Spoločnosť Apple predstavuje každý rok novú generáciu svojho iPhonu, ktorá je v niečom lepšia ako tá predošlá. Ak by sme sa ale bavili o zásadných rozdieloch, tie začínajú byť citeľné až pri dvoj či trojročných zariadeniach.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Aj preto sme sa dnes pozreli na iPhone 11 Pro (2019) a porovnali ho s očakávanými funkciami iPhonu 14 Pro, ktorý príde do predaja pravdepodobne už v septembri 2022. Zariadenie bude mať množstvo užitočných inovácií, pre ktoré bude dávať zmysel aktualizovať.

1. Čip A16 Bionic vs. čip A13 Bionic: Čip A15 Bionic v iPhone 13 Pro je podľa Geekbench 5 testu už teraz o 42 % rýchlejší ako čip A13 Bionic z iPhonu 11 Pro. Je preto logické, že procesor A16 Bionic tento rozdiel posunie za hranicu 50 %.

2. Väčší displej: iPhone 11 Pro je vybavený 5,8-palcovým displejom, zatiaľ čo iPhone 14 Pro dostane až 6,1″ uhlopriečku. Rozmery zariadení zostanú podobné.

3. Vyšší jas displeja: V porovnaní s iPhonom 11 Pro by mal mať displej modelu 14 Pro až o 200 nitov vyšší maximálny jas. To oceníte napríklad na ostrom slnku, kde sa vám bude čítať zo zobrazovacej jednotky o čosi ľahšie.

4. Už žiadny výrez pre Face ID: Povesti naznačujú, že výrez pre Face ID v roku 2022 zmizne. iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max dostanú na miesto toho dva „priestrely“ displeja, pričom jeden bude v tvare pilulky a druhý v tvare kruhu. Práve sem sa nasťahujú všetky potrebné snímače, ako aj predná kamera.

5. ProMotion (120 Hz): Technológia ProMotion displeja, ktorá debutovala v iPhone 13 Pro, umožňuje využitie variabilnej obnovovacej frekvencie až do 120 Hz. Obsah na obrazovke teda pôsobí plynulejšie než na iPhone 11 Pro so 60 Hz OLED displejom.

6. Stále zapnutý „always-on“ displej: V iPhone 14 Pro sa podľa všetkého objaví režim always-on displeja, ktorý bude zobrazovať čas, dátum a nové widgety uzamknutej obrazovky operačného systému iOS 16.

7. Ceramic Shield: Apple tvrdí, že povrchová úprava Ceramic Shield, ktorá bola predstavená v iPhone 12, zvyšuje odolnosť zariadení počas pádu v porovnaní s iPhonom 11 Pro až 4-násobne.

8. Dlhšia výdrž batérie: Už teraz vydrží iPhone 13 Pro prehrávať obsah až o 4 hodiny dlhšie, než starší iPhone 11 Pro. Fámy však naznačujú, že iPhone 14 Pro môže mať ešte väčší akumulátor, čím sa dostane na rekordné hodnoty.

9. Početné vylepšenia fotoaparátu: Používatelia iPhonu 11 Pro, ktorí prejdú na model 14 Pro, by mali získať množstvo vylepšení fotoaparátu, vrátane 48-megapixelového širokouhlého objektívu s podporou nahrávania 8K videa, vylepšeného predného fotoaparátu s automatickým zaostrovaním, väčšieho optického priblíženia, stabilizácie obrazu s posunom snímača, režimu Makro, filmového režimu, ProRAW, ProRes, nočného režimu portrétov a časozberných snímok a ďalších.

10. Dizajn s plochými hranami: Zatiaľ čo iPhone 11 Pro pochádza so svojimi zaoblenými hranami zo staršieho dizajnového jazyka Apple, jeho nástupca iPhone 12 Pro prišiel s elegantnejším plochým riešením už v roku 2020. Očakávame teda, že sa s ním stretneme aj v budúcom iPhone 14 Pro.

11. 4G vs 5G pripojenie: Zatiaľ čo iPhone 11 Pro je obmedzený na klasické 4G pripojenie, iPhone 12 a novšie generácie podporujú rýchlejšie 5G pripojenie. Musí ho však ponúkať aj váš operátor.

12. Wi-Fi 6E: Všetky verzie iPhonu 14 budú údajne podporovať Wi-Fi 6E, ktoré okrem existujúcich pásiem 2,4 GHz a 5 GHz rozširuje Wi-Fi aj do pásma 6 GHz.

13. MagSafe: iPhone 12 a novšie modely sú vybavené systémom MagSafe, ktorý umožňuje magneticky pripevniť príslušenstvo k zadnej časti iPhonu. Ide napríklad o špeciálnu okrúhlu nabíjačku od Apple, peňaženku MagSafe a batériu MagSafe Battery Pack. Podporované sú ale aj produkty od výrobcov tretích strán.

14. Väčšie úložisko: iPhone 11 Pro začínal so 64 GB úložiskom, ale iPhone 14 Pro by mal mať aspoň 128 GB, alebo dokonca 256 GB základnej pamäte. Všetko sa žiaľ odzrkadlí na vyššej obstarávacej cene.

15. LiDAR skener: LiDAR skener, ktorý bol predstavený v iPhone 12 Pro, sa nachádza vedľa zadného fotoaparátu a podľa Apple ponúka rýchlejšie zážitky v rozšírenej realite a 6x zlepšuje automatické zaostrovanie pri fotkách a videách vrámci slabého osvetlenia.

16. Vylepšená odolnosť voči vode: Apple tvrdí, že iPhone 11 Pro je odolný voči vode pri ponore do hĺbky štyroch metrov po dobu 30 minút. Novšie generácie zariadení ale vydržia ponor až do hĺbky šiestich metrov, čím by mali byť ešte odolnejšie.

Vzhľadom na obrovské množstvo vylepšení a zmien od iPhonu 11 Pro nie je tento zoznam zďaleka úplný, ale vyzdvihuje väčšinu hlavných funkcií. Dajte nám vedieť do komentára, či uvažujete nad prechodom z iPhonu 11 Pro na iPhone 14 Pro. Tešíme sa na všetky vaše reakcie.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJMacRumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.