Spoločnosť Apple predstaví iPhone 12 mini už v nasledujúcich týždňoch. Zariadenie bude tvoriť základ ponuky a okrem príjemnej ceny poskytne aj výkonný procesor, kvalitný fotoaparát a moderný dizajn. Prečítajte si náš článok, v ktorom sme zhrnuli všetky dôležité informácie.

Nový dizajn a ideálne rozmery

Apple po dlhých rokoch zmení tvary smartfónov. Ako ste už určite postrehli, iPhone 12 mini (a tak isto všetky ostatné verzie) dostane hranatý dizajn. V podstate sa tak priblíži k zvyšným produktom v ponuke (napríklad k iPadu Air 4. generácie alebo k MacBooku). Na zabolené hrany určite zabudnite.

To čo na tomto smartfóne najviac prekvapí budú jeho rozmery. Aj keď je uhlopriečka displeja väčšia (5.4″) než na iPhone SE 2. generácie (4.7″), celková konštrukcia bude citeľne menšia. Detailne si to môžete pozrieť napríklad na týchto fotografiách. iPhone 12 mini sa zaradí medzi kompaktné smartfóny. Rozmer

Presná paleta farieb zatiaľ nie je známa. Buď budú pestré podobne ako minulý rok (iPhone 11) alebo elegantné po vzore iPadu Air 4. generácie.

V prednej časti môže potešiť menší notch a vzadu klasické usporiadanie fotoaparátov v štvorcovom ráme. Z ponuky materiálov rátajte s hliníkom a lesklým sklom.

iPhone 12 mini dostane špičkový displej

iPhone 12 s 5,4" displejom na obrazovke iPhonu 11 Pro Max

Veľký upgrade zaznamená aj zobrazovacia jednotka. Inžinieri sa po dlhej dobe zbavia LCD panelu a nahradia ho OLED technológiou. Hlavným benefitom bude vyššia kvalita zobrazenia v širšom spektre pozorovacích uhlov a samozrejme nižšia spotreba energie (uplatní sa princíp čierny pixel = vypnutý pixel)

Rozlíšenie displeja by sa malo pohybovať na úrovni cca 2340 x 1080 (475 ppi) a iPhone 12 mini ponúkne 8-bitovú farebnú škálu. Displej vyrobí spoločnosť Samsung. Okrem menšieho výrezu pre Face ID rátajte aj s užšími rámčekmi (v porovnaní s LCD).

Procesor A14 Bionic + 4GB RAM

Apple A14 Bionic

„Pod kapotou“ má pracovať extrémne výkonný čip A14 Bionic, ktorý sa predstavil v iPade Air 4. generácie. Jeho výsledky v rámci geekbench testu nájdete na tomto odkaze.

Procesor bude spriahnutý so 4GB operačnou pamäťou RAM. Aj keď to nie je najviac, na účely operačného systému iOS to bohate postačí. Rovnakú kapacitu mal aj iPhone 11. Na záver je dobré poznamenať, že nový čip zabezpečí dlhodobú podporu. iPhone 12 mini aktualizujete aj o štyri či päť rokov.

Celodenná výdrž batérie, rýchle nabíjanie no bez 20W adaptéra v balení.

Čo sa týka výdrže batérie, stále ide o veľmi tajné informácie. Našťastie tu ale bolo zopár únikov, ktoré nám čo to prezradili. Apple si dalo zaregistrovať 2227 mAh akumulátor ešte pred niekoľkými mesiacmi. Patriť mal modelu s kódovým označením A2471. Viacerí leakeri sa zhodli, že hovoríme o iPhone 12 mini.

Prečítajte si tiež  iPhone 12 sa za túto cenu oplatí aj v roku 2024. Má super displej aj dostatočne výkonný procesor

Nemusíte byť žiadnym znalcom na to, aby ste usúdili, že to nie je práve najväčšia kapacita. Všetko to ale „zachráni“ nový procesor A14 Bionic.

Nový 20W adaptér pre iPhone

Jeho výroba prebieha 5nm procesom, čo sa podpíše na cca 20-30% úspore energie. V konečnom dôsledku sa tak iPhone 12 mini môže dostať na rovnaké hodnoty ako iPhone 11 s oveľa väčšou batériou.

Zariadenie bude podporovať výkonnejšie 20W nabíjanie. V balení však nenájdete žiaden adaptér (dostupný bude v samostatnom predaji). Zrýchliť sa môže aj bezdrôtové nabíjanie (konkrétne čísla ale nepoznáme).

Fotoaparáty a podpora 5G siete

iPhone 12 s 5,4" displejom - svetapple.sk
Základným prevedením má byť biela a čierna farby.

V zadnej časti tela nájdeme dve šošovky fotoaparátov. Ich priemer sa pravdepodobne zväčší, no rozlíšenie zostane rovnaké (12MP). K dispozícii bude klasický širokouhlý objektív a ultraširokouhlý objektív. iPhone 12 mini by mohol zvládnuť natáčanie 4K videa pri 240fps.

Aby toho nebolo málo, smartfón pripojíte ku 5G sieti (Sub-6GHz). Dôvod, prečo to spomíname až na konci článku je, že na Slovensku túto novinku zatiaľ veľmi nevyužijete. Možno v budúcnosti…

Cena a dostupnosť

iPhone 12 s 5,4" displejom - svetapple.sk
Začiatok predaja odhadujeme až na október 2020!

Na záver to najdôležitejšie. Koľko zaplatíte za základný iPhone 12 mini? Odpoveď je jednoduchá. Oficiálne cenové relácie síce nepoznáme, no mali by sa pohybovať na rovnakej úrovni ako za iPhone 11 (6,1″). Ak si teda pripravíte totožnú sumu (cca 750€), nič vás neprekvapí.

Najlacnejší model poskytne 64GB úložisko. Pokiaľ budete chcieť 128GB, priplatíte cca 50€. Najväčšia 256GB verzia si vyžiada príplatok ďalších 100€. iPhone 12 mini bude dostupný už koncom októbra.

  • iPhone 12 mini (64GB) – cca 750€
  • iPhone 12 mini (128GB) – cca 800€
  • iPhone 12 mini (256GB) – cca 900€

Do komentára nám napíšte, čo vás na tomto zariadení zaujalo najviac.

Puzdra na iPhone 12 (PL)

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.