Aj keď sa o nich veľa nehovorí, viaceré úniky v priebehu posledného roka naznačili, že spoločnosť Apple pripravuje špeciálnu verziu inteligentných hodiniek Apple Watch, ktorá poskytne zvýšenú odolnosť voči pádom alebo vode. Interne sa tento model označuje ako „Explorer Edition„ a úniky hovoria o tom, že bude vychádzať z Apple Watch Series 8.
Mark Gurman ku tejto téme medzičasom doplnil, že zariadenie by svojim dizajnom mohlo pripomínať klasické hodinky G-Shock od spoločnosti Casio. Vo vývoji má byť údajne už od roku 2015.
Zákazník sa teda dočká odolnejšie gumeného rámu ako aj tvrdšieho skla, ktoré nemusí byť vyrobené za pomoci technológie ion-X ale rovno zo zafíru. Presne tak to majú drahšie (kovové alebo titánové) prevedenia Apple Watch aj dnes a náchylnosť na akékoľvek poškodenie je neporovnateľne nižšia.
Samotné hodinky vzniknú preto, aby sa ich nemuseli báť používať vrcholoví športovci alebo ľudia, ktorí pracujú v extrémnych podmienkach (napríklad na stavbe a podobne). Ako iste viete, Apple Watch sú síce veľmi pekné, no za to relatívne krehké zariadenie, ktoré si ľahko rozbijete.
Stačí nevinný úder do zárubne alebo šuchnutie o stenu a na ich displeji sa môžu objaviť škaredé škrabance či dokonca pavučiny. No a to nikto nechce.
Nový patent, ktorý naznačuje extrémnu vodeodolnosť
Spoločnosť Apple navyše získala zaujímavý patent, ktorý nám naznačuje, že by mohla povýšiť vodeodolnosť tohto produktu na úplne novú úroveň. Samotný patent sa síce týka senzorov na detekciu vniknutia vody do zariadenia (a nie vodeodolnosťou), no ak budeme čítať medzi riadkami, ľahko pochopíme, čo to v praxi môže znamenať.
Apple chce totiž detegovať vznik vody za pomoci jednotiek, ktoré rádovo prevyšujú štandardnú odolnosť voči vode, akú majú všetky Apple Watch, iPhone alebo iné Apple zariadenia, ktoré si dnes môžete kúpiť.
Podľa nového patentu chce Apple začať pracovať so serióznejšími meraniami vodotesnosti, ktoré budú prebiehať nad rámec široko zaužívanej stupnice ochrany proti vniknutiu vody (IP). Namiesto toho nový patent opisuje hodnotenia v jednotkách „Atmosféra“ (ATM), ktoré začínajú práve tam, kde končí stupnica IP.
Napríklad najvyššie hodnotenie IP68 zaručuje to, že zariadenie bude chránené pred ponorením do hĺbky 1 až 3 metrov po dobu najmenej 30 minút. Ako sa však ukázalo, iPhone toho zvládne pod vodou oveľa viac, no stupnica IP nesiaha tak vysoko, aby to dokázala zaznamenať.
Tu teda prichádza na rad presnejšie hodnotenie ATM, pričom ide o stupnicu, ktorá sa už bežne používa v hodinkách pre potápačov. Aj z tohto titulu nie je ťažké pochopiť, kam so svojim patentom smeruje spoločnosť Apple.
Ako uvádza internetový portál Patently Apple, technologický gigant by sa mohol zamerať na tri kľúčové úrovne ATM, ktoré poskytujú ochranu od 50 metrov pod hladinou mora (5 ATM) až po 200 metrov pod hladinou mora (20 ATM).
Je to celá veda
Hodnota 20 ATM sa najčastejšie používa pri hodinkách s označením „Diver„, ktoré sú určené na potápanie a športovanie pri vysokých rýchlostiach.
Na rozdiel od stupňa krytia IP sa pri meraní ATM nejedná len o testovanie jednoduchého ponorenia do hĺbky. Norma sleduje aj rýchly pohyb, ako napríklad pohybovanie rukami pod vodou, čo môže mať za následok zásadné zvýšenie tlaku vyvíjaného na zariadenie.
Na bežné plávanie sa preto odporúča používať hodinky, ktoré spĺňajú aspoň normu 5 ATM, zatiaľ čo na surfovanie alebo šnorchlovanie hodinky, ktoré spĺňajú normu 10 ATM. Ak sa chcete potápať, logicky potrebujete čo najvyšší stupeň krytia a teda 20 ATM.
Spomenúť tiež musíme, že Apple Watch už dlhšiu dobu ponúkajú vodeodolnosť do hĺbky 50 metrov (5 ATM), čo však nie je vhodné na nič iné ako na plávanie. Aj preto sa predpokladá, že by túto hranicu mohla posunúť práve Explorer edícia. Odolnejšia bude ako na súši, tak aj pod vodou. Čo na to hovoríte?
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?