Keď spoločnosť Samsung predstavila svoj nový 200 Mpx snímač, ktorý sa už medzičasom objavil v smartfónoch od výrobcov Motorola či Xiaomi a čoskoro dorazí aj do modelovej rady Galaxy S23, hovorilo sa o ňom ako o technológii pre prémiové smartfóny. Ako sa však zdá, v blízkej budúcnosti sa to zmení.

Podľa portálu Androidauthority totiž fotoaparát s obrovským až 200 Mpx rozlíšením dostane aj smartfón Redmi Note 12 Pro Plus, ktorý by mal byť uvedený na trh koncom tohto týždňa. Ako už asi tušíte, na základe ceny, ktorá by sa mohla pohybovať na hranici cca 500 € pôjde o smartfón strednej triedy.

Informácia pochádza konkrétne z čínskej sociálnej siete Weibo, na ktorej sa dokonca potvrdilo, že 200 Mpx fotoaparát má využívať snímač Samsung Isocell HPX. Jeho veľkosť je 1/1,4 palca a veľkosť pixelov zase 0,56 mikrónu.

Mierne odlišný hardvér 

Len pre porovnanie, tieto hodnoty sú o 12 % menšie v porovnaní so snímačom HP1, ktorý má 0,64-mikrónové pixely a používa sa v zariadeniach Xiaomi 12T Pro či Motorola.

Dobrou správou pre budúcich majiteľov ale je, že fotiť nemusia len vo vysokej 200 Mpx kvalite. Zariadenie samozrejme ponúkne aj pixel binning, vďaka ktorému bude možné zlúčiť štyri malé pixely do jedného veľkého, na základe čoho budú fotiť v rozlíšení 50 Mpx.

A ak sa im bude táto hodnota zdať stále príliš vysoká, Redmi Note 12 Pro Plus ponúkne aj šestnásťnásobné zmenšenie, vďaka čomu rozlíšenie klesne len na 12,5 Mpx!

Apple je v tomto smere na papieri pozadu. Firmu to však trápiť nemusí 

iPhone 14 Plus vo fialovej farby zo zadnej strany. Má dva fotoaparáty, ktoré sú umiestnené diagonálne
Zdroj: Apple Insider

Ak sa pozrieme na spoločnosť Apple, tá pri väčšine svojich produktov využíva 12 Mpx štandardné rozlíšenie fotoaparátu a pri poslednom iPhone 14 Pro / 14 Pro Max je to až 48 Mpx rozlíšenie (aj tu ale väčšinou fotíte len na 12 Mpx).

Hoci je to menej, než vyššie prezentovaných 200 Mpx, pravda je taká, že toto číslo je viac marketingovým lákadlom ako praktickou výhodou. V drvivej väčšine prípadov totiž nebudete fotiť v takomto vysokom rozlíšení, nakoľko fotka bude mať možno aj niekoľko stoviek megabajtov a zároveň pôjde o vyššiu záťaž na procesor a spotrebu energie.

Zabúdať tiež nemôžeme na to, že vyššie rozlíšenie prináša aj negatíva a tým najväčším je vyšší šum v slabších svetelných podmienkach. Pokiaľ totiž „natlačíte“ veľké množstvo pixelov do malinkého snímača, aký sa môže použiť v smartfóne, niekde sa to skrátka prejaví. Áno, tento problém do značnej miery dokáže vyriešiť softvér či funkcia Pixel Binning, no výsledky nemusia byť vždy uspokojivé.

Prečítajte si tiež  Xiaomi 12S Ultra zničil iPhone 13 Pro Max v dôležitej disciplíne. Apple napriek tomu vyhralo
12 Mp vs 48 MP
Zdroj: Macrumors

Aj keď teda začne konkurencia používať v dostupných smartfónoch fotoaparáty so stovkami megapixelov, nenechajte sa tým pomýliť. Ako sme už písali vyššie, je to iba obyčajný marketing, ktorý v praxi nedáva zmysel.

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner
Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here