Pokiaľ sa povie spoločnosť Apple, ľuďom zrejme ako prvé napadnú slová typu produktivita či dokonalá synchronizácia. Nikto si v takejto situácii nevybaví dokonalé herné zariadenia, pretože počítače Mac na tento účel nikdy neboli určené. To sa ale môže zmeniť.
Spoločnosť Apple na WWDC 2022 predstavila operačný systém macOS 13 Ventura, ktorý obsahuje dôležité vylepšenia. Novinka je úzko spätá s procesorom M2, ktorý sa nachádza v novom MacBooku Air 2022 a MacBooku Pro 13″.
Nové čipy budú podporovať Metal 3 – nové aplikačné programovacie rozhranie (API) spoločnosti Apple, ktoré je určené pre vývojárov hier.
Technologický gigant sľubuje, že spolu s novými ARM procesormi môžu používatelia hrať na Macoch AAA herné tituly. Metal 3 to umožňuje vďaka tomu, že ponúka nástroje na optimalizáciu, ktoré umožňujú dosiahnuť skvelú grafiku bez výrazného vplyvu na výkon.
„MetalFX Upscaling umožňuje vývojárom rýchlo vykresľovať zložité scény pomocou menej náročných výpočtových snímok a následne použiť presné škálovanie a dočasný anti-aliasing. Výsledkom je zrýchlený výkon, ktorý hráčom poskytuje svižnejšiu odozvu a grafiku, ktorá vyzerá úžasne.“
AAA tituly na Macu už tento rok
Túto technológiu možno vnímať ako cupertinskú alterantívu pre Nvidia DLSS, ktorá využíva umelú inteligenciu na poskytovanie graficky bohatých hier bez toho, aby to výrazným spôsobom vplývalo na celkové zaťaženie GPU.
S Metalom 3, čipom M2, macOS Ventura a novými MacBookmi by teda hry na Macoch mali byť pre vývojárov atraktívnou kombináciou, do ktorej sa oplatí v budúcnosti investovať. Capcom a Hello Games s tým súhlasia, pretože Resident Evil Village a No Man’s Sky prídu na macOS ešte tento rok.
Možno sa konečne dočkáme obdobia, keď sa Apple začne zbavovať povesti, že počítače Mac nie sú vhodné na hranie hier.
Nebude to jednoduché
Aj keď to znie celé veľmi dobre, netreba zabúdať na niekoľko dôležitých faktov. Resident Evil Village bol uvedený na trh pred viac ako rokom a No Man’s Sky ešte dávnejšie. Hoci teda ide o AAA tituly, nie sú to nové hry. Do istej miery to dáva zmysel, pretože vývojári sa pravdepodobne budú snažiť prepracovať to čo majú aktuálne v ponuke, než aby riskovali novú hru na neznámej platforme. A myšlienka spustiť Resident Evil Village na tenkom a ľahkom MacBooku Air je veľmi presvedčivá.
Aby však boli počítače Mac vnímané ako skutočné herné mašiny, bude Apple pravdepodobne musieť na macOS nalákať viac vývojárov a získať prístup k niektorým z najlepších PC hier.
Videli sme však, ako dobre môžu hry bežať na Steam Decku od spoločnosti Valve s trochou šikovnej inžinierskej, softvérovej a optimalizačnej práce. Neboli by sme teda prekvapení, keby spoločnosť Apple urobila to isté; Koniec koncov, jej čipy M1 poskytli v roku 2020 neuveriteľný výkon v oblasti pôsobivej efektivity, čo znamená, že je tu priestor, aby firma toto „kúzlo“ aplikovala aj na hry. Držíme palce, nech sa to podarí.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?