Mysleli ste si, že to EÚ nemyslí dosť vážne? Omyl. Výbor Európskeho parlamentu pre trh a ochranu spotrebiteľa dnes v tlačovej správe oznámil, že dosiahol dohodu o zákone, ktorý vyžaduje, aby mali všetky elektronické zariadenia predávané na území Európskej únie jednotný konektor, ktorým bude USB-C. A aj keď sa Apple silou mocou drží vlastného Lightningu, tento zákon pravdepodobne nijako neobíde.
Nové pravidlá sú pri++tom naplánované tak, aby sa im stihli prispôsobiť všetky veľké technologické spoločnosti. Zmeniť nabíjací port predsa len nie je jednoduché a nedá sa to urobiť zo dňa na deň. Aj preto má Apple, či iné firmy, ktoré zatiaľ nevyužívajú vo všetkých produktoch USB-C ešte viac ako dva roky na úpravu.
Na nový konektor by mal prejsť iPhone, AirPods či ďalšie zariadenia už počas jesene 2024. Predpokladá sa však, že spoločnosť Apple zavedie USB-C už o rok skôr v iPhone 15. Dokonca sa medzičasom objavili správy o tom, že technologický gigant toto nové pripojenie intenzívne testuje.
Ktoré zariadenia musia mať USB-C a na čo sa vzťahuje výnimka?
Nový zákon sa samozrejme netýka len cupertinského technologického giganta ale prakticky všetkých výrobcov spotrebnej elektroniky. V praxi to znamená, že úplne všetky nové telefóny, tablety, notebooky, digitálne fotoaparáty, slúchadlá, náhlavné súpravy, konzoly a prenosné reproduktory budú musieť používať jednotný USB-C port a nie vlastné riešenie. Týmto pádom teda Apple raz a navždy príde (minimálne v Európe) o Lightning.
Samozrejme, v rámci nových pravidiel budú existovať aj výnimky pre zariadenia, ktoré sú príliš malé na to, aby sa do nich vošlo USB-C. Hovorí sa predovšetkým o inteligentných hodinkách, sledovacích zariadeniach či športovom príslušenstve.
Európska únia očakáva menej elektronického odpadu
Európska únia verí, že plošné zavedenie nového jednotného konektora v mobilných zariadeniach, zlepší udržateľnosť výrobkov a takisto uľahčí používanie rôznych druhov zariadení. Používatelia sa už nebudú musieť spoliehať na rôzne typy nabíjačiek, pretože všetku spotrebnú elektroniku nabijú za pomoci USB-C konektora.
Dôležité je tiež uviesť, že tento krok bude dávať logiku aj z environmentálneho hľadiska. Ako dopĺňa The Verge, vďaka novému zákonu by mohla Európska únia vyprodukovať až o 11 000 ton elektronického odpadu menej, než v súčasnosti.
Takisto je dôležité uviesť, že Európania rok čo rok míňajú približne 250 miliónov EUR na „zbytočných nákupoch nabíjačiek“. Po novom by sa malo toto číslo dramaticky znížiť.
Na základe vyššie uvedeného nie je ťažké vydedukovať, že tento nový zákon bude mať najväčší dopad práve na spoločnosť Apple. Aj keď Európa nepredstavuje pre túto firmu najväčší trh, určite nie je zanedbateľný.
Aby sme to lepšie špecifikovali, technologický gigant predal v roku 2021 celosvetovo až 241 miliónov iPhonov, pričom 56 miliónov z nich skončilo práve na starom kontinente.
Na USB-C v iPhone si ešte počkáme do roku 2024. Lightning sa však v tomto roku (v iPhone 14) zdokonalí
Prvým smartfónom, na ktorom budeme môcť používať USB-C, zatiaľ nebude iPhone 14, ktorý príde na trh v septembri v 2022, ale podľa všetkého až jeho nástupca iPhone 15, ktorý je pripravovaný na rok 2023.
Nutné je však v tejto súvislosti dodať, že pri tohtoročnej generácii smartfónu sa ešte dočkáme starého dobrého Lightning konektora, ktorý by však mohol dosahovať lepšie prenosové rýchlosti vďaka podpore štandardu USB 3.0.
V súčasnosti dokáže iPhone prenášať dáta len rýchlosťou štandardu USB 2.0, čo je trochu zvláštne, nakoľko Lightning v iPade už roky podporuje sofistikovanejšiu technológiu.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?