Pravdepodobne súhlasíte s názorom, že iPhone 12 mini bude stelesnením dokonalého zariadenia. Poskytne vysoký výkon, podporu 5G siete, perfektný displej a ďalšie vymoženosti. Žiaľ, po technickej stránke v ňom absentujú niektoré „prvky výbavy“ (v porovnaní s vrcholnou verziou „12 Pro“). Pozrel som sa na ne v tomto článku.

3. LiDAR skener

iPad Pro LiDAR

Začnem LiDAR skenerom. Po prvýkrát sa predstavil v iPade Pro 2020 a aj keď som s ním strávil iba krátku chvíľu, mimoriadne ma zaujal. Okrem rozsiahlych možností skenovania reálneho prostredia (v rámci rôznych aplikácií) dokáže sprostredkovať oveľa presnejšiu rozšírenú realitu, než súčasný systém využívajúci umelú inteligenciu.

Túto technológiu využijete napríklad pri nakupovaní, hraní hier, prezeraní rôznych produktov v katalógoch a tak ďalej. V súčasnosti sú jeho možnosti ešte dosť „neprebádané“. Akonáhle sa ale dostane do iPhonu 12 Pro, respektíve iPhonu 12 Pro Max, vývojári budú oveľa „motivovanejší“, aby ho zakomponovali do softvéru (treba rátať s tým, že to potrvá mesiace či roky).

S iPhonom 12 mini si žiaľ v tomto smere neužijem „žiadnu zábavu“. Iste, väčšine používateľom to môže byť jedno. Ak ste ale technologickým nadšencom, absencia LiDARu bude pre najmenší model sklamaním.

2. Teleobjektív

iPhone 12 Pro a jeho dizajn

Ani v druhom bode sa nevzdialim od kamery. Ako iste viete, iPhone 12 mini poskytne „iba“ dve šošovky fotoaparátu na zadnej strane. Pôjde o klasický širokouhlý objektív a ultraširokouhlý objektív. Teleobjektív zostane výsadou iPhonu 12 Pro a iPhonu 12 Pro Max.

Nebudem tu teraz tvrdiť, že s touto šošovkou fotím každý deň. Nebola by to pravda. Na druhej strane si ale myslím, že nielen vzhľadom na ponuku Apple, ale aj na konkurenciu, by tu teleobjektív mal byť. Býva v štandardnej výbave omnoho lacnejších smartfónov, spadajúcich do nižšej triedy.

Digitálny zoom navyše nedokáže robiť zázraky a kvalita záberov sa pri tomto druhu fotografie značne vytráca. Predpokladám, že Apple čaká s teleobjektívom až do iPhonu 12S mini, prípadne iPhonu 13 mini. Raz sa sem určite dostane, no tento rok to nebude. Cupertinský gigant chce zabezpečiť čo najväčšiu rozdielnosť v porovnaní s vlajkovými loďami. Obrovská škoda.

1. Výdrž batérie

Zlé správy: iOS 13.6 zhoršil výdrž batérie na všetkých iPhonoch.

Na záver niečo, čo nás môže sklamať, ale aj príjemne prekvapiť. Už teraz mám obavy o výdrž batérie najmenšieho iPhonu 12 mini (a to ešte nebol ani predstavený). Ako iste viete, jeho konštrukcia je menšia v porovnaní s iPhonom SE 2. generácie. To bude znamenať len jednu vec, relatívne malý akumulátor.

Prečítajte si tiež  Čo robiť, keď pri sebe nájdete cudzí AirTag alebo AirPods, ktoré vás sledujú?

Podľa únikov sa jeho kapacita môže pohybovať na úrovni 2227 mAh. Je to síce o niečo lepšie, než v prípade 4,7″ modelu, no pochopiteľne to stále nie je dosť. Na druhej strane rátam s čipom A14 Bionic. Ten je vyrobený 5nm procesom a v porovnaní s predchodcom môže byť o cca 20-30% úspornejší. Tento efekt krásne ukázalo porovnanie výdrže iPhone SE 2. generácie vs iPhone 8 (odporúčam pozrieť).

Vo výsledku by mi celodenná výdrž úplne stačila, no som realista a rátam s horšími číslami. Nechajme sa prekvapiť. Do komentára mi napíšte, čo bude na iPhone 12 mini chýbať vám…

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.