Spoločnosť Apple už niekoľko týždňov testuje novú veľkú aktualizáciu operačného systému iOS 16.1, ktorá neprinesie iba opravu chýb a zabezpečenia ale rovnako aj nové funkcie, ktoré v štandardnej verzii iOS 16 neboli dostupné.

Kedy však vyjde tento update pre všetkých používateľov? Hneď na úvod je dobré napísať, že to bude dnes. Ak teda nie ste s aktuálnou aktualizáciou z akéhokoľvek dôvodu spokojní, tá nová by mohla vyriešiť všetky vaše problémy.

Kedy presne vyjde iOS 16.1 a čo všetko prinesie? 

Pokiaľ by vás zaujímal aj presnejší čas, na Slovensku by malo ísť o 19:00 hodinu večer. Upozorňujeme však, že niekedy sa príchod aktualizácie omešká z dôvodu preťaženia serverov na strane spoločnosti Apple.

Predsa len na iOS 16.1 čaká celý svet. Toto omeškanie zvykne trvať menej ako hodinu, takže buďte trpezliví. Update sa napokon dostane ku každému.

1. Prispôsobenie uzamknutej obrazovky / domovskej obrazovky

ioS 16.1 prispôsobenie uzamknutej / odomknutej plochy
Zdroj: Macrumors

Apple zjednodušilo prispôsobenie vzhľadu iPhonu z jedného miesta bez toho, aby ste museli prechádzať viacerými krokmi v systéme. Po kliknutí na tlačidlo Prispôsobiť“ v režime úprav uzamknutej obrazovky si po novom môžete prispôsobiť aj domovskú obrazovku. Všetko je to rýchle a jednoduché.

2. Nabíjanie čistej energie

Nabíjanie čistej energie iOS 16
Zdroj: Macrumors

Po inštalácii iOS 16.1 sa v aplikácii Nastavenia (v sekcii Batéria) objavil prepínač s názvom „Clean Energy Charging“ (nabíjanie čistej energie). Pokiaľ si ho aktivujete, zariadenie sa pokúsi znížiť vašu uhlíkovú stopu selektívnym nabíjaním batérie v čase, keď je k dispozícii elektrina s nižšími emisiami.

Apple sľubuje, že vás iPhone bude naplno nabitý úplne rovnako, ako ste na to zvyknutí. Zariadenie sa naučí váš každodenný nabíjací režim, na základe ktorého bude po celý čas pracovať.

A ak by vým nová funkcia v niektorých výnimočných prípadoch nevyhovovala, samozrejme, že si ju budete môcť vypnúť. Ako dokonca tvrdí portál Macrumors, zdá sa, že táto novinka je predvolene aktivovaná po inštalácii iOS 16.1. Možno ju teda budete používať a ani si to nevšimnete.

3. podpora Matter

Sekcia Matter v iOS 16.1
Zdroj: Macrumors

Novinkou v operačnom systéme iOS 16.1 je aj sekcia „Matter Accessories„, ktorá sa nachádza vo Všeobecných nastaveniach systému. Spoločnosť Apple sa podľa všetkého pripravuje na zavedenie nového štandardu inteligentnej domácnosti s označením Matter, ktorý by mal prísť už na jeseň tohto roka.

Funkcia Matter zabezpečuje interoperabilitu medzi viacerými inteligentnými zariadeniami od rôznych výrobcov, vďaka čomu môžu medzi sebou spolupracovať produkty postavené na princípe HomeKitu, Alexy či Google Assistant.

Prečítajte si tiež  Mini LED displeje sú budúcnosťou Apple. Firma už teraz potrebuje ďalších dodávateľov

4. Možnosť vymazania aplikácie Peňaženka 

iOS 16.1 Peňaženka
Zdroj: Macrumors

Ako sme informovali ešte v auguste, aplikácia Peňaženka sa bude dať v budúcnosti vymazať. No a presne to sa teraz stalo. Hoci ste si aj v súčasnosti mohli túto apku vymazať z domovskej plochy, zo systému ste ju úplne neodstránili.

Ak však nepotrebujete Apple Pay, alebo iné funkcie, ktoré vám Peňaženka ponúka, po novom sa jej môžete ešte efektívnejšie zbaviť.

Za zmienku tiež stojí, že táto novinka prichádza v čase, kedy spoločnosť Apple čelí žalobe z porušenia protimonopolného zákona tým, služba Apple Pay je jedinou dostupnou mobilnou peňaženkou pre uskutočňovanie platieb na platforme iOS. V budúcnosti možno budeme môcť platiť aj inými spôsobmi (napríklad PayPal). Nechajme sa prekvapiť.

5. Rozhranie API pre živé aktivity

Živé aktivity na zamknutej obrazovke iPhonu v systéme iOS 16
Zdroj: Apple

Pokiaľ sa tešíte na funkciu živých aktivít, máme pre vás skvelú správu. Jej príchod je už za rohom, pretože spoločnosť Apple do iOS 16.1 opätovne pridáva rozhranie Live Activities API, ktoré bolo pôvodne k dispozícii v beta verzii iOS 16 a po oficiálnom vydaní systému nečakane zmizlo.

Znamená to teda, že vývojári môžu začať pracovať na apkách, ktoré budú vedieť spolupracovať s technológiou Žive aktivity. Dnes si ju ešte nemáte kde vyskúšať, pretože neexistujú aplikácie, ktoré by ju podporovali. Čoskoro ich ale bude relatívne dosť.

6. Percentá batérie iPhone XR / 11 / 12 mini a 13 mini

iOS 16.1 percentá batérie
Zdroj: BetaProfiles

Ako sme vás informovali ešte vo včerajšom článku, spoločnosť Apple pridáva podporu pre percentá batérie aj do iPhonov XR a 11 či 12 mini a 13 mini. Tieto modely pôvodne tento prvok neponúkali a Apple nevysvetlilo prečo.

A keďže sa ľudia na absenciu prepracovaného indikátora vo veľkom sťažovali, technologický gigant sa zrejme rozhodol ustúpiť a funkciu do iOS 16.1 nakoniec pridal. Momenátlne ju však môžu testovať len vývojári.

7. Vylepšené používateľské rozhranie pre Snímky obrazovky 

iOS 16 snímky obrazovky
Zdroj: Macrumors

Pokiaľ v iOS 16.1 zavriete nástroj na úpravu snímok obrazovky, po novom sa v pravom hornom rohu objaví aktualizované rozhranie, ktoré poskytuje možnosti odstránenia snímky obrazovky, kopírovania a odstránenia alebo uloženia obrázku.

Táto ponúka sa predtým nachádzala v spodnejš časti iPhonu. Nové riešenie je elegantnejšie a šikovnejšie, nakoľko vám nebude prekážať a zaberať spodnú časť displeja.

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  Bankové lúpeže budú minulosťou. Za všetko môžu moderné technológie. Slovensko musí ísť v šľapajách Dánska

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -