9. Preťaženie, za ktorým stojí bloatware

Preťaženie, za ktorým stojí bloatware

Apple si starostlivo vyberá aplikácie, ktoré sú umiestnené v jeho internetovom obchode App Store. Priamo v spoločnosti je špeciálny tím odborníkov, dozerajúci na nekalé praktiky pochybných vývojárov. Ani to však samozrejme neznamená, že sa sem nedostane niečo, čo vám bude prinášať viac škody ako osohu:

 • Nepoužívajte aplikácia „na údržbu“: Nie, váš iPhone skutočne nepotrebuje softvér pre vyčistenie RAM, antivírus a tak isto vám nepomôže ani aplikácia sľubujúca lepšiu výdrž batérie.
 • Dávajte si pozor na príliš veľa povolení: Ak ste si stiahli relatívne neznámu apku a tá si od vás pýta zvláštne povolenia (k mikrofónu, ku kamere, k polohe a iné), radšej si ju rovno vymažte. Jej úlohou je s najväčšou pravdepodobnosťou zbieranie dát a údajov o vašej aktivite, čo ohrozuje súkromie a znižuje výdrž batérie.
 • Robte si poriadok medzi aplikáciami: Ak máte chvíľu voľného času, prebehnite svoju domovskú stránku, prípadne App Gallery a vymažte všetko, čo ste neotvorili už niekoľko mesiacov. Odľahčíte pamäť a tiež procesy na pozadí.

8. Nespoliehajte sa na vodeodolnosť

Každý iPhone od modelu 7/7 Plus vyššie ponúka určitú mieru vodeodolnosti. Hoci by sa do vnútra nemala dostať žiadna tekutina, neodporúčame vám pokúšať šťastie. Prípadné reklamácie Apple neuznáva.

- Reklama -
 • Nepotápajte iPhone príliš hlboko: Ak sa rozhodnete vodeodolnosti dôverovať, dávajte si pozor, aby ste neporušili výrobcom stanovené limity pre konkrétne modely. Nájdete ich aj v tomto článku.
 • Pozor na silný tlak: Hĺbka je jedna vec a tlak zase druhá. Nevystavujte svoj iPhone vysokotlakovej vode, ktorá vzniká napríklad počas surfovania alebo vodného lyžovania. Ľahko sa môžu porušiť tesnenia.
 • Aj vodná para predstavuje riziko: Spoločnosť Apple neodporúča používanie iPhonu v príliš vlhkých a zaparených priestoroch. Telefón si zo sebou neberte do sauny a ani do kúpeľne.

7. Pozor na nevhodné čistiace prostriedky

Pozor na nevhodné čistiace prostriedky

Najmä v čase pandémie čistíme smartfóny oveľa viac, než je to obvyklé. Vedeli ste ale o tom, že na povrchu iPhonu sa nachádza viac baktérii, ako na záchodovej doske? Ak si urobíte z občasnej dezinfekcie rutinu, vôbec to nebude na škodu. Dávajte si ale pozor na správnu handričku a chemikálie, aby ste si svoje zariadenie nepoškodili.

 • Používajte čistú a ideálne novú handričku z mikrovlákien: Všetko drsnejšie môže zanechať stopy v podobe škrabancov či už na displeji alebo na hliníkovom/sklenenom tele zariadenia.
 • Vyhnite sa chemikáliám: Aj na iPhone existujú špeciálne čistiace prostriedky, ktoré by ste si mali zaobstarať. Akákoľvek domáca chémia môže poškodiť oleofóbnu vrstvu displeja alebo oslabiť celkovú vodeodolnosť (tesnenia). Za tých pár ušetrených eur to určite nestojí.
 • Alternatívou sú UV čističe: Najbezpečnejším spôsobom ako vydezinfikovať iPhone je použitie UV čistiaceho zariadenia. Jedná sa o suchý proces, ktorý trvá iba niekoľko minút a spoľahlivo odstráni 99,9% baktérií a vírusov.

6. Pozor na vysoké teploty

Elektronika a vysoké teploty si spolu nerozumejú. Ak sa chcete starať o batériu tak, aby vydržala čo najdlhšie, dávajte si pozor na letné prehrievanie, ktoré v krajných prípadoch spôsobuje aj dlhodobé poškodenie zariadenia.

 • Nenechávajte iPhone na priamom slnku: Či už v kaviarni na stole, alebo v aute na palubnej doske počas spustenej navigácie. Toto sú ideálne recepty, ako si čo najrýchlejšie poškodiť akumulátor, prípadne iné komponenty.
 • Prehrievanie procesora: Tento bod síce nepredstavuje až také veľké riziko ako priame slnko, no ak je váš iPhone až nepríjemne teplý, radšej mu dajte chvíľu pauzu. Stáva sa to predovšetkým pri náročných procesoch.
 • Vyberte ho z puzdra: Pri práci alebo počas nabíjania sa môže nečakane zvýšiť teplota zariadenia. Odstránením puzdra sa bude teplo lepšie odvádzať a telefón rýchlejšie vychladne. Potom ho samozrejme nasaďte naspäť.

5. Vyhnite sa nekvalitným nabíjačkám

6 tipov ako ochránite informácie na vašom iPhone.

Originálne nabíjacie príslušenstvo od Apple môže byť výrazne drahšie, ako alternatívne riešenia z čínskych internetových portálov. Mali by ste ale vedieť, že ich použitím riskujete poškodenie zariadenia, prípadne oveľa väčší problém.

 • Nakupujte originál alebo MFi: Ak vám nerobí problém väčšia investícia, kúpte si príslušenstvo priamo od Apple. Tak isto sa ale môžete spoľahnúť na podstatne lacnejšie možnosti v podobe produktov od iných výrobcov, ktoré prešli certifikačným procesom MFi (Made for iPhone).
 • Pozor na bezdrôtové nabíjačky: V podstate tu platí to isté, čo vyššie. Nákupom lacných produktov z dlhodobého hľadiska neušetríte. Nekvalitné bezdrôtové nabíjačky môžu zásadne znížiť životnosť vašej batérie a riešením bude jedine jej drahá výmena. Vyberajte si preto iba overené produkty, ideálne také, ktoré boli schválené aj Applom.

4. Kúpte si púzdro a temperované sklíčko

 Kúpte si púzdro a temperované sklíčko

Hoci sa odolnosť voči pádom a škrabancom z roka na rok zlepšuje, stále sa nedá povedať, že by bol iPhone nezničiteľný. Aj keď má nádherný dizajn, nevystavujte ho riziku z prípadného pádu alebo iného poškodenia. Použite radšej také príslušenstvo, ktoré vás nebude obmedzovať.

 • Temperované sklíčko: Skvelou alternatívou, ako si ochrániť displej prípadne zadné sklo na zariadení je použitie kvalitného temperovaného sklíčka – prípadne ochrannej fólie. Niektoré produkty sú spracované tak dobre, že ich prítomnosť vôbec nevnímate.
 • Elegantné puzdro: Ochranné puzdro nemusí byť hrubé, objemné a nevkusné. Na trhu nájdete množstvo elegantných a transparentných riešení, ktoré v konečnom dôsledku ani nezakryjú dizajn zariadenia.
 • Pozor na vnútorné poškodenie: Ak používate temperované sklíčko a ideálne aj ochranné puzdro, stále dbajte na opatrnosť pred nečakanými pádmi. Áno, aj tie dokážu poškodiť niektoré komponenty vo vnútri hardvéru a oprava je následne veľmi drahá.

3. Naučte sa správne nabíjať batériu

Naučte sa správne nabíjať batériu

Výdrž a zdravie batérie priamo ovplyvňuje vek a spôsob používania. Pokiaľ chcete aby bola niekoľko rokov v TOP kondícii, prečítajte si náš článok, kde sme sa tejto téme venovali dopodrobna. Základom sú minimálne tieto dva tipy:

 • Držte sa medzi 20% až 80%: Nie je dobré nabíjať na 100% a telefón nechávať v elektrickej sieti počas celej noci. To isté platí aj o hranici 20%, kedy je už dobré vyhľadať nabíjačku.
 • Aktivujte optimalizované nabíjanie: Skvelým tipom, ktorý v praxi predĺži životnosť batérie je optimalizované nabíjanie, dostupné od iOS 13 vyššie. Viac sme sa mu venovali v tomto článku.

2. Jailbreak už nie je cool!

2. Jailbreak už nie je cool!

Kedysi bolo odomykanie iPhonov trendy, no dnes sa na to akosi zabudlo. Hoci časy Jailbreaku opäť ožívajú, v skutočnosti vám ho vôbec neodporúčame inštalovať. Radšej si vyberte smartfón s oveľa otvorenejším Androidom.

 • Jailbreak môže spôsobiť nestabilitu a sekanie celého zariadenia.
 • Jailbreak neumožní aktualizácie iOS (až kým ho nevymažete).
 • Jailbreak oslabuje zabezpečenie, pretože má prednosť pred izolovaným priestorom iOS. Do iPhonu sa tak môže dostať malware a dokonca vás zvládnu sledovať šikovnejší hackeri.

1. Zabúdate aktualizovať softvér a aplikácie

1. Zabúdate aktualizovať softvér a aplikácie

Udržovať iPhone na čo najnovšej aktualizácii softvéru je jedna z najlepších vecí, ktorú môžete urobiť, aby fungoval hladko a bezpečne. Pokiaľ ich dlhodobo ignorujete, môže to viesť k spomaleniu alebo zraniteľnosti voči závažným bezpečnostným chybám.

 • Pravidelne kontrolujte dostupnosť aktualizácií: Stiahnite si najnovší update vždy keď je to možné. Častokrát vás na to upozorní systém pomocou notifikácie.
 • Zapnite si automatické aktualizácie softvéru: Otvorte si Nastavenia> Všeobecné> Informácie> Aktualizácia softvéru a aktivujte Automatické aktualizácie.
 • Nezabudnite aktualizovať aj svoje aplikácie: Aj aplikácie tretích strán môžu trpieť chybami a problémami so zabezpečením. Z času na čas ich pre istotu skontrolujte cez App Store.

Na záver vás vyzývame, aby ste nám do komentára napísali, čo robíte preto, aby váš iPhone vydržal čo najdlhšie – v čo možno najlepšom stave. Tešíme sa na vaše tipy a postrehy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJidropnews
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.