Pravdepodobne súhlasíte s názorom, že iPhone 12 mini bude stelesnením dokonalého zariadenia. Poskytne vysoký výkon, podporu 5G siete, perfektný displej a ďalšie vymoženosti. Žiaľ, po technickej stránke v ňom absentujú niektoré “prvky výbavy” (v porovnaní s vrcholnou verziou “12 Pro”). Pozrel som sa na ne v tomto článku.

3. LiDAR skener

iPad Pro LiDAR

Začnem LiDAR skenerom. Po prvýkrát sa predstavil v iPade Pro 2020 a aj keď som s ním strávil iba krátku chvíľu, mimoriadne ma zaujal. Okrem rozsiahlych možností skenovania reálneho prostredia (v rámci rôznych aplikácií) dokáže sprostredkovať oveľa presnejšiu rozšírenú realitu, než súčasný systém využívajúci umelú inteligenciu.

- Reklama -

Túto technológiu využijete napríklad pri nakupovaní, hraní hier, prezeraní rôznych produktov v katalógoch a tak ďalej. V súčasnosti sú jeho možnosti ešte dosť “neprebádané”. Akonáhle sa ale dostane do iPhonu 12 Pro, respektíve iPhonu 12 Pro Max, vývojári budú oveľa “motivovanejší”, aby ho zakomponovali do softvéru (treba rátať s tým, že to potrvá mesiace či roky).

S iPhonom 12 mini si žiaľ v tomto smere neužijem “žiadnu zábavu”. Iste, väčšine používateľom to môže byť jedno. Ak ste ale technologickým nadšencom, absencia LiDARu bude pre najmenší model sklamaním.

2. Teleobjektív

iPhone 12 Pro a jeho dizajn

Ani v druhom bode sa nevzdialim od kamery. Ako iste viete, iPhone 12 mini poskytne “iba” dve šošovky fotoaparátu na zadnej strane. Pôjde o klasický širokouhlý objektív a ultraširokouhlý objektív. Teleobjektív zostane výsadou iPhonu 12 Pro a iPhonu 12 Pro Max.

Nebudem tu teraz tvrdiť, že s touto šošovkou fotím každý deň. Nebola by to pravda. Na druhej strane si ale myslím, že nielen vzhľadom na ponuku Apple, ale aj na konkurenciu, by tu teleobjektív mal byť. Býva v štandardnej výbave omnoho lacnejších smartfónov, spadajúcich do nižšej triedy.

Digitálny zoom navyše nedokáže robiť zázraky a kvalita záberov sa pri tomto druhu fotografie značne vytráca. Predpokladám, že Apple čaká s teleobjektívom až do iPhonu 12S mini, prípadne iPhonu 13 mini. Raz sa sem určite dostane, no tento rok to nebude. Cupertinský gigant chce zabezpečiť čo najväčšiu rozdielnosť v porovnaní s vlajkovými loďami. Obrovská škoda.

1. Výdrž batérie

Zlé správy: iOS 13.6 zhoršil výdrž batérie na všetkých iPhonoch.

Na záver niečo, čo nás môže sklamať, ale aj príjemne prekvapiť. Už teraz mám obavy o výdrž batérie najmenšieho iPhonu 12 mini (a to ešte nebol ani predstavený). Ako iste viete, jeho konštrukcia je menšia v porovnaní s iPhonom SE 2. generácie. To bude znamenať len jednu vec, relatívne malý akumulátor.

Podľa únikov sa jeho kapacita môže pohybovať na úrovni 2227 mAh. Je to síce o niečo lepšie, než v prípade 4,7″ modelu, no pochopiteľne to stále nie je dosť. Na druhej strane rátam s čipom A14 Bionic. Ten je vyrobený 5nm procesom a v porovnaní s predchodcom môže byť o cca 20-30% úspornejší. Tento efekt krásne ukázalo porovnanie výdrže iPhone SE 2. generácie vs iPhone 8 (odporúčam pozrieť).

Vo výsledku by mi celodenná výdrž úplne stačila, no som realista a rátam s horšími číslami. Nechajme sa prekvapiť. Do komentára mi napíšte, čo bude na iPhone 12 mini chýbať vám…

- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

5 KOMENTÁRE

  1. Tie ceny sú neskutočne nadsadené a to ste nespomenuli výbavu. Veď si treba “doplatiť” za pamäť, keďže rozšírenie internej nie je možné, chýba všetko, čo doteraz bolo v cene. Sluchátka, nabíjačka, káble, redukcie, väčšia kapacita akumulátora. Na bezdrôtovej nabíjačke bude Apple ryžovať roky, na menších krabičkách bude šetriť. A ako využijeme tento predražený výtvor? 5G si rok neužijeme, video vo vysokej kvalite je nepoužiteľné cca rok tiež. Má zmysel kúpa tohoto predraženého mobilu? Na trhu je pretlak kvalitných fotomobilov. Tento by bol super, lebo všetci ponúkajú kvalitu len v obrovskom rozmere. Mojim neprekonateľným problémom však bude cena. Škoda.

  2. Ja tiež plánujem iPhone 12 PRO a čo sa týka tabletu nečakal som na AIR ale kúpil som iPAD PRO 11 2020 s LiDARom je to pecka …cely dom som si dal do 3D, čakám viac aplikácii a o zábavku mám postarané

  3. Svoje obavy si Róbert vystihol podľa mňa naozaj trefne. ? Za mňa Lidar a teleobjektív má nižšiu prioritu, ale AKU a celodenná výdrž je pre mňa vec zásadná. Kupovať budem aj novinku iPad Air, tak na dlhšie surfovanie doma po nete sa nebudem musieť “sliepniť” na 5,4” displeji v iPhone 12mini. iPhone budem mať na účel mobilnisti – veď taký je pravý účel mobilu, či… ?

    • Myslím že to máš vymyslené dobre. Ja osobne pôjdem s najvyššou pravdepodobnosťou do iPhonu 12 Pro (6,1″). Tiež si v dohľadnej dobe plánujem zakúpiť iPad Air, len ho musia začať predávať 😀

      • Ja tiež možno nakoniec skončím pri 12 Pro. Ešte sa rozhodnem. Teraz mám 11 – 6,1” a celkom som si na tú “lopatu” 6,1” zvykol… ? Bude to ťažšie, lebo chcem kúpiť v prvej vlne na predobjednávku, čím vylúčim mať ich najskôr oba v ruke ?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here