iPhone je produkt, ktorý vám môže pokojne vydržať aj viac ako 4 roky bez toho aby ho bolo nutné meniť. Toto je 7 trikov vďaka ktorým váš iPhone bude starnúť pomalšie.

7 trikov vďaka ktorým váš iPhone bude starnúť pomalšie.

Tento zoznam obsahuje rady, ktoré ste už možno poznali a tiež také ktoré vás zrejme prekvapia. Niektoré informácie vás možno ani len nenapadli a robili ste ich zle. Presne preto je niekedy dôležité pozrieť sa aj na to ako sa správne starať o naše zariadenie, pokiaľ očakávame, že jeho životnosť bude čo najdlhšia. Nič nie je zadarmo a aj to ako sa o iPhone staráme každý deň môže ovplyvniť to ako dlho nám bude slúžiť bez akýchkoľvek problémov. Ako na to?

7. Opatrne na prudké slnko a extrémne teploty

7 trikov vďaka ktorým váš iPhone bude starnúť pomalšie. - svetapple.sk
Pozor na vysoké a nízke teploty – svetapple.sk

Váš iPhone sa cíti najviac komfortne v teplotnom rozpätí medzi 16-22°C. Dávajte si pozor na to aby ste ho zbytočne nevystavovali zbytočným extrémnym teplotám. Nehovoríme len o vysokých teplách ale aj o extrémnych mrazoch. Na niektorých zariadeniach pri nižších teplotách blbne baterka.

Chlad jej nerobí dobre. Dlhodobo ju v takomto prostredí poškodzujete a jej životnosť sa zníži. Navyše iPhone vám vydrží omnoho kratšie na jedno nabitie ako pri jeho “komfortnej” teplote.

- Reklama -

Opačný extrém sú potom vysoké teploty. Tie niekedy presahujú 30-40°C, čo môže byť pre vašu baterku tiež nebezpečné. Ak navyše telefón necháte na priamom slnku, nemusí chvíľu fungovať (vypíše hlášku aby ste ho schladili).

Vaša baterka sa v takýchto situáciach môže prehriať a nafúknuť. V týchto prípadoch dochádza dokonca k horeniu zariadenia. Extrémne je pokiaľ baterka exploduje. To môže byť už veľmi nebezpečné. Ak nechcete meniť batériu alebo zariadenie skôr ako je to nutné, dávajte si pozor.

6. Vymeňte si batériu v originálnom servise spoločnosti Apple

7 trikov vďaka ktorým váš iPhone bude starnúť pomalšie. - svetapple.sk
Vymeňte vašu baterku za originálnu – svetapple.sk

Ak máte starší iPhone, pravdepodobne nemáte žiaden problém. Teda až na jeden, ktorý sa vyskytuje veľmi často. Slabá výdrž batérie. Môže za to jej opotrebovanie a nutná výmena. Nechoďte však niekde, kde vám to nespravia profesionálne a neriskujte ani náhradné akumulátory od čínskych výrobcov. Tie môžu taktiež začať horieť alebo explodovať nakoľko nemajú žiadne certifikáty.

Na to aby ste sa presvedčili ako je na tom váš akumulátor, zájdite do Nastavenia>Batéria>Zdravie Batérie a presvedčte sa či podporuje plný výkon zariadenia. Ak nie a baterka klesne pod 80%, máte istotu, že výmena je najlepšie riešenie.

Výmena priamo v Apple nie je vôbec drahá a v porovnaní s cenou nového zariadenia skutočne ušetríte. Nebudú to ale iba vaše financie. Bude to aj váš čas, ktorý budete môcť stráviť ináč ako s telefónom na nabíjačke.

5. Vymažte staré aplikácie

7 trikov vďaka ktorým váš iPhone bude starnúť pomalšie. - svetapple.sk
Vymazávajte aplikácie – svetapple.sk

Staršie iPhony sú často preplnené rôznymi aplikáciami, z ktorých máte väčšinu aj tak nainštalovanú úplne zbytočne. Práve to spomaľuje vaše zariadenie a vytvára frustráciu. Pokiaľ už si nepamätáte jednotlivé aplikácie a poznávate ich iba na snímkach obrazovky v galérii fotografii je na čase s tým niečo robiť. iPhone vám navyše veľmi rád pomôže.

Stačí keď otvoríte Nastavenia>Všeobecné>Úložisko (iPhone). Práve tu uvidíte zoznam aplikácii a tiež to, koľko miesta vám v zariadení zaberajú. Nie len, že si už nemáte kvôli nim do telefónu čo uložiť. iPhone je kvôli nim pomalší.

Tu môžete vymazať tie aplikácie, ktoré nepotrebujete a nepoužívate. Okrem toho tu je aj automatická možnosť “zbaviť sa apiek“, ktorá presne vie s čím pacujete a s čím nie. Telefón vám ušetrí gigabajty miesta a dáta z týchto vymazaných apiek zálohuje. To pre prípad, že by ste si ich chceli opäť stiahnuť.

4. Využívajte iCloud alebo iné úložisko

7 trikov vďaka ktorým váš iPhone bude starnúť pomalšie. - svetapple.sk
V telefóne máte iCloud, tak ho použite – svetapple.sk

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo majú ľudia nutkanie vymeniť svoj iPhone za novší model je práve úložisko. Nie je ho dosť. Ak si navyše pred pár rokmi kúpili len základnú verziu, dnes im už nemôže stačiť. Presne preto by ale mohli využiť pár “giga” navyše, ktoré im ponúka iCloud.

5 GB dostávate úplne zadarmo. Nespasí vás to ale prečo to nevyužiť. Navyše za pár drobných viete tento program rozšíriť na 50 GB čo už stojí za uváženie. Vaše dáta budú stále v bezpečí a prístupné, len sa presunú na iné miesto.

Samozrejme môžete využívať aj iné formy Cloudu. Perfektný je napríklad ten od Googlo určený na fotky. Môžete ich sem uložiť neobmedzené množstvo. Ako sme písali vyššie pri aplikáciach, viac volného miesta znamená aj celkové zrýchlenie zariadenia. Nie sú to len fámy. Naozaj to tak funguje.

3. Nalepte si na displej ochranné sklo alebo fóliu

7 trikov vďaka ktorým váš iPhone bude starnúť pomalšie.  - svetapple.sk
7 trikov vďaka ktorým váš iPhone bude starnúť pomalšie. – svetapple.sk

Je to asi klasika ale prečo si to zase nezopakovať. Ak na displeji nemáte žiadne ochranné sklo alebo fóliu nalepte si ich. Ich cena je naozaj minimálna a telefón to ochráni veľmi účinne. Nie len pred pádom a rozbitím (čo býva tiež príčina na výmenu) ale aj pre škaredými škrabancami a ryhami, ktoré vám začnú vadiť a vy budete chcieť nové zariadenie.

Ak ste už aj mali smolu a telefón vám spadol bez sklíčka či fólie, na základe čoho utrpel prasklinu alebo iné poškodenie aj tak použite ochranu. Pomôže to zastaviť šírenie jednotlivých prasklín. Samozrejmosťou je potom aj obal na zadnej strane zariadenia. Neplatí to len pre modely, ktoré majú na tomto mieste sklo (iPhone 8 vyššie). Platí to aj pre modely, ktoré používajú hliník. Ten sa rád poškriabe alebo obije a nie je to moc pekné…

2. Urobte si čas a dôkladne vyčistite vaše zariadenie

7 trikov vďaka ktorým váš iPhone bude starnúť pomalšie. - svetapple.sk
Dôkladn vyčistite iPhone – svetapple.sk

Pamätáte si na to keď ste naposledy čistili svoj telefón? Nie? To je chyba. Mali by ste mu dopriať trochu lásky. Pokiaľ budete mať trochu času, zoberte ho do ruky spolu s navlhčenou handričkou a perfektne prečistite. Taktiež si vezmite tenký predmet (napríklad špáradlo) a vytiahnite žmloky, ktoré sa vám ukladajú vo vašom konektore na nabíjanie počas nosenia vo vreckách. Takáto maličkosť môže urýchliť nabíjanie a hlavne zlepší pevnosť kábla počas tohto procesu.

Nezabúdajte pri čistení používať len a len čistú vodu. Na mydlo alebo stlačený vzduch rovno zabudnite. Mohli by ste poškodiť tesnenia a tým celkovú vodeodolnosť. Ak sa pýtate čomu to v konečnom dôsledku pomôže, naša odpoveď dobrému pocitu. Telefón, ktorému venujete nejaký čas a je pekný a čistý sa používa omnoho lepšie ako zariadenie, ktoré je mastné a špinavé. Vyskúšajte a uvidíte.

1. Aktualizujte

7 trikov vďaka ktorým váš iPhone bude starnúť pomalšie. - svetapple.sk
7 trikov vďaka ktorým váš iPhone bude starnúť pomalšie. – svetapple.sk

Ak sa vám zdá váš iPhone 6S pomalý a máte na ňom nainštalovaný operačný systém iOS 10.1, niečo na tom asi bude. Neodkladajte aktualizácie a prejdite na novšiu verziu vždy, keď je to možné. Telefón tak ostane rýchly a funkčný.

Postupom času sa v iOS objavujú chyby, ktoré stále viac a viac spomaľujú staršie zariadenia. Apple tieto chyby neustále opravuje aby vás netrápili. K týmto opravám sa dostanete iba formou aktualizácie. Navyše, ak máte záujem o nové funkcie, ktoré váš telefón nemá, práve aktualizácie ich prinášajú. Ak sa dostanete do štádia, že vaše zariadenie už nie je možné aktualizovať (tento rok iPhone 6) máte žiaľ smolu. V takomto prípade reálne začnite uvažovať nad novým zariadením.

Bonus: Nenabíjajte celú noc

Apple bojuje proti neoriginálnym batériám.

Na záver ešte jeden bonusový tip, ktorým predĺžite životnosť a zdravie batérie. Hovorí sa, že režim šetrenia batérie nie je dobrý. Toto odskúšané nemáme ale v budúcnosti tomu budeme venovať čas. Čo však odskúšané máme je fakt, že ak dáme nabíjať telefón na celú noc 6-8 hodín, našej baterke to škodí.

Tá je plná približne po 1 a pol hodine. Zvyšok času sa len prebíja. Tým ubúda na jej kapacite. IOS 13 má už geniálnu funkciu, pomocou ktorej toto dokážete zastaviť. Ak však nemáte tento operačný systém, nezabúdajte nabíjať inokedy ako práve počas celej noci. V opačnom prípade vám budú percentá v nastaveniach zdravia batérie ubúdať o čosi rýchlejšie ako by ste možno chceli…

- Reklama -
ZDROJidropnews.com
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here