Spoločnosť Apple dostáva v posledných rokoch zo strany Európskej únie poriadne zabrať. Okrem toho, že každý iPhone bude musieť povinne prejsť na štandard USB-C namiesto Lightningu, kompetentní vymysleli aj iné zákony, ktoré to tejto firme poriadne skomplikujú.

Jeden z nich jej totiž priamo prikazuje, aby operačný systém iOS ponúkol sideloading a teda možnosť inštalácie aplikácií aj mimo internetového obchodu App Store, ktorý sa vraj teraz správa ako monopol. A hoci na to Apple nechce pristúpiť, pravidlám EÚ sa zrejme neubráni. Portál 9to5mac si všimol malé, no veľmi dôležité vyjadrenie.

Craig Federighi, šéf softvérového inžinierstva spoločnosti Apple už v minulosti uviedol, že spoločnosť Apple zrejme bude musieť vyhovieť v otázke sideloadingu novým nariadeniam európskej únie.

A hoci o tom počas Keynote na WWDC 2023 nepadlo ani slovo a iOS 17 Developer Beta nič podobné neponúka, neznamená to, že sa o tom v rámci týždňovej vývojárskej konferencie vôbec nehovorilo.

Ponúkne iOS 17 inštaláciu apiek mimo App Store? 

Apple pokuta v App Store Tim Cook
Zdroj: Apple / Eeastcoastdaily (úprava redakcie)

Po skončení eventu sa totiž viacero vysokopostavených manažérov spoločnosti Apple zúčastnilo live streamu The Talk Show Johna Grubera, v ktorej bola táto téma otvorená. Craig Federighi sa vyjadril v zmysle, že akýkoľvek krok, na ktorom teraz spoločnosť Apple v tejto súvislosti pracuje, musí byť v prvom rade správny pre jej zákazníkov.

To dôležité však prišlo potom, kedy Federighi dodal, že spoločnosť Apple aktívne spolupracuje s EÚ na diskusiách, ktoré sa týkajú dodržiavania nových zákonov a predpisov.

Aj keď to teda nepovedal priamo, Federighi v podstate potvrdil, že operačný systém iOS 17 v budúcnosti skutočne ponúkne sideloading aplikácií. Môžeme však predpokladať, že to firma urobí až vtedy, keď to bude zo zákona nutné a teda začiatkom roka 2024.

Apple sa na sideloading pripravilo už v iOS 16

Paddle - alternatívny obchod pre App Store
Zdroj: Unsplash / Drew Coffman / Apple (úprava redakcie)

Ako sme uviedli v našom dávnejšom článku, aj keď Apple o tejto téme veľa nehovorí, už teraz sa na ňu vo veľkom pripravuje. Pokiaľ totiž máte operačný systém iOS 16.2 alebo novší, automaticky v ňom máte špeciálnu funkciu, vďaka ktorej má fungovať spomínaný sideloading. Jej úlohou je brániť využívaniu tejto funkcie mimo územia EÚ.

Aktualizácia iOS 16.2 obsahuje úplne nový systém s interným názvom „Countryd„, ktorého hlavnou úlohou je presné určenie regiónu používatelia na základe rôznych vstupných informácií, ktoré dokáže vyčítať zo zariadenia.

Countryd má sledovať napríklad kód krajiny, v ktorej žijete na základe dát z Wi-Fi routera či SIM karty a taktiež GPS súradníc. Ide o ochranu, ktorá sa nedá oklamať žiadnym konvenčným spôsobom a Apple si ňou poistilo bezproblémovú prevádzku internetového obchodu App Store všade vo svete.

Prečítajte si tiež  Fantastické JBL Tune 130NC kúpite po zľave za super cenu. AirPods sa nechytajú zvukom ani cenou
Loopi Eco Case
Reklama

Ak teda niekto z USA alebo Afriky kúpi v Európe iPhone, no používať ho bude na druhej strane sveta, nepomôže mu ani to, keď si ako región v App Store nastaví Slovensko. Apple bude veľmi dobre vedieť, že ide o pokus o obídenie ochrany a inštaláciu aplikácii mimo jeho vlastného internetového obchodu mu nedovolí.

Naopak, ak sa náhodou stane, že ďalšia svetová krajina bude vyžadovať povolenie sideloadingu, spoločnosti Apple bude stačiť zmena nastavenia systému Countryd, vďaka čomu si výrazne zjednoduší všetky procesy.

Nebude to také jednoduché, ako sa zdá 

Druhým dôležitým faktom ku tejto téme je vyjadrenie známeho leakera Marka Gurmana, ktorý uviedol, že spoločnosť Apple bude aj po takto tvrdom zásahu do svojho operačného systému zachovávať maximálne bezpečnostné kontroly pre aplikácie, ktoré sa doň dostanú mimo App Store.

Využívať na to bude podobné funkcie, ako napríklad Mac Gatekeeper, ktoré zabránia inštalácii nebezpečného alebo nedôveryhodného softvéru do zariadenia, aby sa používateľ vyhol rizikám či potencionálnym problémom.

Rovnako platí, že spoločnosť Apple bude hľadať cestu, ako zachovať poplatky za inštaláciu aplikácií, aj keď budú pochádzať mimo App Store.

Už teraz je jasné, že tieto poplatky budú s najvyššou pravdepodobnosťou nižšie, než súčasných 15 – 30 percent, no vývojári sa im celkom nevyhnú. Pre technologického giganta ide o dôležitý zdroj príjmov, ktorého sa nebude chcieť vzdať.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -