Ešte v máji sme vás informovali o tom, že Netflix začal v USA ale aj v susednej Českej republike aktívne bojovať proti zdieľaniu hesiel mimo jednej domácnosti. Tento krok vyvolal medzi jeho zákazníkmi pobúrenie, nakoľko platforma v minulosti sama vyzývala svojich predplatiteľov ku takémuto konaniu. Zdá sa však, že Netflixu to vôbec neprekáža. Nový krok prináša už teraz prvé ovocie.

Portál Macrumors informoval o výskume analytickej spoločnosti Antenna, ktorá sledovala, ako nová politika streamovacej služby ovplyvní správanie jej predplatiteľov. Ukázalo sa, že po tom, čo Netflix zakázal zdieľanie hesiel (na trhu v USA), prakticky okamžite začal získavať až 73 tisíc nových registrácii denne, čo je v porovnaní s predchádzajúcim 60-dňovým obdobím nárast na úrovni až 102 %!

Platforme sa dokonca 26. a 27. mája podarilo dosiahnuť skoro 100 000 denných registrácii, čím prekonala svoje vlastné rekordy z obdobia, kedy začala pandémia COVID-19 a kvôli lockdownu si ju ľudia predplácali v oveľa väčšej miere.

Netflix prišiel o zákazníkov. Vôbec mu to ale nevadí

Dáta od spoločnosti Antenna tiež ukázali, že Netflix zaznamenal aj zvýšenie počtu zrušených predplatných, no v konečnom dôsledku to nebolo také horúce, ako predpokladali niektorí analytici. V období od 23. mája sa totiž rozhodlo svojho účtu vzdať len o 25,6 % viac používateľov, než bol dovtedajší 60-dňový priemer. Platforma teda vďaka svojmu kroku nestratila financie, ale naopak ich celkom dosť získala.

Netflix v minulosti tvrdil, že účty si medzi sebou zdieľalo viac ako 100 miliónov domácnosti po celom svete, čím trpeli samotní používatelia, ktorí sa nedočkali dostatočného množstva obsahu v adekvátnej kvalite. Spoločnosť sa navyše začiatkom minulého roka dostala do problémov, keď po prvýkrát zaznamenala úbytok predplatiteľov. Aj preto musela urobiť rozhodnutie, ktoré je v rámci komunity extrémne nepopulárne – no úplne logické.

Ako to funguje a koľko stojí ďalší člen v jednom Netflix účte? 

Ako sme uviedli vyššie, aj keď na Slovensku zákaz zdieľania hesiel zatiaľ nie je vo veľkej miere rozšírený (niektorí používatelia sa s ním mohli stretnúť), v susednom Česku a na mnohých iných trhoch už funguje.

Netflix sleduje viacero premenných, na základe ktorých dokáže posúdiť, či ho používa jedna domácnosť, alebo viacero ľudí, ktorí žijú na úplne iných miestach. Základom je pochopiteľne sledovanie cez IP adresu, no sú tu aj iné parametre, ktoré platforma z pochopiteľných dôvodov nekonkretizovala.

Prečítajte si tiež  Takto sa zmení váš iPhone s iOS 17: Prezrádza to veľký únik

Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

Loopi reklama
Reklama

Netflix sa samozrejme pripravil aj na to, že ho budete využívať napríklad na cestách, alebo dovolenke. V takomto prípade by vás nemal zákaz zdieľania hesiel nijako zásadné obmedziť, aj keď budete často striedať rôzne IP adresy. Pokiaľ máte štandardné predplatné Netflixu a chcete s niekým zdieľať jeden účet, pripravte sa, že sa vám zvýši predplatné o ďalšieho člena.

Slovenská cena tohto obmedzenia zatiaľ nie je známa, no v Česku sa platí 79 kč. Predpokladáme teda, že v našich končinách bude čiastka podobná a môže sa pohybovať na úrovni 3,49 €. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.