Určite viete, že Apple bude pokračovať aj tento rok v tradícii predstavovania svojich produktov. Už v septembri budú vydané 4 nové modely s označením „12/12 Pro“. Letmo o nich vieme základné informácie ako podpora 5G, ToF senzor, zmeny v oblasti displejov a podobne. Čo by ale Apple ešte mohlo použiť, aby iPhone 12 Pro vedel konkurovať napríklad Samsungu Galaxy S20 Ultra?

iPhone 12 Pro by mohlo zapracovať na zoome

iPhone urobil koncom 2019 tržby vo výške 56 miliárd dolárov. Pomohol model "11/11 Pro".
iPhone 12 Pro príde tento rok. Aké zlepšenia očakávame?

Pri zadnom fotoaparáte Samsungu Galaxy S20 Ultra vás asi napadnú hlavne 2 veci. V prvom rade je to šialený, 108 Mpx čip a v druhom rade potom možnosť natáčať 8K video pri 24 fps. Obe veci sú síce super ale pre nás tak trochu nepodstatné.

Netvrdíme, že 12 Mpx v iPhone 11 Pro je v súčasnosti ideálnych ale na druhú stranu akosi nemáme potrebu využívať viac. Ďalšia vec je potom 8K video, ktorého podpora je síce pekná ale v recenzii sme mohli vidieť, že dosť výrazne „seká“ a hlavne ho človek aktuálne ani nemá moc na čom prehrať.

To čo skutočne oceňujeme je možnosť využívať 10x optický zoom a až 100 násobný digitálny zoom. V tomto smere je juhokórejský gigant popredu a nech si hovorí, kto chce, čo chce, fotí výrazne lepšie. Inováciu by mohol dobehnúť iPhone 12 Pro.

Inžinieri by mali zapracovať na zadnej šošovke, ktorá aktuálne (v iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max) ponúka „len“ 2x optický zoom a 10x digitálny zoom (pri videu je to iba 6x digitálny zoom). Nie len oproti Samsungu ale aj oproti inej konkurencii je to žalostne málo.

120 Hz displej by nebol na škodu

iPhone s displejom ProMotion a frekvenciu 120 Hz potvrdený od ďalšieho zdroja.
iPhone s displejom ProMotion a frekvenciu 120 Hz by bol super – svetapple.sk

Ak si zoberieme Samsung Galaxy S20 Ultra ako najväčšieho rivala, zistíme, že ponúka už technológiu podpory 120 Hz displeja. To znamená, že sa vám obraz za jednu sekundu obnoví presne 120-krát.

iPhone 11/11 Pro využíva len 60 Hz, čo je v technologickom svete high-end modelov nižší priemer. Apple ale už dlhšiu dobu vyrába zariadenie s podporou 120 Hz. Je ním iPad Pro. Technológiu nazýva ako ProMotion. Dávnejšie úniky naznačili, že s ním príde iPhone 12 Pro.

Sledovanie obsahu na takejto zobrazovacej jednotke je oveľa plynulejšie a používateľ má lepšiu odozvu. Samsung to navyše urobil veľmi šikovne. Majiteľ si môže sám zvoliť, či chce využívať 60 Hz alebo 120 Hz (rozlíšenie klesne na 1080p).

Prečítajte si tiež  Je technicky možné aby sa FBI nabúrala do niekoho iPhonu?

Dôvod je taký, že nižšia frekvencia so sebou prináša logicky aj nižšiu spotrebu energie. Ako však ukázali testy, v skutočnosti je vplyv absolútne minimálny (špeciálne keď má zariadenie 5000 mAh). Tak či onak sa jedná o ďalší logický krok, vo vylepšení skoro dokonalého XDR Retina Displeja, ktorým príde samozrejme aj iPhone 12 Pro/ iPhone 12 Pro Max.

Spätné bezdrôtové nabíjanie pre Apple Watch alebo AirPods

iPhone reverzné nabíjanie
Takto by sme mohli nabíjať produkty aj z iPhonu – svetapple.sk

Poslednou novinkou, s ktorou by mal prísť iPhone 12 je určite aj takzvané reverzné nabíjanie. Popravde sme ho očakávali už v súčasnej generácii, ale Apple vraj svoje plány na poslednú chvíľu zmenilo.

Je to jednoduchá technológia, ktorá funguje na princípe klasického bezdrôtového nabíjania. Rozdiel je v tom, že telefón môže slúžiť ako zdroj energie. Inými slovami si predstavte, že by ste na zadnú stranu iPhonu 12 položili hodinky Apple Watch alebo AirPods a doplnili by ste v nich „šťavu“.

Proces by prebehol rýchlo a nabíjanie by bolo oveľa jednoduchšie v situáciách, kedy jednoducho nemáte po ruke zdroj elektrickej energie alebo nabíjačku. Z kapacity iPhonu by vám veľa nezmizlo a aj keby áno, iPhone 11, 11 Pro a 11 Pro Max sú v tejto disciplíne absolútne bezchybné, takže by vám bezproblémovo vydržal po zvyšok dňa.

Záver

Samozrejme sú aj iné veci, na ktorých by Apple mohlo ešte zapracovať (a určite aj zapracuje). Toto bolo ale rozobratie hŕstky výhod, ktoré aktuálne ponúka konkurenčný Samsung Galaxy S20 Ultra. Kto sa už nevie dočkať na iPhone 12 a iPhone 12 Pro?

iPhone 2020
iPhone 12 Pro príde tento rok. Aké zlepšenia očakávame?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -