Ešte minulý rok sme vám priniesli článok o tom, ako mladý študent vytvoril prototyp iPhonu X s USB-C konektorom, ktorý dokázal zariadenie nabíjať a takisto prenášal dáta.

Smartfón sa podarilo predať v dražbe za horibilných 86 000 $, čo pravdepodobne motivovalo ďalších inžinierov. O pár mesiacov neskôr vznikol druhý iPhone s USB-C, no tentoraz bol aj vodeodolný. Ako uvádza portál 9to5mac, zariadenie sa podarilo predať podstatne lacnejšie a to za 3 000 $.

Autorom druhého iPhonu s USB-C bol konkrétne Gernot Jöbstl. Ten však technológiu prepracoval do takej úrovne, že zvládla fungovať aj pod prúdom tečúcej vody.

A napriek tomu, že aj 3 000 $ je slušná čiastka, treba zdôrazniť, že zariadenie kúpil prvý a jediný záujemca. Tento iPhone s USB-C teda zrejme nevyvolal veľké „haló“ v zberateľskom svete. Nič to ale nemení na veci, že šlo o veľmi zaujímavý projekt.

Apple sa chce USB-C úplne vyhnúť 

Hoci niektorí používatelia tvrdia, že iPhone v USB-C nechcú, netreba zabúdať, že tento konektor prináša viaceré výhody. Najmä profesionáli môžu hovoriť o vyšších prenosových rýchlostiach, ktoré sa dajú zúžitkovať pri videu v 4K alebo ProRes. To ponúka iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max, no stále sa spolieha na 9-pinový Lightning.

Technologický gigant z Cupertina však nechce USB-C, nakoľko by nad týmto konektorom stratil kontrolu. V súčasnosti môže totiž Lightning certifikovať, z čoho mu logicky tečú nemalé peniaze. Namiesto toho však plánuje úplne iné riešenie, na ktorom už začal medzičasom pracovať a pravdepodobne s ním máte skúsenosť aj vy.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Kúpil som repasovaný iPhone XS Max so zárukou od tejto spoločnosti. Oplatilo sa?

Áno, reč je samozrejme o MagSafe konektore, ktorý sa už medzičasom ukázal napríklad v iPhone 12 alebo iPhone 13.

Hoci v súčasnosti nevie prenášať dáta, predpokladá sa, že sa to v blízkej budúcnosti naučí. Dôvodom je aj stále stúpajúci tlak na spoločnosť Apple zo strany Európskej Únie. Tá sa snaží dosiahnuť to, aby mali všetky smartfóny a mobilné zariadenia jednotný nabíjací a dátový konektor. Otázne však zostáva, či sa jej to podarí, keď Apple fyzický konektor zo svojho iPhonu úplne odstráni. Nechajme sa prekvapiť.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -