Spoločnosť Apple nám už o necelé dva mesiace predstaví nový iPhone 14, ktorý príde v štyroch samostatných verziách. Tie lacnejšie (iPhone 14 a iPhone 14 Max) sa budú spoliehať na minuloročný procesor A15 Bionic, ktorá poznáme z iPhonu 13. Ak si však vyberiete drahší „Pro“ model, tešiť sa môžete na modernejší čip A16 Bionic s vyšším výkonom. O tom, kam sa Apple v roku 2022 po tejto stránke posunie, nám viac prezradil Jason Cross z magazínu Macworld.

Výrobný proces a rýchlejšia RAM

Hneď na začiatku je dôležité uviesť, že aj keď sa už dlhšiu dobu hovorí o nasadení modernejšieho výrobného procesu, spoločnosti Apple sa to takmer s istotou nepodarí. Ťažko povedať, či za to môže pandémia alebo nedostatok čipov, no procesor A16 Bionic nebude produkovaný za pomoci 3 nm ani 4 nm procesu.

iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max v modrej farbe na redneri
Zdroj: iOS Beta News

Namiesto toho sa bude spoliehať na vylepšený 5 nm proces rovnako ako čipy A14 Bionic (iPhone 12) či A15 Bionic (iPhone 13), ktoré sú už na trhu nejaký ten piatok. Teoreticky by sa ale technológia mohla posunúť o čosi ďalej a proces budeme označovať ako 5 nm+. Presne tak sme to robili aj v roku 2019 pri procesore A13 Bionic – 7 nm+.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Aj to je jeden z dôvodov, pre ktorý čip ponúkne len mierne vylepšenie výkonu. To však ale neznamená, že zariadenie nebude podstatne rýchlejšie než predošlý iPhone 13 Pro. Pomôcť tomu má v prvom rade modernejšia operačná pamäť RAM, fungujúca vďaka technológii LPDDR5. Tá zabezpečí v tejto oblasti zhruba o 50 % zvýšenie rýchlosti.

GPU výkon narastie podstatne viac ako CPU

iPhone 14 Pro položený na stole
Zdroj: Technizo Concept

No a pokiaľ vás zaujímajú odhady výkonu od Jasona Crossa, ktorý sa technológiami zaoberá celé roky, podľa jeho analýzy sa môžeme tešiť na nasledovné. Čip A16 Bionic síce v porovnaní s predchodcom prinesie výkonnejšie CPU, no to si polepší len o zhruba + 15 %.

Prečítajte si tiež  Chcete odolnejší pletený Lightning kábel priamo od Apple? Tieto produkty ho ponúkajú

Toto číslo sa zdá byť na prvý pohľad malé, no ak je čip A15 Bionic dostatočne výkonný na to, aby sa ho Apple nebálo nasadiť do dvoch iPhonov 14, pravdepodobne sa jeho kvality len veľmi ťažko prekonávajú. Aj preto sa budeme musieť uspokojiť s vyššie uvedenou hodnotou.

Dobrou správou ale je, že Apple plánuje vo svojej novej vlajkovej lodi použiť podstatne výkonnejšie GPU. Grafika by mala byť v porovnaní s predchodcom rýchlejšia o asi 25 až 30 %, čo je pomerne razantný skok. Tento upgrade bude súvisieť najmä s využitím modernejšieho 48 MP kamerového modulu, ktorý by mal zvládať natáčať aj 8K video.

iPhone 14 Pro zadný kamerový systém s rozlíšením 48 MP a 8K videom
Zdroj: Technizo Concept

Navyše sa predpokladá, že Apple už na začiatku roka 2023 predstaví svoj prvý Headset pre virtuálnu a rozšírenú realitu. Pokiaľ bude táto technológia akýmkoľvek spôsobom viazaná na iPhone, tak to bude práve na model 14 Pro alebo 14 Pro Max. Aj preto bude potrebný extrémne výkonný hardvér.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -