Apple má vždy fascinoval. Najskôr som ako malé dieťa, ktoré videlo počítače Mac so svietiacim logom nahryznutého jablka v amerických filmoch ani neveril, že táto firma naozaj existuje. Ktorá technologická spoločnosť by sa predsa prezentovala ovocím, však? Neskôr sa mi do rúk dostal môj prvý iPhone a ja som sa doslova nakazil – samozrejme v dobrom.

Nedávno som sa zmyslel nad tým, že mobilné zariadenia s operačným systémom iOS používam už viac ako štrnásť rokov. Zažil som dokonca aj dobu „pred iOS“, kedy Apple tomuto systému hovoril iPhone OS. Za celý ten čas som vystriedal dokopy 12 rôznych iPhonov. Teraz som sa rozhodol urobiť zoznam mojich siedmych najobľúbenejších modelov.

A hoci som chcel tento zoznam zostaviť z maximálne troch či štyroch zariadení, napokon som ich sem musel zahrnúť oveľa viac. Zoradil som ich od najnovšieho po najstarší.

1. Phone 15 Pro Max: je technologický skvost 

Zdroj: YouTube / Justin Tse (snímka obrazovky)

iPhone 15 Pro Max považujem za technologický vrchol s neuveriteľne prepracovaným dizajnom, hardvérom aj softvérom. Apple tu použil extrémne odolnú titánovú konštrukciu, ktorej druhým benefitom je aj výrazné zníženie hmotnosti, vďaka čomu sa tento model veľmi pohodlne používa na rozdiel od citeľne ťažšieho predchodcu s rámom z nehrdzavejúcej ocele.

iPhone 15 Pro Max má aj perfektné fotoaparáty, či schopnosť zaznamenávať video. Veľmi ma baví jeho optická stabilizácia snímača Sensor-Shift 2, vďaka ktorej už nevznikajú žiadne roztrasené zábery. Rovnako oceňujem aj 5x optický zoom či dobre spracované režimy (nočný, filmový a portrétny).

Tento model ma tiež fascinuje svojim výkonom. iPhone 15 Pro Max má 3 nm čip 17 Pro so šesťjadrovým CPU aj GPU, 8 GB operačnou pamäťou RAM, 256 GB základným úložiskom či hardvérovo akcelerovaným Ray Tracingom.

Vďaka tomu na ňom rozbehnete konzolové herné tituly ako Assassin’s Creed Mirage či Resident Evil: Village. A hoci je pravda, že po grafickej stránke majú tieto AAA hry na iPhone stále rezervy, je to len začiatok cesty, ktorá nám otvára úplne novú éru. Aj preto sa na to nepozerám negatívne.

Resident Evil: Village
Zdroj: SvetApple

Na iPhone 15 Pro Max som si v neposlednom rade obľúbil USB-C konektor, vďaka čomu nemusím na cesty nosiť druhú Lightning nabíjačku. Vystačím si len s USB-C káblom, z ktorého dokážem nabiť iPhone, Mac či AirPods Pro 2. generácie a potom s nabíjacím pukom pre inteligentné hodinky Apple Watch. Tento model ma po dlhých rokoch skutočne oslovil.

Len pripomeniem, že iPhone 15 Pro Max stál v čase uvedenia na trh 1 449 €. Dnes ho ale po kliknutí na tento odkaz kúpite len za 1 110 €. Ide o veľmi výhodnú ponuku. Ak teda máte záujem vlastniť jeden z najlepších smartfónov sveta, možno bude pre vás zaujímavá. Poďme ale ďalej.

2. iPhone 12 Pro Max: Mohol by som ho používať dodnes

iPhone 12 Pro Max položený na klávesnici počítača Max
Unsplash / Ehimetalor Hays Unuabona

Možno budete prekvapení, no na tomto zozname nie je iPhone 13 Pro Max a ani iPhone 14 Pro Max. Nie je to samozrejme preto, že by šlo o zlé smartfóny. Je to preto, lebo vo mne nijako nezarezonovali. iPhone 14 Pro Max som mal vo fialovej farbe a bol to výborný model, no neprišiel mi ničím špeciálny (iPhone 15 Pro Max ma zaujal viac). iPhone 13 Pro Max bol potom zaujímavý vďaka 120 Hz displeju, no keďže to bol pre mňa jediný benefit oproti iPhonu 12 Pro Max, ktorý som v čase jeho predstavenia vlastnil, Apple ma na jeho nákup nepresvedčil.

Prečítajte si tiež  Oplatí sa kúpiť iPhone 13 namiesto iPhonu 14 a ušetriť pritom množstvo peňazí? Tu je odpoveď

Dostávame sa tak k už spomenutému iPhonu 12 Pro Max. Išlo o model, ktorý vyšiel počas pandémie koronavírusu a priniesol ohromné množstvo noviniek. Apple sa po dlhých rokoch vrátil k plochým hranám, ktoré som na iPhone odjakživa miloval. Tento telefón mal aj 5 nm čip A14 Bionic s poriadnou porciou výkonu, podporu pre 5G siete, ochranu Ceramic Shield, štandard MagSafe, väčší až 6,7″ OLED displej či plno ďalších benefitov, ktoré ma na ňom fascinovali a bavili.

iPhone 12 Pro Max
Zdroj: Unsplash / Rahul Chakraborty

Apple sem dokonca pridal aj LiDAR skener a konečne predstavil smartfón s doslova neuveriteľnou výdržou batérie. Až keď som si kúpil tento model som nadobudol dojem, že jeho výdrž je tak dobrá, že ho zabúdam nabíjať. Hravo som sa dostal aj na dva dni aktívneho používania na jedno nabitie. Predtým som mal iPhone 11 Pro a takéto hodnoty sa javili ako absolútne nedosiahnuteľné.

Nemá samozrejme význam opisovať každú jednu funkciu a vylepšenie, ktoré iPhone 12 Pro Max ponúkol. Dôkazom toho, aký bol vynikajúci je skôr to, že keby som nemal iPhone 15 Pro Max, pomaly štvorročný iPhone 12 Pro Max by mi ani dnes nerobilo problém používať na dennej báze. A ten môj stále funguje. Zdedil ho kolega, ktorý je s ním už dva roky veľmi spokojný.

3. iPhone X: Apple po 10 rokoch predstavil budúcnosť 

iPhone X
Zdroj: Unsplash / Kenny Eliason

Opäť preskočíme zopár generácií, aby sme sa dostali ku tej, ktorá z môjho pohľadu stojí za zmienku. Keď Apple v roku 2017 predstavil iPhone X, bol som doslova nadšený. Konečne sme dostali zariadenie s OLED edge-to-edge displejom (bez hrubých okrajov), ktoré malo kompaktné rozmery a dokonca ešte väčšiu uhlopriečku (5,8″), ako dovtedy najväčší iPhone 7 Plus (5,5″) alebo v rovnakom roku predstavený model 8 Plus.

iPhone X mal tiež ako prvý iPhone v histórii technológiu Face ID, ktorá fungovala skoro ako v sci-fi filme. Nebolo to len primitívne fotenie tváre, ktoré by sa dalo ľahko oklamať. Telefón vás za pomoci špeciálnych senzorov doslova naskenoval, vďaka čomu dokázal s vysokou presnosťou určiť či ste to naozaj vy a či sa ho niekto nepokúša odomknúť len pomocou fotky alebo videa. To vo mne zanechalo silný wow efekt.

iPhone X
Zdroj: Bagus Hernawan

Tento model sa tiež veľmi pohodlne ovládal, ponúkal solídny výkon a kvalitný fotoaparát. Rovnako som absolútne miloval aj jeho rám z nehrdzavejúcej ocele, ktorý nahradil menej prémiovo pôsobiaci hliník. Mal som pocit, že v rukách držím niečo exkluzívne. A keďže telefón nebol príliš veľký, neprekážala mi ani jeho vyššia váha.

Apple chcelo iPhonom X osláviť desiate výročie od predstavenia prvého iPhonu a zákazníkom ukázať novú cestu. Osobne si myslím, že sa to veľmi podarilo, nakoľko zo základov iPhonu X čerpajú aj dnešné modely – aj keď už nemajú zaoblené hrany.

4. iPhone 6 Plus: bol stávkou na neistotu, ktorá zarobila miliardy 

iPhone 6 Plus
Zdroj: Pixabay / kropekk_pl

V roku 2014, kedy len tak mimochodom vznikol aj portál svetapple.sk sa Apple rozhodol pre odvážny krok a zároveň risk. Predstavil iPhnone 6 a iPhone 6 Plus, pričom v oboch prípadoch sa odklonil od myšlienky malého smartfónu a spoľahol sa tu na 4,7″, respektíve 5,5″ uhlopriečku.

Prečítajte si tiež  Prečo príde iPhone 15 a nie iPhone 14S? Vysvetlenie je jednoduché

A hoci to konzervatívne zameraný Apple fanúšik mohol kritizovať, pravdou bolo, že sa z celej generácie iPhone 6 stal najpredávanejší smartfón s dotykovým displejom na svete, ktorého sa globálne predalo približne 222 miliónov kusov.

Ja osobne som si zaobstaral iPhone 6 Plus, ktorý som si okamžite zamiloval. Našťastie sa mi ho nikdy nepodarilo ohnúť vo vrecku a jeho obrovský displej mi otvoril nové možnosti produktivity.

Áno, je pravda, že Steve Jobs apeloval na to, aby mali smartfóny len 3,5″ displeje. Vraj to bola ideálna uhlopriečka, aby sa dal iPhone ovládať aj jednou rukou. Steve to ale hovoril v rokoch 2007 – 2011, kedy bola úplne iná doba a telefóny sa zďaleka nedali používať takým spôsobom, ako dnes. Ja sám som bol toho príkladom, nakoľko som bol dlhodobo zástancom menších telefónov. Hneď, ako však vyšiel iPhone 6, neváhal som a kúpil som si jeho väčšiu verziu Plus.

iPhone 6 Plus
Zdroj: Pixabay / kropekk_pl

Oslovila ma aj preto, lebo v porovnaní s menším iPhonom 6 mala vyššie rozlíšenie (na danú uhlopriečku), dlhšiu výdrž batérie na jedno nabitie a hlavne optickú stabilizáciu obrazu – základný model sa spoliehal len na digitálnu stabilizáciu.

3. iPhone 5S: Obrovský výkon a Touch ID, ktoré milujeme dodnes 

iPhone 5S
Zdroj: Unsplash / Christian Allard / Daniel Roe (úprava redakcie)

iPhone 5S bol môj tretí model v poradí a dodnes ho považujem za jeden z najlepších, aký kedy Apple predstavil. Hoci som sa najskôr obával jeho 4″ displeja, rýchlo som si ho zamiloval a platilo to aj veľmi elegantnom dizajne, ktorý bol dostupný vo farbách Space Gray či Gold.

Veľa ľudí o tom nevie, no iPhone 5S predstavoval aj zásadný zlom vo výkone. V jeho útrobách sa nachádzal procesor A7 s koprocesorom M7, ktorý podporoval ako prvý 64-bitové aplikácie. Dovtedy ste sa v iPhone mohli stretnúť len s 32-bitovými apkami.

Okrem toho Apple pri iPhone 5S urobil veľký posun v oblasti fotografie a čo bolo asi najhlavnejšie, po rokoch nás zbavil nutnosti zadávania hesla na dotykovej obrazovke. iPhone 5S totiž dostal Touch ID – skener odtlačkov prstov, ktorý fungoval neuveriteľne rýchlo, spoľahlivo a ponúkal vysoký komfort.

iPhone 5S
Zdroj: Apple

Dobré na ňom bolo najmä to, ako presne dokázal reagovať na povely používateľa. Navyše ste svoj palec mohli na tlačidlo Home Button (v ktorom bol Touch ID integrovaný) položiť z akejkoľvek strany a aj tak sa iPhone 5S odomkol. Iné snímače boli v tom čase v porovnaní s tým od Apple oveľa „primitívnejšie“.

Zrejme aj to je dôvod, prečo sa Touch ID v takejto podobe používa dodnes. Na iPhone ho síce vystriedalo rýchlejšie a bezpečnejšie Face ID (s výnimkou modelu SE 3), no na Macu či iPade stále odomykáme alebo platíme za pomoci odtlačku prsta. Zrejme sa to tak rýchlo nezmení.

A ozaj, iPhone 5S mal po iPhone 5 ako druhý model v ponuke aj kompaktnejší osem-pinový Lightning port, ktorý nahradil zastaralý 30-pinový jednostranný konektor.

