Keď v auguste 2021 istému Owainovi Daviesovi spadol starší iPhone X do vody počas plavby na kanoe v rieke Wye v grófstve Gloucestershire, v podstate hneď potom zašiel do obchodu, kúpil si nový kus a na svoj stratený prístroj ani nepomyslel. Tu sa ale jeho príbeh neskončil.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Ako upozornil portál BBC, začiatkom tohto mesiaca sa istý pán menom Miguel Pacheco vybral s celou rodinou na kanoe v tej istej oblasti, keď nečakane objavil Daviesov stratený iPhone.

Zariadenie nefungovalo, a tak Pacheco usúdil, že je asi vybité alebo poškodené. Ako povedal v rozhovore pre BBC: „Myslel som si, že je pokazený, keďže bol plný vody.“

Pretože však nálezca cítil povinnosť zariadenie vrátiť svojmu majiteľovi, rozhodol sa, že mu dá šancu. „Viem, že keby som stratil telefón, v ktorom mám fotografie svojich detí, určite by som ich chcel získať späť, „ doplnil.

iPhone X ležal na dnes rieky celých 10 mesiacov. Telefón po zapnutí normálne fungoval
iPhone X ležal na dnes rieky celých 10 mesiacov. Telefón po zapnutí normálne fungoval Foto: Owain Davies / Miguel Pachaco (PhoneArena)

Zariadenie teda vzal domov, poriadne ho vysušil a na noc uložil do skrine, aby sa z neho dostala všetká voda. Keď bol na druhý deň krásne suchý, pripojil ho k nabíjačke a tomu čo videl na displeji, sa nestačil čudovať. Zariadenie ožilo.

iPhone X prežil pod vodou celých 10 mesiacov!

Potom ako sa načítala uzamknutá obrazovka prišla prvá indícia k tomu, kto toto zariadenie stratil. Na šetriči obrazovky bola fotografia muža so slnečnými okuliarmi, ktorý držal zmrzlinový kornútok. Stál vedľa ženy, ktorá mala tiež slnečné okuliare. Neskôr sa ukázalo, že táto fotografia bola nasnímaná 14. augusta 2021 a teda v deň, keď sa zariadenie stratilo na dne rieky.

Po tom, čo bola fotografia zdieľaná v miestnej skupine Cinder Noticeboard na Facebooku viac ako 4 000-krát, niektorí ľudia spoznali Owaina Daviesa a jeho snúbenicu Fionu Gardnerovú. Nakoniec sa podarilo uskutočniť stretnutie a stratené zariadenie sa dostalo do rúk svojmu pôvodnému majiteľovi.

Davies bol ohromený snahou pána Pacheca vrátiť mu telefón a priznal, že keby sa roly vymenili, asi by sa do takej námahy nepustil. „Moja prirodzená reakcia by bola odovzdať ho v najbližšej krčme. Zrejme by som nepoužil vzduchový kompresor na jeho vysušenie,“ povedal.

Owain Davies tiež vysvetlil, ako sa jeho iPhone X dostal do rieky. „Bol som v dvojmiestnom kanoe, keď sa môj partner postavil a asi nemusím hovoriť, že sme spadli. Telefón som mal v zadnom vrecku a hneď ako sa ocitol vo vode, uvedomil som si, že je navždy preč.“

A aj keď by ste boli v takejto situácii zrejme rovnako skeptickí, podobných príbehov bolo medializovaných už niekoľko. Približne pred rokom sme vás informovali o rybárovi, ktorý našiel opustený iPhone X. Ten ležal na dne rieky Waccamaw zhruba 8 mesiacov.

Takisto existuje príbeh iPhonu 11, ktorý vydržal na dne jazera celých 6 mesiacov a potom dokázal fungovať. Pravdepodobne na záchranu dát alebo zariadenia z utopeného iPhonu je síce malá, no nie nereálna. Aj preto netreba podceňovať techniku spoločnosti Apple.

Kvalita vyhotovenia iPhonu patrí k najlepším v odvetví. Aj tak vám to ale stačiť nemusí. Zariadenie môže byť funkčné iba chvíľu 

iPhone 11 Pro bol mesiac v zamrznutom jazerePokiaľ vám vyššie uvedené príbehy nestačili, v minulosti sme písali aj o žene, ktorá stratila svoj iPhone 11 na dva mesiace v rieke v Disneylande, pričom telefón bol stále funkčný. Takisto sa objavil aj prípad iPhonu 11 Pro, ktorý prežil 1 mesiac na dnes zamrznutého jazera.

iPhone 11 Pro bol mesiac v zamrznutom jazereDôvod týchto „úspechov“ je vcelku jednoduchý. Aj keď je iPhone vodeodolný len do určite miery (určuje sa to skrz normu IP67 a IP68), často zvládne viac, ako uvádza výrobca.

Dôvodom je veľmi kvalitné dielenské spracovanie, ktoré dokáže zabezpečiť, že sa ku jeho hlavným komponentom nedostane voda. Takisto je ale dôležité povedať, že v týchto chvíľach zohráva svoju úlohu aj šťastie.

Ak je telefón na dne rieky alebo jazera viac ako jeden deň, alebo nedajbože mesiac, je zrejemé, že voda už ku jeho elektronickým komponentom prenikla. Výhodou však v tomto prípade môže byť, ak je produkt vybitý a neprúdi v ňom žiadna energia.

Tým pádom jeho elektronické komponenty nezoskratujú a v budúcnosti po vysušení môžu fungovať bez väčšej ujmy. Problémom je ale dlhodobá oxidácia, ktorá utopený iPhone pravdepodobne po čase používania aj tak „zabije“.

iPhone a voda. Všetko, čo potrebujete vedieť na jednom mieste.
iPhone a voda. Všetko, čo potrebujete vedieť na jednom mieste.

Aj preto by ste funkčný iPhone, ktorý bol v minulosti utopený, mali čo najrýchlejšie napojiť na počítač a vytiahnuť z neho všetky dáta, ktoré v ňom máte uložené. V opačnom prípade sa môže stať, že sa raz jednoducho vypne a už sa nikdy nezapne. Odporúčame ho teda využívať maximálne ako sekundárne zariadenie.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -