Spoločnosť Apple vydala pred pár dňami prvú beta verziu iOS 15.4 pre vývojárov a technologický svet okamžite prekvapila funkcia, ktorá umožňuje odomykať iPhone s Face ID aj vo chvíli, keď má človek rúško na tvári.
Pochopiteľne nás to zaujalo a tak sme sa to rozhodli vyskúšať na vlastnej koži. Do zariadenia sme si nainštalovali iOS 15.4, funkciu nastavili a otestovali na všetky možné spôsoby. Aký je náš verdikt?
Face ID sa dalo odomknúť aj cez Apple Watch. Mnohí ľudia žiaľ na tomto princípe fungovania zostanú aj naďalej
Začneme udalosťami z minulého roka, kedy sa Apple pokúsilo vyriešiť problém pandémie, respirátorov a Face ID za pomoci hodiniek Apple Watch. Ak ich používatelia mali na ruke, do zariadenia mohli vstupovať bez skenovania tváre alebo číselného kódu.
Toto výrazne uľahčilo prácu s iPhonom, pretože sa ovláda o niečo jednoduchšie a hlavne rýchlejšie. Na strane druhej ale existujú situácie, v ktorých Apple Watch na ruke nepomáhajú. Spomenúť môžeme napríklad platenie cez Apple Pay v obchode, kedy máte rúško alebo respirátor na tvári.
Samotné nastavenie odomykania zariadenia cez Apple Watch je možné aktivovať cez Nastavenia > Face ID a kód > Odomykať pomocou Apple Watch. A ak máte iPhone 11 a starší (so systémom Face ID), na tento spôsob si budete musieť zvykať aj naďalej.
Obrovským sklamaním je totiž to, že nová funkcia odomykania s rúškom na tvári funguje len na iPhone 12 a novšom. Dôvodom sú pravdepodobne hardvérové rozdiely v samotných systémoch, ktoré možno na starších generáciách zariadení nedokážu fungovať s takou presnosťou.
Nastavovanie Face ID pre používanie s rúškom na tvári vás prekvapí
Po aktualizácii na iOS 15.4 sa vám sekcii v Nastavenia > Face ID a kód objaví položka Nastaviť Face ID s rúškom. Akonáhle na ňu kliknete, operačný systém vás vyzve k tomu, aby ste si naskenovali svoju tvár (aj za predpokladu, že už máte Face ID aktivované).
V tomto bode je zaujímavé spomenúť, že samotné skenovanie tváre neprebieha s rúškom alebo respirátorom na tvári. Ak si ho náhodou dopredu nasadíte, iPhone vás dokonca požiada o to, aby si ho dali dole. Telefón sa teda pravdepodobne snaží zaznamenať všetky detaily okolo vašich očí, na základe ktorých vás bude vedieť neskôr identifikovať.
Toto ma popravde vcelku prekvapilo nakoľko som čakal, že sa mi Face ID bez rúška na tvári nastaviť nepodarí. Skenovanie tváre prebieha rýchlo a absolútne bez problémov. Je to v podstate úplne rovnaký proces ako keď nastavujete klasické Face ID.
Ak si navyše kúpite nový iPhone, na začiatku si môžete naskenovať buď klasické Face ID alebo Face ID s rúškom. Dôležité je však podotknúť, že sa v rámci tohto procesu nedajú nastaviť oba skeny (aj s rúškom, aj bez neho). Ten druhý teda budete musieť vykonať manuálne prostredníctvom nastavení po aktivácii celého zariadenia. Všetko nájdete v sekcii Face ID a kód.
Apple myslelo aj na tých, ktorí nosia okuliare
Je skvelé, že v Cupertine premysleli celú túto funkciu do absolútnych detailov. Pokiaľ používateľ nosí okuliare, automaticky sa komplikuje rozpoznávanie oblastí v okolí jeho očí. Vývojári funkcie preto pod položku Nastaviť Face ID s rúškom pridali aj tlačidlo Pridať okuliare.
Akonáhle naň kliknete, opäť sa presuniete do rozhrania na skenovanie tváre, kde si môžete naskenovať svoju tvár (bez rúška) s okuliarmi. Nakoľko nenosím dioptrické okuliare, no občas používam okuliare proti modrému svetlu, vyskúšal som naskenovať tie a všetko išlo bez najmenších problémov.
V tomto bode ale platí, že pridávanie okuliarov sa nevzťahuje na slnečné okuliare. Za určitých okolností sa sem síce pridať dajú, no odomykanie zariadenia s nimi nefunguje, pretože iPhone vyžaduje váš pohľad priamo do kamery. A keďže oči cez slnečné okuliare väčšinou nie je vidieť, telefón situáciu vyhodnotí ako rizikovú – radšej si vypýta overenie kódom.
Používanie v praxi je návykové
No a keď už máme celú funkciu nastavenú, môžeme sa dostať k tomu, ako sa používa v praxi. Po troch dňoch naozaj pravidelného testovania môžem potvrdiť, že Apple sa to podarilo na jednotku s hviezdičkou. Pokiaľ mám rúško alebo respirátor na tvári, telefón funguje prakticky rovnako ako by ma skenoval bez neho.
Popravde som neočakával, že to bude až takto sofistikované a rátal som s občasnými problémami alebo drobnými zaváhaniami. K ničomu takému ale prekvapivo nedochádza. Nech už sa teda nachádzam vonku, vnútri, v šere alebo na lyžiarskej zjazdovke (áno, skúšal som to dokonca aj s prilbou na hlave), telefón sa odomkne extrémne rýchlo s tou podmienkou, že sa naň musím pozerať.
Je to v podstate to isté, ako keď si pri klasickom skenovaní celej tváre aktivujete aj prepínač Vyžadovať pozornosť pre Face ID. A len tak mimochodom, funkcia funguje aj vtedy, keď mám na hlave zimnú čiapku, kapucňu, vyššie spomínanú prilbu a podobne…
V princípe si len nesmiete ničím prekryť oblasť v okolí očí (alebo jedného oka). V opačnom prípade bude mať Face ID problém. V 99 % prípadoch bežného používania ale bude pracovať absolútne príkladne – tak ako ste na to boli sami zvyknutí pred pandémiou.
Apple povolilo Face ID s rúškom aj pre Apple Pay
To čo si mimoriadne cením na tejto novej funkcií je možnosť platenia cez Apple Pay. Pravdupovediac som doposiaľ nemal problém s odomykaním iPhonu v rúšku cez Apple Watch, lebo to fungovalo spoľahlivo. Akonáhle som ale došiel v akomkoľvek obchode ku plateniu, zariadenie si odo mňa vypýtalo kód a to bolo veru otravné – keďže ináč ako kartou príliš často neplatím.
Najviac som bol preto zvedavý, ako bude fungovať Face ID vo chvíli, keď budem stáť pred pokladňou. No a čuduj sa svete, zariadenie dokáže do sekundy naskenovať všetko čo potrebuje, aby si overilo, či som to naozaj ja a následne mi umožní zaplatiť. Jedným slovom geniálne.
Stále je to veľmi bezpečné
Samotné Apple sa netají tým, že nová funkcia už nie je tak bezpečná ako používanie klasického Face ID bez rúška. To je ale vcelku logické nakoľko v tomto prípade môže telefón pracovať len zhruba s 20 – 30 % vašej tváre. Na strane druhej ale netreba zabúdať, že používaním tejto funkcie sa nevystavujete prakticky žiadnemu riziku.
Telefón som dal do rúk viacerým osobám v mojom okolí a nikto sa doň s rúškom na tvári nedostal. Navyše keď Apple povolilo aj platby cez Apple Pay (a pri režime s Apple Watch na ruke to nedovoľuje), môžeme iba predpokladať, že si je svojim novým riešením absolútne isté.
Z môjho pohľadu teda nie je najmenší dôvod na obavy a akonáhle vyjde iOS 15.4, túto funkciu si pokojne nastavte. Je skoro nulové riziko, že vám hrozí nebezpečenstvo. iPhone stále využíva technológiu, ktorá vás overuje na základe 3D skenu a nie fotky, ako to robí väčšina konkurenčných smartfónov.
Finálny verdikt
Čo dodať na záver? Apple to vážne vyšlo a už teraz by ste sa mali tešiť na to, keď bude aktualizácia iOS 15.4 dostupná pre všetkých používateľov. Na strane druhej mi ale nedá upozorniť na to, že technologický gigant sa mohol s touto funkciou trochu poponáhľať.
Predsa len to konečne začína vyzerať tak, že pandémia pomaly ustupuje (na mysli mám nákazlivejší variant Omicron s miernejšími príznakmi) no ako sa hovorí, lepšie neskoro ako nikdy.
V súvislosti s tým dávam do pozornosti aj novú možnosť v iOS 15.4, vďaka ktorej si môžete pridať očkovací certifikát EÚ priamo do aplikácie Zdravie a Peňaženka. Mne sa to žiaľ podarilo len do prvej menovanej apky, no verím, že ide o drobnú chybu, ktorá sa s príchodom ďalších beta verzií vyrieši.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?