Apple Pay je jednoduchá a hlavne veľmi bezpečná platobná služba, ktorú firma zaviedla v roku 2014 a na Slovensku sme sa s ňou po prvýkrát stretli v roku 2019. A aj keď sa môže zdať, že všetkým vyhovuje spôsob jej fungovania, ukazuje sa, že EÚ s ňou má veľký problém. Pre spoločnosť Apple to nie je dobrá správa.

Ako informuje portál 9to5mac, Európska únia naďalej pokračuje v hĺbkovo skúmaní technológie Apple Pay a spôsobu, akým táto služba funguje. Nepáči sa jej totiž, že iPhone ponúka NFC, ktoré nie je prístupné pre žiaden iný alternatívny spôsob platieb. Podľa EÚ tým môže dochádzať ku monopolu.

Vyšetrovatelia preto v súčasnosti získavajú obrovské množstvo dát od maloobchodníkov, ktorých sa pýtajú na najrôznejšie otázky súvisiace s Apple Pay a tiež inými platobnými službami, ktoré sú založené na technológiách QR kódov, alebo Bluetooth.

Zásah EÚ voči Apple Pay schvaľuje aj PayPal

paypal
Unsplash / CardMapr (úprava redakcie)

Samotné vyšetrovanie Apple Pay zo strany EÚ započalo už v priebehu minulého roka, pričom v máji 2022 toto konanie podporila aj platforma PayPal.

Tej sa nepáči, že používatelia na iPhonoch nemôžu používať jej službu, nakoľko iOS podporuje iba svoje vlastné riešenie. Keďže ide o veľkú konkurenciu pre Apple Pay, toto vyhlásenie nie je veľmi prekvapivé.

Pokiaľ Európska únia dospeje k názoru, že Apple sa v tejto oblasti správa ako monopol, skoro určite sa bude snažiť technologického giganta donútiť k tomu, aby svoje platobné metódy otvoril aj pre konkurenciu.

EÚ tento nátlak v poslednej dobe využila viackrát a zdá sa, že bola úspešná. Pre Apple je stále výhodnejšie podriadiť sa, ako platiť vysoké pokuty, alebo prestať predávať produkty na starom kontinente.

Európska únia má s Apple dlhodobý problém 

USB-C EÚ Európska únia Tim Cook iPhone
Zdroj: Freepik / user3802032 / Unsplash / David Švihovec (úprava redakcie)

Technologický gigant z Cupertina to v poslednej dobe nemá na území EÚ jednoduché. Politici sa totiž snažia americkú spoločnosť donútiť ku krokom, ktoré môžu zásadným spôsobom ovplyvniť jej podnikanie, alebo to, ako ľudia využívajú jej zariadenia alebo služby.

Spomeňme napríklad povinné zavedenie USB-C konektora do všetkých iPhonov, ktoré sa budú na území EÚ predávať od roku 2024. Apple sa musí nasilu zbaviť 8-pinového Lightning konektora, aby otvorilo cestu technológii, ktorú z vlastnej vôle v iPhone nikdy používať nechcela.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay. 

Loopi Eco Case
Reklama

Rovnako tak Európska únia núti Apple k tomu, aby iOS priniesol možnosť inštalácie aplikácií aj mimo internetového obchodu App Store, čo je absolútne proti všetkým pravidlám a bezpečnostným zásadám operačného systému.

Prečítajte si tiež  Máte iPhone 13? S iOS 16 dostane prepracované funkcie aplikácie Fotoaparát

Uvidíme teda, ako to dopadne s Apple Pay. Každopádne sa môže stať, že práve kvôli EÚ sa začne iOS výrazne podobať na Android. A to si nikto z nás nepraje.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -