaka ITya už za 149 € vrátane záruky!

O niečom podobnom sa hovorilo už v lete minulého roka. Nakoniec sme ale museli čakať na iOS 15.4

Pexels / Ivan Samkov

Potom však budete schopní prostredníctvom tváre odomknúť svoj iPhone aj vo chvíli, keď ju bude prekrývať akákoľvek ochrana dýchacích ciest. V aplikácii Nastavenia za týmto účelom pribudol nový prepínač „Používať Face ID s maskou“. A aby toho nebolo málo, používatelia si môžu vybrať aj ďalšiu novú funkciu „Pridať okuliare“, keď náhodou nosia okuliare a masku súčasne.

Nedá nám v tejto chvíli nespomenúť, že o niečom podobnom sa ešte v lete 2021 zmieňoval aj známy leaker Jon Prosser. Ten síce tvrdil, že vylepšenie Face ID bude k dispozícii len pre najnovší iPhone 13 (čo sa nepotvrdilo), no tak isto vo svojich únikoch uvádzal, že Apple pracuje na systéme skenovania tváre, ktorý bude fungovať s rúškom a okuliarmi súčasne. Evidentne teda nebol ďaleko od pravdy, hoci sa na jeho únik časom zabudlo.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Kúpil som repasovaný iPhone XS Max so zárukou od tejto spoločnosti. Oplatilo sa?

Apple v aplikácii Nastavenia tiež upozorňuje, že Face ID je najpresnejšie, keď je nastavené len na rozpoznávanie celej tváre. Nakoľko je ale stále pandémia súvisiaca s ochorením COVID-19 a nie každý vlastní Apple Watch, toto riešenie v iOS 15.4 považujeme za viac ako prínosné.

Aj pre Apple Pay

Obrovským bonusom je to, že najnovšie budete môcť s rúškom na tvári zaplatiť aj v obchode prostredníctvom služby Apple Pay! Tá do iPhonov na Slovensku dorazila ešte v roku 2019 a ľudia si ju okamžite zamilovali. Problém bol ale v tom, že pandémia COVID-19 nútila používateľov, aby sa verifikovali kódom v prípade, že majú Face ID (a rúško na tvári).

A aj keď sme si pôvodne mysleli, že to vyrieši nosenie Apple Watch na ruke, boli sme na omyle. Telefón sa s nimi maximálne odomkol, no platiť sa v tomto nastavení žiaľ nedalo. To sa ale po príchode iOS 15.4 konečne zmení.

Funkcia bude dostupná len na iPhone 12 a novšom! 

Žiaľ, ako to už býva, nič nie je také ružové ako sa na prvý pohľad zdá. Hoci Apple sprístupní odomykanie zariadení cez Face ID s rúškom na tvári aj pre staršie generácie iPhonov, nebude sa to týkať iPhonu X, iPhonu XS, iPhonu XR a celej série iPhonov 11.

Na to, aby ste sa mohli z novej funkcie tešiť budete teda potrebovať minimálne iPhone 12, ktorý spoločnosť Apple predstavila v roku 2020. Predpokladáme, že zariadenie môže obsahovať vylepšený hardvér Face ID a biometrické senzory, ktoré sú o niečo presnejšie než v iPhone 11 z roku 2019. Predsa len ide o technológiu, ktorá sa postupom času mení a upgraduje.

Na starších iPhonoch nenájdete v nastaveniach položku na možnosť odomykania zariadenia za pomoci Face ID s rúškom alebo okuliarmi na tvári. Spoliehať sa teda budete musieť na číselný kód alebo kooperáciu s hodinkami Apple Watch.

Zatiaľ tiež nie je známe, kedy update príde pre všetkých používateľov. Akonáhle ale budeme mať novinky, dáme vám o nich vedieť.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJMacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.