Aj keď si možno myslíte, že svoj iPhone poznáte absolútne dokonalo, veľa ľudí sa v tomto bode mýli. Dôvodom je fakt, že Apple rok čo rok pridáva do zariadenia nové funkcie, ktoré si častokrát ani nestihneme vyskúšať a potom ich pri náhodnom objavení extrémne oceňujeme.

V tomto článku sme sa zamerali na päť funkcií, ktoré by si mal vyskúšať úplne každý, nakoľko práve vďaka nim dokážete odomknúť plný potenciál svojho zariadenia. Niektorú z nich si zapnete keď pôjdete spať, inú zase v čase, keď budete cestovať sami domov. Aby sme teda nezdržiavali, poďme na samotný zoznam.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

1. Pohotovostný režim

StandBy Mode iPhone 15 Pro Max
Zdroj: SvetApple

Pohotovostný režim v operačnom systéme iOS je perfektná funkcia, ktorú priniesla najnovšia aktualizácia s označením „sedemnásť“. Keď dáte svoj iPhone na nabíjačku a umiestnite ho do horizontálnej polohy, po krátkej chvíli sa na ňom zobrazí čas, dátum, fotografie a iné widgety, ktoré si tu nastavíte (podržte na widgete prst na niekoľko sekúnd).

V noci sa navyše všetok text prepne do tmavočervenej farby, vďaka čomu vám nebude ťahať oči. Najviac si túto funkciu užijete na iPhone 14 Pro a 15 Pro, ktorý má aj Always-on displej.

Bez tejto funkcie budete musieť furt klikať na obrazovku, aby vám zobrazila viac. Viac sa o pohotovostnom režime dočítate tu. Pre tých čo nevedia prinášame aj potup aktivácie:

  • Uistite sa, že funkciu pasívneho režimu máte zapnutú. Skontrolovať to môžete v Nastaveniach, v menu Pasívny režim.
  • Umiestnite zamknutý iPhone na nabíjačku do zvislej polohy.
  • iPhone vás následne privíta v režime StandBy a sprístupní konfiguráciu.

2. Prispôsobiteľné kontaktného plagátu

iOS 17
Zdroj: Apple

Spoločnosť Apple pridala do iOS funkciu, vďaka ktorej si môžete vytvoriť svoj vlastný kontaktný plagát, ktorý sa následne bude zobrazovať vašim kontaktom vždy, keď im zavoláte.

Rovnako si môžete nastaviť kontaktný plagát pre svojich piateľov, či rodinných príslušníkov podľa svojho vlastného gusta. Funkcia samozrejme bude k dispozícii iba pre tých, ktorí majú najnovší iOS 17.

V rámci samotného kontaktu je možné upravovať a meniť fotografie, alebo doň vložiť vlastné Memoji. Takisto si viete ľahko upraviť farbu pozadia, či farbu a dokonca aj font písma, ktorým bude napísané vaše meno. Azda najlepší návod na to, ako to používať nám dala spoločnosť Apple vo videu vyššie.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako vypnúť iMessage a prečo sa vám to môže hodiť? Tu je odpoveď

3. Apple Mapy v offline režime 

Apple nové mapy
Zdroj: SvetApple

Apple Mapy prešli v roku 2023 zásadným zlepšením, vďaka ktorému sa ešte viac priblížili ku konkurenčným Google Mapám a v niektorých veciach ich dokonca aj predbehli.

Technologický gigant sem pridal dokonalé 3D zobrazenie aj pre slovenských používateľov a aby toho nebolo málo, v mapách sa objavil aj roky očakávaný offline režim.

Je to funkcia, ktorú by si mal vyskúšať každý, nakoľko sa hodí či už doma, alebo v zahraničí, keď nemáte prístup ku mobilnej sieti. Na druhej strane však treba spomenúť, že offline Apple Mapy sa nedajú nájsť tak jednoducho, akoby by ste možno čakali. Na objavenie funkcie postupujte podľa nižšie uvedeného postupu.

Apple MapyZdroj: SvetApple

4. Ochrana vášho zraku 

Zdroj: Apple / Unsplash / Amanda Dalbjörn (úprava redakcie)

Spoločnosť Apple sa v roku 2023 rozhodla do operačných systémov iOS 17 a iPadOS 17 pridať funkciu, ktorá vám môže pomocť chrániť zdravie, konkrétne váš zrak.

iPhone aj iPad dostali špeciálnu technológiu s názvom „Screen Distance“ (Vzdialenosť od obrazovky), ktorá je primárne určená pre deti no používať ju môžu aj dospelí. Určite to nie je zbytočné.

  • Otvorte aplikáciu Nastavenia na iPhone alebo iPade.
  • Kliknite na položku Čas pred obrazovkou.
  • Pokračujte na Vzdialenosť od obrazovky.
  • Prečítajte si informačnú obrazovku a potom pokračujte.
  • Nastavte prepínač Vzdialenosť obrazovky do zelenej polohy.

5. Sprevádzanie (check in) v aplikácii Správy 

iOS 17 check in sprevádzanie
Zdroj: SvetApple

Pokiaľ ste niekedy zažili situáciu, počas ktorej ste vyslovene chceli s niekym počas nočnej cesty domov telefónovať, aby mal istotu, že ste dorazili v bezpečí, vďaka iOS 17 to je ešte jednoduchšie. Do aplikácie správy totiž dorazila funkcia, ktorej sa nekladie veľká pozornosť. Napriek tomu je vynikajúca.

Sprevádzanie, alebo v angličtine „check in“ je novinka, ktorá sa nachádza v aplikácií správy a v prvom rade si ju musíte aktivovať. Aby ste to mali jednoduchšie, pozrite si nasledujúci obrázok, ktorý vás celým procesom prevedie.

iOS 17 check in sprevádzanie
Zdroj: SvetApple

Akonáhle to máte, na widgete sprevádzania, ktorý sa nachádza na vašej obrazovke si môžete upraviť polohu, na ktorú práve mierite.

Akonáhle navyše dorazíte do vyššie uvedenej lokality, človek, ktorému sprevádzanie pošlete o tom dostane notifikáciu. Geniálne a zároveň tak jednoduché, čo poviete?

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -