Aj keď to vyzeralo na prímerie, zdá sa, že rivalita medzi spoločnosťami Apple a Microsoft je definitívne späť. V najbližších mesiacoch či rokoch ju pocítime vo všetkých technologických odvetviach od cloudových služieb, cez počítače až po rozšírenú realitu. Prečo je to vlastne dobré?

Pokiaľ by sme sa pozreli na uplynulé roky, vzťah medzi spoločnosťou Apple a Microsoft bol pokojný. Na iPhone, iPad či Mac sa dostali nové softvérové služby/aplikácie z balíčka Office a ďalších.

- Reklama -

Taktiež riaditeľ Microsoftu bol pozvaný na uvedenie niektorých nových produktov od Apple a aby toho nebolo málo, cupertinský gigant dovolil na svojich zariadeniach používanie ovládačov od hernej konzoly Xbox, zatiaľ čo Microsoft na oplátku prijal kompatibilitu Apple Pencil a Magic Keyboard vo svojich apkách.

Za všetko môže procesor M1

Celá situácia sa ale začala meniť v priebehu novembra minulého roka, keď Apple predstavilo prvý Mac s procesorom M1. Bezprostredne po skončení konferencie si marketingový tím najal herca Johna Hodgmana, známeho ako „PC guy“ zo starších Apple reklám, aby vyzdvihol dôležitosť a schopnosti nových technológii.

Reakcia na seba nenechala dlho čakať a spoločnosť Intel (ktorá často propaguje aj produkty od Microsoftu) najala herca Justina Longa, ktorý v minulosti prezentoval postavičku „Mac Guy“. Nové reklamné kampane od Intelu sa snažia zhodiť Mac na všetky možné spôsoby, čo je celkom paradoxné, pretože do niektorých počítačov od Apple táto firma stále dodáva svoje procesory.

Ďalším sporným momentom a dalo by sa povedať, že aj zlomovým bodom, bola snaha spoločnosti Micorosft uviesť cloudovú hernú službu pre zariadenia s iOS a iPadOS. Ako iste viete, tento pokus nebol úspešný, pretože ju Apple neschválilo v App Store. Aj preto našli kompetentní inú cestu cez prehliadač Safari, ktorá síce funguje, no zďaleka to nie je ono.

Microsoft vrátil úder

V Redmonde (sídlo Micorosftu) si samozrejme všetky útoky a kroky všimli a aj preto zahájili silný protiúder. Spoločnosť začala naliehať na americké a európske protimonopolné úrady, aby preskúmali postupy spoločnosti Apple, týkajúce sa výrazného rastu trhového podielu počítačov Mac v čase, kedy predaje počítačov s Windowsom stagnovali.

Z dlhodobého hľadiska sú si obaja technologickí giganti pripravení konkurovať v rovnakých trhových segmentoch. Ako príklad môžeme uviesť náhlavnú súpravu pre rozšírenú realitu, ktorú Apple predstaví už v roku 2022 a má sa stať priamym konkurentom pre zariadenie HoloLens. Firmy si tiež medzi sebou preťahujú rôznych zamestnancov z oblasti umelej inteligencie a cloudovej infraštruktúry, čo sú dve kľúčové bojiská, na ktorých môže byť postavená naša budúcnosť.

No a ak si myslíte, že to nie je dobré, uisťujeme vás o opaku. Je síce pravda, že v najbližších rokoch budeme svedkami narastajúcej rivality medzi spoločnosťou Apple a Microsoft. Na strane druhej to ale motivuje kompetentných aby vytvárali tie najlepšie produkty na trhu. To sú jasné benefity pre zákazníka.

- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here