Dnes si dáme menšiu tému na úvahu, ktorá posledných niekoľko týždňov zdobí skoro všetky internetové stránky zaoberajúce sa technológiou či spoločnosťou Apple ako takou. Všetci dobre vieme, že Apple urobilo tento rok hneď viacej prešľapov ktoré sa nám tak trochu nepáčia. Naozaj sa ale tak výrazne pokazilo alebo je to len ostrým sledovaním spoločnosti?
Ostrá kritika
Apple malo vždy svoje zásady, ktoré nastolil ešte geniálny generálny riaditeľ Steve Jobs. Keby sa do firmy koncom 90-tých rokov nevrátil, dosť možno by dnes nič také ako Apple neexistovalo. Apple by sa kdesi stratilo, nikto by oň nemal záujem a je viac ako pravdepodobné, že po čase by táto firma proste zbankrotovala. Jobs jej dal ale akýsi druhý dych, vďaka čomu nevznikla len toľko ospevovaná dokonalosť ale ešte niečo iné. Vznikla aj ostrá kritika. Od Applu totižto očakávame vždy dokonalý a perfektné vyladený produkt. Nestáva sa často, že by sme sa ho nedočkali, ale keď na to príde, je to veľký problém práve pre Apple.
Ľudia sú totižto naučený na akúsi kvalitu, akýsi štandard, ktorý zaviedol v technologickom priemysle. Dizajn napríklad, musí byť dokonalý ale nie len na papieri. Musí spĺňať šialené normy, ktoré hovoria o maximálnych medzerách medzi jednotlivými komponentmi tak, aby do seba perfektne zapadli. To isté potom platí aj o operačnom systéme a prostredí, v ktorom pracujeme. Apple nás skrátka naučilo, že telefón nemusíme reštartovať viac ako 2x do roka, pretože na to nemáme dôvod. Skoro vždy tu všetko špičkovo funguje a aplikácie či web sa spúšťa plynule rýchlo. Čo sa ale stalo tento rok?
iOS 11 a iPhone 8/8 Plus
Pozrime sa na iOS 11. Je nedokonalý. Apple nie len, že poriadne nevyladilo ale vznikli tu aj ergonomické chyby, ktoré sami nechápeme, ako si mohli v spoločnosti dovoliť. Práve tu boli vždy posadnutý presnosťou a maximálnou rovnováhou a zarovnaním na stred. V niektorých aplikáciach sú ale chyby, ktoré si používatelia všímajú a to vôbec nie je dobré. Systém ale sám o sebe nefunguje tak ako by mal. Problémy sú predovšetkým s baterkou ale niektorí hlásia aj neustále zapínajúcou sa funkciu CLIR a podobne. Okrem iného telefóny mrznú, prehrievajú sa a rovnako tak sa aj reštartujú (absolútne bezdôvodne). Inými slovami. Nefunguje to!
iPhone 8 a iPhone 8 Plus žiaľ začína zmietať kauza nafukujúcej sa baterky. Objavil sa už aj prípad vybuchnutého iPhonu v Číne. Kompetentní sa pravdepodobne momentálne modlia, aby sa to nedostalo do takých rozmerov, ako minulý rok v prípade Samsungu, kedy musel kompletne prerušiť výrobu a predaj modelu Note 7 a zariadenia od používateľov vypýtať späť (pre ich vlastnú bezpečnosť). Nemajme to Applu za zlé. Za výrobné problémy možno môže nejaká dodávateľská firma ale pravda je taká, že v spoločnosti mali telefón otestovať tak, aby bolo zariadení sotva niekoľko a nie niekoľko desiatok. Takto sa nám zdá, že vo firme niečo podcenili.
Výroba iPhonu X
Ďalšia kritika potom spadá na „revolučný“ model X. Nie, že by sa nám nepáčil, práve naopak. Dizajn, technológie a aj nové funkcie sa nám veľmi páčia a už dnes sa moc tešíme na to, ako si ich vyskúšame na vlastnej koži. Žiaľ, zo začiatku asi len niekde v predajni autorizovaného predajcu Applu, nakoľko telefóny budú extrémne nedostupné. Len ak pre zaujímavosť, prvý deň predaja, teda 3. novembra, by mal telefón byť pre celý svet k dispozícií len v asi 2-3 miliónoch kusoch. Čítaš správne, toto nie je žiaden vtip. Takéto množstvo ale vypredá jeden väčší štát v USA behom niekoľkých minút, pretože o telefón je tak obrovský záujem, že by sa do konca roka podľa predpokladov bez problémov predalo okolo 50 miliónov kusov. Optimistické správy hovorili, že Apple zvládne asi len 30-35 miliónov, no a tie reálne zase prezrádzajú, že viac ako 25-30 miliónov nemáme očakávať.
Dá sa povedať, že firma totálne nezvládla výrobu a nepripravila sa na predstavenie zariadenia dostatočne. Netvrdíme, že výrobné problémy mohli v Apple akokoľvek predvídať, ale keď všetko stojí na jednej jedinej súčiastke, mohli mať v rezerve iný plán, ktorý by dokázal zabezpečiť plynulú produkciu najpredávanejšieho smartfónu na svete. Stojí na tom veľa. Nehovoríme tu o desiatkach miliónoch ale o desiatkach miliardách a to už nie sú malé peniaze. Pre Apple je iPhone hlavný zdroj príjmu. Nie len teda, že zákazníci nebudú spokojní (a niektorí teoreticky utešú ku konkurencií, ktorá je už dnes dostupná) ale aj Apple bude mať menšie tržby, čiže sa svojim spôsobom samo popáli.
Verdikt
Je teda jasné, že tento rok bolo toho omnoho viacej, čo Apple nezvládlo. Žiaľ všetko na úkor nás, používateľov. Netreba ale firmu hneď odsudzovať. Respektíve, treba jej dať ešte šancu. Takéto výpadky zas nemá každý jeden rok a ako sa hovorí „aj majster tesár sa raz utne“. Vieme, že chyby, ktoré Apple urobilo bývajú často krát trestané tým najhorším spôsobom a sú vyslovene neospravedlniteľné. Na druhú stranu, ak niekto chce prejsť ku konkurencii, ktorá má vraj lepší smartfón nech nezabúda, kto stál pri zrode smartfónu v podobe, v akej ho používame dnes. Pravdaže, pred iPhonom tu už boli smartfóny a bolo ich veľa. Apple ale dokázalo dať tomuto segmentu akýsi tvar a správny spôsob, akým by sme mali tieto produkty používať.
Rovnako tak urobilo revolúciu v počítačoch(MacBook Air,Pro), tabletoch (iPad), MP3 (iPod) prehrávačoch a momentálne sa pokúša dobyť pole s wearable produktmi (pomocou Apple Watch). To, že sa jeden rok nepodaril neznamená, že to bude pokračovať aj počas ostatných. Apple sa určite nepohoršil v merítku, v akom to sami vnímame, firma je len o čosi ostrejšie sledovaná ako v minulosti.
Spomeňme si napríklad na rovnako ako iOS 11 nepodarený iOS 8, ktorý bol úplnou katastrofou a používatelia vyslovene čakali na iOS 9. Spomeňme si na nie príliš slávne, plastové prevedenie iPhonov 3G a 3GS, ktoré sa často krát lámalo a praskalo bez akýchkoľvek dôvodov len tak nosením vo vrecku. Taktiež si spomeňme na to, ako sme nemohli pri určitom držaní iPhonu 4 zo zariadenia telefónovať.
V neposlednom rade spomeniem asi posledný veľký mediálny škandál, kedy sa koncom roku 2014 začal vo veľkom ohýbať iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Bolo toho teda viac a nie vždy len za Tima Cooka. Niekoľko prehreškov si vyslúžil aj sám Steve Jobs. V tej dobe ale iPhony, iPody, iPady a MacBooky nepoužívalo ani zďaleka toľko ľudí, ako dnes. V roku 2014 bolo pred predstavením iPhonu 6 a 6 Plus predaných asi „len“ 500 000 000 iPhonov. Myslíme samozrejme všetkých generácií dokopy. O 2,5 roka neskôr (teda za menej ako polovičnú dobu) Apple dokázalo predať prvú miliardu. Je to obrovský nárast a tak je jasné, že sa na problémy sťažuje aj viac ľudí. Tu celý problém začína a končí. Na druhú stranu by si mali ale aj kompetentní vstúpiť do svedomia, či to trošku neprepískli a či by sa nemali snažiť o čo najrýchlejšiu nápravu. Samozrejmosťou je potom vyvarovať sa takýmto problémom do budúcnosti!
Budeme veľmi radi, ak náš článok zazdielaš aj na svojom Facebook profile, teda aspoň vtedy, keď s našim názorom súhlasíš. Ďakujeme!