Spoločnosť Apple to v posledných rokoch nemá ľahké. Aj keď sa jej darí predávať, čoraz častejšie čelí prísnym zákonom a podmienkam v rôznych kútoch sveta. Najviac to v súčasnosti pociťuje azda na území EÚ. A presne preto vznikne iPad, ktorý budete môcť obliať vodou. Apple nemá na výber.

Pravdepodobne ste už počuli o návrhu Európskej komisie, v ktorom sa hovorilo o tom, že iPhone a ďalšie mobilné zariadenia od konkurenčných výrobcov musia mať vymeniteľnú batériu. Je to vraj cesta, ako ich udržať dlhšie v obehu a tým pádom šetriť životné prostredie. Dnes sú mobilné zariadenia extrémne komplikované a výmenu akumulátora si dáva väčšina zákazníkov robiť v autorizovaných servisoch, kde to pochopiteľne nie je lacné. EÚ si dala za cieľ, že to zmení.

Problém je však v tom, že tento zákon má jednu výnimku, na ktorú sa bude môcť odvolávať práve spoločnosť Apple. Píše sa v ňom, že ak je smartfón, tablet, alebo počítač odolný voči vode, nemusí mať používateľsky vymeniteľnú batériu.

Loopi Eco Case
Reklama

Už asi viete, že spoločnosť Apple vodeodolnosť zaviedla ešte v roku 2016, keď prišiel na trh vtedajší iPhone 7 bez 3,5 mm jack konektora. Tento smartfón spĺňal ešte normu IP67, pričom aktuálne generácie majú odolnejšiu konštrukciu a zvládajú aj IP68.

Pokiaľ by mal telefón s odolnosťou voči vode vymeniteľnú batériu, bol by to obrovský problém. Táto vlastnosť zariadenia by sa mohla odnímateľným krytom veľmi rýchlo stratiť a do produktu by mohlo zatiecť. Aj preto zákonodarcovia nemali na výber a museli upraviť pravidlá. A aj keď sa to nezdá, ťažiť z nich budeme všetci.

Vodeodolný iPad je skoro istý

Zdroj: YouTube / Tech Gear Talk / Brian Solid (úprava redakcie)

Hoci je iPad úplne iný produkt, ako iPhone, po konštrukčnej stránke je vlastne veľmi podobný, len trochu väčší. Vyrobiť tablet, ktorý odolá vode už možné je, nakoľko to pred pár týždňami potvrdil konkurenčný Samsung so svojou radou Galaxy S9.

Práve tieto zariadenia spĺňajú normu IP68, vďaka čomu im nevadí, keď ich omylom polejete tekutinou. Samozrejme to výrobca zrejme nemyslel tak, aby ste sa s jeho tabletmi potápali v bazéne. Niekedy však dôjde ku nehode, ktorá môže kompletne zničiť citlivú elektroniku. Vďaka tesneniam sa takémuto niečomu s chladnou hlavou vyhnete.

Navyše, viete si predstaviť, že by mal iPad vymeniteľnú batériu? Aktuálny model Air s procesorom M1, ktorý som si nedávno zaobstaral má hrúbku len 6,1 mm. Apple sa mimoriadne snaží o to, aby vyrábalo tenučké produkty a to je možné len ak je akumulátor pevnou súčasťou vnútorného hardvéru zariadenia a nedá sa bez jeho rozobratia vybrať.

Prečítajte si tiež  Google+ končí. Nahradí ho vylepšená sociálna sieť "Google Currents"

Táto zmena mala pôvodne prísť najneskôr v roku 2026, avšak podľa aktuálnych informácií EÚ predĺžila lehotu, takže výrobcovia majú čas upraviť svoje produkty cca do roku 2027.

Mac s vymeniteľnou batériou? 

MacBook Air M1
Zdroj: YouTube / Tech Gear Talk (úprava redakcie)

Zatiaľ teda nevieme kedy, no je skoro isté, že tak, ako iPhone, aj väčší iPad bude plne odolný voči vode. Smutnou správou ale je, že pri počítačoch Mac to zrejme platiť nebude. Na druhej strane, práve tu si vymeniteľnú batériu vcelku predstaviť vieme. Nechajme sa prekvapiť, ako sa s touto výzvou spoločnosť Apple napokon vysporiada.

Napíšte nám do komentára, čo si myslíte vy. Mal by mať iPhone / iPad / Mac vymeniteľnú batériu a pomohlo by to ekológii, alebo tento krok považujete za zbytočný a nezmyselný? Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -