Elektronika je súčasť našich životov. Pri pohľade späť už človek ani nechápe, ako sme bez nej dokázali fungovať v minulosti. Je neuveriteľné, čo všetko naše telefóny obsahujú a aj keď sa na ne stále sťažujeme, mali by sme si ich vážiť, nakoľko nám dokážu denne ušetriť hodiny a hodiny času. Na druhú stranu im ale musíme dopriať prvotriednu starostlivosť a tej sa často nedočkajú. Pozri si 6 vecí, pomocou ktorých predĺžiš ich životnosť!

Nabíjanie

Súčasné batérie v telefónoch majú vlastnosť, vďaka ktorej ich nemusíme vybíjať do 0% a nabíjať opäť na 100%. Pokiaľ to robíme, dokonca im škodíme, vraj takto batéria dokáže vydržať len 400-600 nabíjacích cyklov. To nie je dobré! Pokiaľ chceš, aby tvoja baterka zvládala pokojne 1000-1100, priebežne ju dobíjaj počas dňa, najlepšie, keď ti hlási stav okolo 10-20%. Akonáhle je telefón nabitý na 100%, elektronika zariadí, aby sa prúd do zariadenia nedostával, aby sa batéria zbytočne neprebíjala.

Neznamená to ale, že tvoj telefón musí byť permanentne napojený v sieti. Pre jeho dlhšiu životnosť je najlepšie aby sa stav baterky pohyboval na úrovni 40-80%, aj keď to v dnešnej dobe asi nie je moc reálne. Tak isto, pokiaľ chceš telefón nabiť rýchlo a bezpečne, zvoľ radšej zástrčku ako USB port. V prípade, že telefón potrebuješ nabiť čo najrýchlejšie, pozri si našich 5 tipov ako na to!

USB - svetapple.sk

Žiadne šmejdy

To je asi jasné, ale veľa ľudí za vidinou ušetrených peňazí nakúpi káble, adaptéry či aj samotné súčiastky lacno, z druhej ruky, prípadne nie od originálneho výrobcu. Ak je niečo lacné, logicky sa muselo niekde ušetriť a o tom sme ti písali aj v našom článku, kde nás až šokovalo, aké množstvo nabíjačiek, môže byť potencionálnou hrozbou aj pre naše zdravie, nie len pre zdravie baterky. Rovnako tak môže baterku poškodiť aj príslušenstvo, ktoré ju nabije rýchlejšie ako originálne káble či adaptéry. Budúcnosť v batériách už klope na dvere ale stále tu nie je, tak nepredbiehajme dobu!

Vždy nakupuj len originál, aj keď to možno bude o čosi drahšie a v prípade, že ti baterka úplne odíde, radšej skoč do PCexpresu kde ti ju bezpečne vymenia na miesto toho, aby si zbytočne kompletne neprišiel o svoje zariadenie. Rovnako tak odporúčame aspoň raz do mesiaca batériu telefónu kompletne vybiť na 0% a následne ju nabiť.

Prečítajte si tiež  Nový čip Qualcomm porazil čip Apple M3: Má o 21 % vyšší výkon

Nabíjačka - svetapple.sk

Teplota

Pokiaľ pracuješ s počítačom denne a máš ho rád na kolenách alebo na vankúšiku či posteli, prestaň s tým a radšej si choď za pár euro zakúpiť podložku, ktorá má v sebe zabudované ventilátory. Má to jeden dôvod -tým, že počítač používaš týmto spôsobom, brániš odtoku tepla a kvôli tomu sa počítač prehrieva. Procesory nepracujú príliš radi pri veľmi vysokej teplote, a rovnako tak vysoká teplota škodí aj tvojej baterke. Pokiaľ chceš teda predísť problémom so spálenými komponentmi, prípadne poškodenou batériu, daj na naše rady. Rovnako by sa ti mohli hodiť aj 3 naše tipy, ktoré ti povedia, ako sa postarať o telefón v zime.

Rovnako tak dávaj pozor aby na tvoj MacBook nesvietilo príliš veľa slnka, ktoré ho ohrieva, čím sa zariadenie môže prehrievať. V chladných mesiacoch je dobré, pokiaľ neprechádzaš z príliš chladného prostredia do príliš teplého. Keďže sa tomu ale nie je možné vyhnúť, odporúčame ti, aby si nechal zariadenia aklimatizovať sa aspoň niekoľko minút a až potom ho zapínal. Neplatí to len pre počítače. Ak v zime často používaš telefón (čo určite používaš), radšej si kúp veľké púzdro a prenášaj ho vo vrecku nohavíc!

Teplota - svetapple.sk

Displej

Nenechaj na svoj monitor príliš dlho svietiť slnko a radšej okno zastri záclonou. Budeš sa tým vyvarovať priamemu svetlu, ktoré monitor môže poškodiť. Rovnako tak sa monitora nedotýkaj prstami ani inými predmetmi, ľahko tak môžeš zničiť zobrazovacie body a na miesto farebných pixelov ti ostanú len čierne bodky, čo býva častý problém. Pokiaľ je tvoja obrazovka večne špinavá či mastná (problém MacBookov) čisti ju len mäkkou handričkou, ktorá je na to určená. Rovnako tak používaj iba špeciálne prostriedky, ktoré sú na to určené, iné prostriedky môžu tvoju obrazovku ľahko poškodiť.

Ak zatváraš displej, daj si pozor aby ti na počítači neostala žiadna smietka. malý predmet na klávesnici prípadne na šasi notbeooku, môže obrazovku kompletne doškriabať ba i v horšom prípade zničiť tak, že praskne a to je už naozaj drahý špás, najmä pri Retina MacBookoch. Ak teda môžeš dávaj si na to pozor!

brightside.me

Búrka

Je to všeobecne známe, ale veľa ľudí to nerobí. Búrka je nebezpečná a tvoj počítač, telefón či čokoľvek iné môže poškodiť rovnako, ako nesprávna batéria či nabíjačka. Je asi logické, že ak v tvojej blízkosti udrie blesk, môže sa ti dostať do elektriky v byte, čím nastane kolísanie napätia, ktoré môže natrvalo vyradiť akékoľvek elektrické zariadenie. Mne samému už takto počítač „vyhorel“ a tak mám vlastnú skúsenosť a rešpekt voči búrkam.

Prečítajte si tiež  Vieme, aké rozlíšenie prinesú Apple Watch Series 7

Ak teda začnú hromy blesky, všetky zariadenia zo siete von, to bude pre ne najlepšie a tých pár minút bez internetu z Wifi určite prežiješ. Pokiaľ pre svoju prácu nevyhnutne potrebuješ pracovať aj počas búrky, odporúčame ti zakúpiť si prepäťové zástrčky, ktoré by ti mali zvýšiť pravdepodobnosť, že sa tvojmu počítaču či mobilu nič nestane. Ani v tomto prípade ale nie je nič na 100% a v prípade, že do tvojho domu udrie blesk, nemusí ani takáto zástrčka pomôcť!

búrka - svetapple.sk

Prenos a ochrana

Toto platí najmä pre dámy, ale vy to už asi dobre viete. Nehádžte svoj iPhone do kabelky medzi iné predmety, ktoré tam nosíte. Tieto predmety sa v kabelke stále hýbu a rovnako tak sa hýbe aj váš iPhone. Ľahko môže dojsť k poškriabaniu či dokonca prasknutiu displeja, čo určite žiadna z vás nechce. Sem tam je dobré telefón aj vyčistiť. Zober si handričku, špáradlo a opatrne sa pusti do práce. Aj malá smietka pod hliníkovým krytom iPhonu dokáže narobiť nepeknú šarapatu, tak prečo tomu nezabrániť keď sa dá.

Okrem iného nezabudni na svoje zariadenie nalepiť ochranné sklo z prednej strany, ktoré je odolnejšie ako fólia. Tú by si mohol použiť napríklad na iPhone 7 vo farbe Jet Black o tom sme ti ale takisto priniesli článok ešte minule.

Rovnako tak treba sem tam vyčistiť aj stolný počítač či laptop. Či tomu veríš alebo nie, časom sa zvnútra zanesie prachom a ten pôsobí negatívne – ako izolant, čím sa vo vnútri tvorí stále väčšie a väčšie teplo. Nakoniec to môže skončiť zle, prevencia teda nie je od veci. Na niečo také by mal byť použitý stlačený vzduch. Utierky môžu byť nabité statickou elektrinou a tá pre tvoj počítač určite nie je dobrá. Ak si s týmto celým neni úplne istý, zanes svojho miláčika aspoň raz za rok do servisu, kde ti s ním narobia poriadok.

brightside.me

To je asi všetko, vieme, že niektoré rady mohli byť niekomu jasné, no dúfame, že sme ti aspoň trošku rozšírili všeobecný rozhľad, čo sa starostlivosti o tvoje domáce elektronické zariadenia týka. Podobným článkov budeme prinášať viac. Máš sa na čo tešiť!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.