Spoločnosť Apple sa už niekoľko rokov sústredí na to, aby jej nové produkty prežili kontakt s vodou. Pekným príkladom je iPhone, ktorý už od roku 2016 ponúka zvýšenú odolnosť vďaka norme IP67 a neskôr IP68. Podrobnejšie sme sa tomu venovali tu.

Ako je to, ale pri hodinkách Apple Watch, ktoré sú medzi ľuďmi a športovcami stále populárnejšie? Možno trochu ináč, ako ste si mysleli. Tejto problematike sa bližšie povenujeme v nasledujúcich riadkoch.

Apple Watch a ich štandardná vodeodolnosť, ktorá mýli používateľov

Hneď na začiatku musíme uviesť, že nie všetky Apple Watch boli automaticky vodeodolné. Ako prvé prišli s touto vlastnosťou Apple Watch Series 2 v roku 2016, po ktorých ju prebral každý novší model. Pokiaľ sa pozriete na zadnú stranu svojich Apple Watch, pravdepodobne na nich uvidíte nápis „WR-50M“.

Vyvolať to vo vás môže pocit, že s týmito hodinkami sa môžete potápať až do hĺbky 50 metrov. To však zďaleka nie je pravda. Toto označenie, za ktorým stojí norma ISO 22810:2010 sa používa v hodinárskom priemysle už celé roky a v skutočnosti vám naznačuje, že so svojim zariadením môžete ísť maximálne plávať do bazénu alebo surfovať do mora. Určite by ste sa s ním však nemali ísť potápať. 

Navyše sa pri tejto norme dosť často spomína, že zariadenie by malo byť vystavené vode len na krátku chvíľu a nie dlhodobo. V opačnom prípade môžu jeho tesnenia povoliť, prípadne degradovať.

Vás to bude potom stáť pravdepodobne drahú výmenu zariadenia kus za kus, ktorej sa dá predísť iba kúpou špeciálneho modelu Apple Watch Ultra so zvýšenou vodeodolnosťou. Aj pri tých však treba byť opatrní.

Apple Watch Ultra spĺňajú vojenskú normu. Prežijú extrémne podmienky

Apple Watch Ultra
Zdroj: Apple

Keďže sa niektorí používatelia sťažovali, že ich Apple Watch nezvládnu náročnejšie zaobchádzanie pri extrémnych športoch alebo stavebných prácach, spoločnosť Apple sa rozhodla konať. Predstavila nám Apple Watch Ultra, ktoré kúpite na Slovenku za najlepšiu cenu tu. Lepší však nie je iba ich vnútorný hardvér, ale aj konštrukcia.

Spoločnosť Apple použila už na prvý pohľad mohutnejšie titánové telo, ktoré nemá zaoblené hrany displeja po bokoch (tak ako zvyšné modely Apple Watch). Okrem toho je samotná dotyková plocha vyrobená zo zafírového sklíčka, ktoré je odolnejšie voči rozbitiu a menej náchylné na škrabance.

Určite ste zaznamenali, že Apple Watch Ultra obsahujú hĺbkomer či dokonca schopnosť merania teploty vody. To preto, lebo sú vhodné pre potápačov. Firma vo svojich propagačných materiáloch deklaruje, že tieto hodinky sú testované na základe vojenskej normy Ministerstva obrany USA: „MIL‑STD 810H“. 

Prečítajte si tiež  Apple Watch môžu dostať satelitné pripojenie. Jeho úlohou bude zachrániť vám život

Tu sa hodí doplniť, že testy potrebné na schválenie výrobku podľa normy MIL-STD-810H zahŕňajú rôzne extrémne podmienky, v rámci ktorých musí zariadenie vydržať vo vysokých a nízkych teplotách a čeliť pri tom viacerým externým vplyvom ako dážď, vietor, vlhkosť, hrdza, piesok a prach, výbušné prostredie, otrasy, vibrácie pri streľbe a ďalšie.

V skratke ide v podstate o akýkoľvek environmentálny faktor, s ktorým by sa mohlo zariadenie stretnúť, ak by ho používala americká armáda.

Na potápanie sú tu Apple Watch Ultra. Ani pri nich však nesedia informácie o hĺbke ponoru

Prejdime však na to najdôležitejšie. Ako je to s potápaním pri Apple Watch Ultra? Samotná spoločnosť Apple toto zariadenie propaguje, ako vhodné na potápanie až do hĺbky 40 metrov. Dopomáha tomu aj špeciálna aplikácia v zariadení, ktorá vám vie presne povedať, ako hlboko sa už nachádzate. Firma pri tom na zadnej strane používa označenie „WR-100M“, ktoré zastupuje normu ISO 22810.

Zaujímavé je ale to, že ak si kúpite akékoľvek iné hodinky s podobným označením, zvyčajne ho môžete ponoriť maximálne do hĺbky 10 metrov. V prípade Apple Watch Ultra je to ale prekvapivo, až štyrikrát viac, čo je vcelku pozitívne. 

Radšej to neriskujte, Apple vám reklamáciu utopených Apple Watch neuzná

Apple Watch voda
Zdroj: Unsplash / Anh Nguyen

Zdôrazniť žiaľ musíme, že aj keď sú všetky Apple Watch (s výnimkou prvého modelu) vodeodolné, Apple má v tomto smere pomerne prísnu politiku, ktorá sa týka ich reklamácií. Ak náhodou zariadenie „utopíte“, firma v podstate nemôže zistiť, či ste sa s ním nepotápali príliš hlboko.

Rovnako tak platí, že so zariadením pod vodou nemôžete nijako manipulovať, do čoho spadá aj točenie digitálnou krounkou či stláčanie tlačidiel. Jednotlivé tesnenia by v takomto prípade nemuseli vydržať extrémny tlak vody a podľahli by mu.

Nakoniec tiež platí, že celá vodeodolnosť je iba dočasná a môže degradovať vplyvom veku alebo chémie, s ktorou sa na vašich rukách pravidelne stretáva. Ide napríklad o mydlá, krémy, rôzne agresívne čistiace prostriedky a podobne.

Ak teda máte Apple Watch, veľmi dobre si zvážte, či to s nimi chcete riskovať pod vodou.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  Vývoj konkurenta Apple Watch od spoločnosti Meta je pozastavený

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -