Technologická spoločnosť urobila minulý rok pomerne razantný krok. Všetky iPhony prišili o nabíjací adaptér spolu so slúchadlami EarPods, ktoré sa bežne dodávali v ich baleniach. Dôvodom je ekológia a šetrenie životného prostredia.
Apple v oficiálnom vyhlásení tvrdí, že je to jeden z potrebných krokov, aby sa v roku 2030 mohlo stať uhlíkovo neutrálnym. Zníženie počtu adaptérov neznamená len zníženie množstva celkového elektronického odpadu ale takisto aj zníženie emisií pri preprave. Nové krabice sú výrazne menšie a tak sa ich napríklad do lietadla alebo na nákladnú loď zmestí omnoho viac.
Napriek tomu, že je iniciatíva dobrá, Apple čelí problémom. Brazilské São Paulo mu chce udeliť pokutu vo výške 2 miliónov amerických dolárov za porušenie zákona o spotrebiteľskom práve. To sa venuje práve prítomnosti nabíjacieho adaptéra v balení iPhonu, ktorý tu absentuje.
Vzniknutá situácia navyše nie je vôbec prekvapivá, nakoľko brazilská strana informovala Apple o možnom porušení zákona o ochrane spotrebiteľa ešte v decembri 2020. Prípad medzičasom utíchol, no postupne sa znova ukázal a teraz sa už hovorí aj o mastnej pokute.
Apple na výzvy vládnych orgánov reagovalo klasickým vyhlásením, v ktorom tvrdí, že väčšina zákazníkov už náhradné adaptéry pre iPhone vlastní a tak je poskytovanie ďalších z ekologického hľadiska zbytočné. To však úradom nestačilo…
Firma sa má samozrejme šancu odvolať, čo s vysokou pravdepodobnosťou urobí. Hoci 2 milióny dolárov pre takého giganta, akým je Apple, veľa neznamená, vo všeobecnosti je to zbytočná strata, ktorú platiť nechce. Uvidíme, ako to napokon dopadne.
Stanovisko našej redakcie
Z nášho pohľadu je konanie brazílskej strany správne, hoci chápeme aj iniciatívu spoločnosti Apple. Na jednej strane je dôležité šetrenie životného prostredia a aj keď sa nám to za daných okolností nemusí páčiť, iPhone bez adaptéra tomu určite pomôže.
Na strane druhej, ak má niekto v zákone napísane, že elektronické zariadenia musia mať v balení nabíjačku, tam by tam mala byť a vyjadrenie spoločnosti Apple (ku situácii z decembra) považujeme za úsmevné. Spomeňte si napríklad na Francúzsko, kde majú zákazníci k dispozícii slúchadlá EarPods, nakoľko to tamojšie zákony prikazujú.
Napíšte nám do komentára, čo si o tom myslíte vy. Ktorá strana z vášho pohľadu koná správne, a ktorá nesprávne? Budeme radi za všetky vaše názory!