2. iPhone 4S: Najkrajší model, aký Apple predstavil

iPhone 4S
Zdroj: Apple

Ako uvidíte nižšie, prvý iPhone, ktorý som si kúpil bol model 3GS a navždy to bude moja srdcová záležitosť, ktorá ma vtiahla do sveta spoločnosti Apple. Ak by som mal ale povedať, ktorý iPhone na mňa po dizajnovej stránke urobil najväčší wow efekt, tak to bola štvrtá generácia, respektíve jej vylepšený model 4S, ktorý som si zaobstaral ešte v roku 2012 (predtým, ako Apple predstavil iPhone 5).

Prečítajte si tiež  Apple bude meniť font v iOS a OS X!

Zrazu som nenosil v ruke plastový telefón, ale luxusné zariadenie, ktoré pôsobilo skutočne prémiovým dojmom. Zadná strana bola vyrobená zo skla, rám bol hliníkový a celkovo „sendvičovitý“ tvar sa iPhonu 4S v čase svojho vzniku náramne hodil.

iPhone 4S
Zdroj: Apple

Toto zariadenie sa tiež pochválilo fotoaparátom s rozlíšením až 8 Mpx a možnosťou natáčania videa do 1080p. Zábery boli dokonca digitálne stabilizované.

V iPhone 4S sa tiež začal prejavovať hon na výkon. Jeho čip A5 Apple použil aj vo veľmi populárnom iPade 2. generácie a jeho schopnosti často vyzdvihol vo svojej marketingovej komunikácii.

1. iPhone 3GS: Môj prvý iPhone, na ktorý nikdy nezabudnem 

iPhone 3GS
Zdroj: Unsplash / Jonas Vandermeiren

iPhone 3GS – 32 GB čierna verzia. Presne to bol telefón, s ktorým som začiatkom roka 2010 vstúpil do sveta spoločnosti Apple. A neľutujem to. Je až bizarné, ako tento model vyzeral v porovnaní s tým, čo nám spoločnosť Apple ponúka dnes.

Hoci mal veľmi prémiový sklenený kapacitný displej s podporou multi-touch – v čase uvedenia na trh v roku 2009 sa ešte bežne používali rezistívne dotykové displeje s oveľa horšou citlivosťou, zadná zaoblená strana bola z plastu a vôbec nepôsobila exkluzívne, hoci telefón bol v tom čase na Slovensku veľmi drahý.

Pokiaľ si dobre pamätám, môj iPhone 3GS (32 GB) stál v tom čase 629 €! Keď som to teraz narýchlo prerátal cez inflačnú kalkulačku (na dnešné peniaze), šlo by o zhruba 875 €. To bolo v tom čase za mobilné zariadenie šialene veľa peňazí. Tento iPhone ma však dostal svojou jednoduchosťou, eleganciou a tiež schopnosťami.

Bol to môj prvý telefón, na ktorom sa dali hrať zaujímavé 3D hry. Pamätám si napríklad titul Tony Hawk Pro Skater 2, ktorý vyšiel originálne v roku 2000 na hernú konzolu PlayStation. Zrazu som ho však mohol mať vo svojom maličkom telefóne s 3,5″ displejom. To bolo na tú dobu niečo. Samozrejme, hral som sa aj iné hry. Spomeniem napríklad prvý diel úspešnej série Real Racing, Asphalt 8, Brothers in Arms či dokonca GTA: Chinatown Wars.

iPhone 3GS
Zdroj: Unsplash / Samuel Angor

A keďže som bol v tom čase ešte veľmi mladý a navyše som rád aj experimentoval, na svoj iPhone 3GS som si nainštaloval Jailbreak a dokázal som na ňom spustiť Windows 95 (teraz si vôbec nerobím srandu) alebo si upraviť používateľské rozhranie operačného systému iOS. V tom čase to bola ešte zábava, dnes by som do niečoho takéhoto určite nešiel.

Ako teda môžete vidieť sami, aj keď sa z roka na rok nezdá Apple veľmi revolučné, v skutočnosti táto firma dokázala počas posledných štrnástich rokov vyrobiť sedem samostatných smartfónov, ktoré mi nejakým spôsobom prirástli k srdcu a na ktoré do dnešných dní veľmi rád spomínam.

Napíšte mi do komentára na sociálnej sieti Facebook alebo Instagram (pod týmto článkom), ktorý iPhone (pokojne aj viac modelov) ste mali najradšej vy. Teším sa na všetky vaše postrehy a názory.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -