Celý svet sa pomaly zoznamuje s iPhonom 12 a iPhonom 12 Pro. Obe zariadenia priniesli nový dizajn a špičkové technológie. Aj keď je väčšina z nich prínosom, niečo nám tu predsa len chýba. Je to 120Hz obnovovacia frekvencia. Apple ju síce chystalo, no napokon nepoužilo. Dôvodom je 5G.

Prečo iPhone 12 nemá 120Hz displej?

Tesne pred predstavením iPhonu 12 sa na internete objavovali informácie týkajúce sa 120Hz obnovovacej frekvencie. Apple ju preukázateľne testovalo, no vo finále nenasadilo. Aj keď je to pre mnohých skalných fanúšikov sklamanie, kalifornský gigant mal svoje dôvody.

Hlavnou príčinou absencie bola zvýšená spotreba energie, spôsobená prítomnosťou 5G. Potvrdili to aj prvotné testy. Zahraniční novinári upozorňujú, že pokiaľ iPhone 12 čerpá dáta zo super-rýchlej siete, percentá batérie klesajú oveľa rýchlejšie než pri 4G. Aby toho nebolo málo, zariadenie sa neprimerane prehrieva.

Akumulátory prtom „schudli“ o cca 10%, čo výdrži nijako nepomohlo. Dobrou správou je aspoň prítomnosť čipu A14 Bionic, produkovaného 5nm procesom. V porovnaní s predchodcom je o cca 20-30% úspornejší. iPhone 12 sa vďaka tomu dokáže dostať na rovnaké hodnoty ako iPhone 11.

120Hz obnovovacia frekvencia by bola síce fajn, no nie pre akumulátor. V praxi by príliš „trpel“. Predstavte si, že ste napojení na 5G a už tak zvýšenú spotrebu energie zaťaží ProMotion displej. V tejto situácii by reálne hrozilo, že váš iPhone nezvládne ani pol dňa na jedno nabitie. To neznie práve prívetivo.

Samozrejme, na Slovensku by to bolo asi nepodstatné. O 5G sa nám tu zatiaľ ani nesníva. Naša krajina je ale pre Apple len malá ihla v kôpke sena a preto musíme rešpektovať iné, oveľa väčšie trhy s odlišnými prioritami.

Problematická mohla byť aj výroba.

Jednu peknú myšlienku na túto tému zdieľal leaker Jon Prosser. Podľa jeho názoru špeciálnemu displeju nepomohlo ani to, že ho chcela nasadiť práve jablková spoločnosť. Vyššie spomínané problémy bolo možné čiastočne optimalizovať (napríklad prostredníctvom špeciálnych nastavení a funkcií v operačnom systéme).

Objem výroby bol ale taký obrovský (50-100 miliónov kusov v rekordne krátkom čase), že na celom svete neexistovali kapacity, ktoré by tieto displeje dokázali dodať v dostatočnom množstve a pri zachovaní prísnych kvalitatívnych noriem.

Na záver nám zostáva len konštatovať, že technologický gigant chystá 120Hz displej na budúci rok v iPhone 12S Pro a možno aj v základnom iPhone 12S. Technológie sa vraj stanú úspornejšie a výrobné kapacity poskytnú lepšie možnosti. Nechajme sa prekvapiť. Do komentára nám napíšte, či ste sa na toto vylepšenie tešili, alebo vám je úplne ukradnuté.

Prečítajte si tiež  Nový Dynamic Island v iPhone 14 Pro je možné využiť aj na hranie hier. Pozrite sa ako
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.