Spoločnosť Apple nám už o niekoľko mesiacov predstaví úplne nové Apple Watch X, ktoré majú priniesť prepracovaný dizajn, nové technológie a tiež zdravotné senzory. A hoci je pravda, že výrobca zažíva úspech aj s aktuálnymi modelmi, z nášho pohľadu zďaleka nedokáže využiť ich potenciál naplno.

V posledných rokoch sme totiž mali pocit, ako by Apple na Apple Watch zabudol a ani nechcel motivovať ľudí, aby častejšie striedali jednotlivé modely. Práve výročná generácia Apple Watch X by však v tomto smere mohla byť trochu iná. Pozrite sa na krátky sumár toho, čo všetko nám ponúkne a prečo pravdepodobne osloví aj používateľov najnovších modelov.

Apple Watch nemeníme tak pravidelne, ako iPhone

Apple Watch sú najpredávanejšie inteligentné hodinky na svete so špičkovou senzorovou výbavou. Spoločnosti Apple sa podarilo s týmto zariadením dosiahnuť aj minulý rok obrovský úspech a to aj napriek tomu, že Apple Watch Series 9 a Ultra 2 vyzerajú prakticky rovnako, ako predošlé modely.

Dokonca si dovolíme tvrdiť, že štandardný model Apple Watch sa zásadne nezmenil už od roku 2018, kedy prišli na trh Apple Watch Series 4 spolu s EKG. Jasné, je tu o niečo väčší displej a technologicky vyspelejší hardvér, no to určite nie sú tak silné „ťaháky“, aby dokázali presvedčiť väčšinu majiteľov na upgrade.

Hlavný dôvod, prečo väčšina z nás mení staré Apple Watch za nové je slabšia výdrž batérie, ktorá časom degraduje. To, ako si pozrieť jej zdravie sme podrobne opísali v tomto článku. Ak by ale Apple urobil zásadnejšiu dizajnovú inováciu, Apple Watch X by zrazu mohli byť zaujímavé aj pre majiteľov súčasných generácií.

Apple Watch X majú mať nový dizajn

Apple Watch X
Zdroj: Wordsmattr.io

Špekuluje sa, že výročný model Apple Watch X dostane kompletne prepracovaný dizajn. Zariadenie by mohlo dostať hranatejšie tvary, čo sme vám ukázali v samostatnom článku vďaka renderom od Wordsmattr.io.

Okrem toho sa veľa diskutuje o tom, že Apple v roku 2024 zmení upínací systém remienkov. Ten by už nemal byť mechanický, ale magnetický, vďaka čomu sa v zariadení podarí zachovať viac miesta na vnútorné komponenty, alebo väčší akumulátor.

Práve nový dizajn Apple Watch X by mohol byť silným lákadlom pre používateľov, aby svoj starší model, ktorý vyzerá od roku 2018 skoro rovnako vymenili za inovovanú verziu.

Pomôžu revolučné funkcie

Senzor Apple Watch
Zdroj: Apple

Inteligentné hodinky Apple Watch sú už dnes vybavené tak dobre, že si vieme len ťažko predstaviť, v čom by mohli byť ešte lepšie. Z hľadiska senzorov v nich nájdeme snímač srdcového tepu, oxymeter (v USA nie je dostupný pre porušenie patentu zo strany Apple), EKG či dokonca teplomer. Toto sa určite nezmení.

Prečítajte si tiež  Obľúbený JBL Clip 4 kúpite za smiešne nízku cenu

Samozrejme, priestor na upgrade tu určite je a týka sa najmä zlepšenia výdrže batérie, ktorá je v porovnaní s konkurenciou podpriemerná. Apple Watch dnes vydržia cca 1 – 2 dni na jedno nabitie, čo je v roku 2024 skutočne nedostačujúci údaj.

A nie, žeby sa na to s podporou rýchleho nabíjania nedalo zvyknúť, no predsa ide o jedno z najdrahších zariadení svojho druhu na trhu a preto by bolo na mieste, keby s tým spoločnosť Apple niečo spravila.

Pomôcť by mohol nový displej, pri ktorom Apple využije technológiu tenkovrstvových tranzistorov (TFT) z nízkoteplotného polykryštalického oxidu (LTPO). Informoval o tom portál The Elec.

Aby sme vás nezaťažovali zložitými technikáliami, táto novinka by mohla predĺžiť životnosť zariadenia pokojne aj o niekoľko hodín. Pridajme väčší akumulátor, ktorý sa sem môže vtesnať vďaka novému dizajnu a čiastočne máme vyhraté. Apple Watch X by mohli mať pokojne aj dvojnásobnú výdrž batérie.

Možno vás trochu sklameme informáciou, že výrobca ešte zďaleka nedokončil vývoj snímača na meranie hladiny cukru v krvi, no Apple Watch X by predsa mohli dostať nový snímač, ktorý používateľa upozorní na príliš vysoký alebo nízky krvný tlak. Aj to je upgrade, ktorý bude ľuďom zachraňovať životy.

Kedy prídu Apple Watch X na trhu? 

Apple Watch X
Zdroj: Concept Central

Ako sme už avizovali na začiatku článku, predstavenie Apple Watch X je vzdialené na niekoľko mesiacov. Hoci aktuálne nepoznáme presný dátum ich eventu, vieme, že ich uvidíme po boku nového iPhonu 16.

To v praxi znamená, že tieto hodinky budú uvedené na trh niekedy v polovici septembra 2024 a o cca týždeň až dva si ich budú môcť kúpiť aj Slováci.

To, či Apple zvýši ich cenu je zatiaľ jednou veľkou neznámou, no vzhľadom na ekonomickú situáciu a vysokú infláciu sa prikláňame k názoru, že sa to skôr stane, ako nestane. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -