To, akú značku, smartfón či operačný systém si vyberiete, býva rozhodnutím osobných preferencií, prípadne predchádzajúcich skúseností. Pokiaľ ste však dlhodobo verní jednému výrobcovi, možno vás ani nenapadlo, čo ponúkajú iní. No a to je častý prípad pri rozhodovaní sa medzi iPhonom alebo Androidom.

Cieľom tohto článku nie je povedať, ktorá platforma je lepšia. Každá má totiž svoje plusy aj mínusy. Posnažíme sa vám ale ukázať päť vecí, ktoré robí iOS lepšie než Android a ľudia to vedia oceniť. Poďme na to.

1. Prvotné nastavenie zariadenia 

iPhone 13 Pro Max v krabici v modrej farbe Sierra Blue
Zdroj: Jeremy Bezanger

Začnime hneď tým, s čím sa stretnete pri prvotnom zapínaní svojho novučičkého smartfónu. Apple vám v tejto oblasti pomôže oveľa viac, ako ktorýkoľvek iný konkurent.

Je síce pravda, že Google umožňuje prenášať niektoré údaje či nastavenia prostredníctvom Google Disku zo starého smartfónu (s Androidom) do toho nového, no zďaleka to nie je bezproblémové a tak komplexné, než pri spoločnosti Apple.

Prečítajte si tiež  Chcete odolnejší pletený Lightning kábel priamo od Apple? Tieto produkty ho ponúkajú

Stačí vám totiž iba účet Apple ID, ktorý zadáte do nového iPhonu a operačný systém iOS urobí všetko za vás. V priebehu niekoľkých minút prenesie medzi starým a novým iPhonom vaše kontakty, záznamy z kalendára, rozloženie aplikácií či systémové nastavenia.

Samotné apky sa potom budú dodatočne sťahovať prostredníctvom internetového obchodu App Store. V podstate tak stačí iba niekoľko klikov na to, aby ste do svojho nového iPhonu dostali úplne všetko, čo bolo v tom starom. Nemusíte sa trápiť so žiadnymi ďalšími nastaveniami.

No a pokiaľ máte Android a chceli by ste prejsť na iOS, tu je jednoduchý návod, ktorý vám s tým pomôže. Dnes už nie je problém prenášať dáta aj medzi týmito dvoma platformami.

O tomto ste zrejme ani nevedeli 

iPhone 12 a ďalšie modely
Zdroj: Unsplash / Ameen Almayuf

Len málo ľudí vie, že spoločnosť Apple posúva nastavovanie nových zariadení na úplne inú úroveň, prostredníctvom programu Device Enrollment Program (DEP). Ten slúži na to, aby firma vedela pomôcť väčším podnikom spravovať a nasadzovať nové zariadenia medzi zamestnancov.

IT oddelenia vďaka tomu pomerne jednoduchým spôsobom predkonfigurujú dôležité nastavenia iPhonu či iPadu, aplikácie a tiež prístupy ku podnikovým zdrojom. Presne preto sú iPhony či iPady vo veľkých firmách také populárne.

2. Vysoká miera zabezpečenia v App Store

App Store Awards
Zdroj: Apple

Mnohí to považujú za nevýhodu, no my toto na operačnom systém iOS oceňujeme. Určite viete, že Apple má povesť veľmi bezpečnej platformy a nie je to náhoda. Dôvodov pre toto tvrdenie je ale niekoľko a väčšina z nich súvisí s aplikáciami od vývojárov tretích strán, ktoré sa nachádzajú v App Store. Zhrnuli sme ich do štyroch bodov.

1. Apple v prvom rade vyžaduje, aby každá aplikácia, ktorá sa dostane do App Store, prešla prísnou kontrolou. Tá je garanciou toho, že softvér spĺňa vysoké nároky a normy na kvalitu či bezpečnosť. Je síce pravda, že podobný proces kontroly ponúka aj spoločnosť Google, no táto firma je pri overovaní apiek oveľa benevolentnejšia. V Google Play preto ľahko nájdete aplikácie, ktoré sú buď nekvalitné alebo škodlivé. Pri Apple to nehrozí.

Prečítajte si tiež  Prečo chce Apple získať váš starý iPhone pri predaji toho nového? Dôvodov je viac

2. Možno ste už počuli výraz sideloading. V praxi ide o možnosť sťahovať a inštalovať aplikácie do operačného systému aj mimo oficiálneho internetového obchodu. Zatiaľ čo na Androide tento postup funguje už roky, v iOS sa uplatniť nedá. Cesta škodlivého softvéru do zariadenia sa teda značne komplikuje. Samozrejme, prináša to aj nevýhody, no tie sa dotýkajú v prvom rade špekulantov, ktorí si chcú platený softvér stiahnuť nelegálne zadarmo. V iOS musíte za všetko platiť.

3. Je taktiež zaujímavé, že zatiaľ čo do Google Play môže pridať aplikáciu za drobný a jednorazovy 25 $ poplatok prakticky každý, Apple má trochu iné podmienky. Vývojár sa musí najskôr zaregistrovať a potom zaplatiť poplatok vo výške 99 $ / ročne. Publikovať aplikácie v App Store je teda oveľa drahšie a náročnejšie ako v Google Play. No a to sa podľa odborníkov odzrkadľuje aj na celkovej kvalite softvéru, ktorý je k dispozícii na oboch platformách.

4. Na záver už iba jeden fakt, ktorý je snáď úplne logický a výrazným spôsobom napomáha spoločnosti Apple. Tým, že táto firma vyrába pomerne málo hardvérových produktov, ktoré spája totožný softvér, je jednoduchšie vytvoriť a optimalizovať apku na iPhone než na Android. Používateľský zážitok je oveľa lepší a taktiež je tu predpoklad, že aplikácia bude fungovať bez problémov. Toto sa pri používaní smartfónu s operačným systémom Android povedať nedá, nakoľko platformu využívajú stovky, ak nie tisíce výrobcov po celom svete. Všimnúť si to môžete napríklad pri prezeraní príbehov na Instagrame či Snapchate. Zatiaľ čo iPhone využíva fotoaparáty, Android sa spolieha na snímky obrazovky (z kamery).

3. Haptickú odozvu od Apple si zamilujete 

iPhone 13 Pro vo svetlo modrej farbe sierra blue v ruke používateľa
Zdroj: Unsplash / Screen Post

Haptickú odozvu, respektíve spätnú väzbu, by sme mohli definovať ako jemnú vibráciu, ktorú človek pociťuje pri práci so zariadením. Je to jedna z tých hardvérových funkcií, ktorú si po prechode z Androidu na iOS prakticky okamžite všimnete. Technologický gigant z Cupertina robí haptickú odozvu mimoriadne prirodzenú a konzistentnú. Vďaka tomu si ju zamilujete a už nikdy nebudete chcieť používať nič iné.

Prečítajte si tiež  Prečo sú Apple Watch Hermes také drahé? Odpoveď je jednoduchá

Apple navyše túto technológiu s názvom Taptic Engine používa vo všetkých súčastiach operačného systému. Či už vám teda ráno bude zvoniť budík, niekto vám zavolá alebo svoje zariadenie odomknete prostredníctvom tváre cez Face ID, vždy z toho budete mať dobrý pocit vo svojich rukách.

Ak nám neveríte, otvorte si na iPhone ovládacie centrum, podržte prst na ikone baterky (svietidla) a následne prechádzajte po posuvníku na nastavenie intenzity svetla smerom hore a dole. V rukách okamžite pocítite jemné „klikanie“, ktoré sa snaží doplniť dotyk. Jedným slovom – geniálne.

Na Androide nájdete takúto spätnú väzbu oveľa ťažšie 

Google Pixel 6 a používateľ, ktorý ho ovláda rukou
Zdroj: Screen Post

Je síce pravda, že aj zariadenia s Androidom poskytujú podobnú úroveň spätnej väzby, no je to skôr výnimka. Väčšina výrobcov sa s podobnými detailmi nezaoberá, pretože tlačia na čo najnižšiu cenu. A to je z nášho pohľadu škoda.

Vyzdvihnúť však musíme minimálne jedno zariadenie, ktorým je Google Pixel 6. Tento smartfón má dobrý systém hmatovej spätnej väzby, ktorý môže konkurovať aj iPhonu. U mnohých iných výrobcov však technológia pripomína skôr lacnú napodobeninu toho, čo Apple považuje za štandard.

4. Vstavané aplikácie a funkcie  

iPhone 11 v červenej farbe
Zdroj: Unsplash / Sara Kurfess

Či už sa bavíme o smartfónoch alebo počítačoch, každý operačný systém má svoj súbor vstavaných aplikácií a funkcií. Spoločnosť Apple je ale v prípade iOS vo výhode. Jej iPhone sa dodáva s obrovským balíkom apiek, z ktorých väčšinu budete využívať na dennej báze. Nemusíte si teda sťahovať žiadne alternatívy tak, ako ste na to zvyknutí z Androidu.

Prečítajte si tiež  Video: Takto Samsung pred piatimi rokmi trolloval Apple

Práve na konkurenčnej platforme sa okrem natívnych apiek do zariadenia zvykne nainštalovať aj dodatočný softvér od telekomunikačného operátora a výrobcu zariadenia. Mnohí používatelia považujú tieto apky za bloatware, ktorý zbytočne zaberá miesto.

No a čo sa týka funkcií, tu Apple taktiež exceluje. Napríklad vám umožní rýchlo vložiť podpis do digitálneho dokumentu, cez iMessage poslať end-to-end šifrovanú správu a z kľúčenky si vybrať heslo pre akúkoľvek službu, od ktorej si ho už nepamätáte, prípadne sa vám ho nechce zadávať.

Nakoniec však nemôžeme zabudnúť ani na skratky, pomocou ktorých sa dá operačný systém iOS prispôsobiť doslova neuveriteľným spôsobom. A aj keď mnoho z  vyššie uvedeného ponúka aj Android, zďaleka to nie je také šikovné a intuitívne, ako pri iOS.

5. Ekosystém spoločnosti Apple 

MacBook, Apple Watch a iPhone X na stole
Zdroj: Elnaz Asadi

Na záver to najdôležitejšie, prečo sa okrem iPhonu oplatí prejsť aj na zvyšné produkty od spoločnosti Apple. Ako sme už spomenuli vyššie, táto firma si nevyvíja iba svoj vlastný hardvér ale aj softvér. Je síce pravda, že jej zariadenia bývajú drahšie, no komunikáciu, ktorú medzi sebou ponúkajú, im môže závidieť akýkoľvek konkurent.

Apple skrátka ponúka neuveriteľne integrované prostredie na všetkých svojich elektronických produktoch, ktoré si rýchlo osvojíte a stanete sa na ňom závislí. Je to ako droga. Či už ide o iPhone, Apple Watch, iPad, MacBook alebo AirPods, všetky tieto produkty vedia byť navzájom prepojené a perfektne sa dopĺňať.

Prečítajte si tiež  Siri by mohla byť geniálna. Škoda, že stále nevie po slovensky

Stačí si len odprezentovať službu Handoff, pomocou ktorej viete začať pracovať na jednom Apple produkte a následne dokončiť svoj projekt na úplne inom zariadení s nahryznutým jablkom v logu. Návykový je však aj AirDrop, ktorý uľahčuje prenášanie súborov alebo automatické prepínanie slúchadiel AirPods medzi zariadeniami podľa toho, kde práve potrebujete, aby boli pripojené. Na toto sa zatiaľ žiaden produkt s Androidom nedoťahuje, hoci je pravda, že Google robí v tejto oblasti veľké pokroky.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -