Spoločnosť Apple nám už zajtra na výročnej konferencii WWDC 2024 predstaví nový operačný systém iOS 18, ktorý by mal byť podľa viacerých únikov tou najväčšou zmenou v histórii iPhonu. Apple kompletne prepracuje mnohé jeho prvky, prinesie nám nové ovládacie centrum a podľa last minute úniku od Macrumors aj vylepšený nočný režim.

Takzvaný „Dark Mode“ bol po prvýkrát predstavený ešte v operačnom systéme iOS 13 v roku 2019. Od tej doby sa však žiadnym zásadným spôsobom nezmenil, čo je trochu škoda. Táto funkcia stmavuje niektoré prvky domovskej obrazovky aby vás pri používaní zariadenia nevyrušovali. Robí to napríklad s dockom – pod hlavnými apkami v spodnej časti, ale aj priečinkami. Podľa dnešného úniku však pôjde iOS 18 ešte ďalej.

Operačný systém bude schopný vďaka pokročilým technológiám a zrejme aj umelej inteligencii priradiť ku jednotlivým ikonám apiek tmavý/čierny odtieň, keď je zapnutý tmavý režim.

Nový tmavý režim v iOS 18 bude zo začiatku obmedzený 

Tmavší Dark Mode pre iPhone
Zdroj: SvetApple

Podľa úniku sa má táto funkcia zo začiatku vzťahovať len na vstavané apky, avšak časom by mohla byť rozšírená pomocou API aj na softvér od vývojárov tretích strán. Tí si zrejme budú musieť svoje tmavé ikony najskôr nadizajnovať.

Vylepšenie tmavého režimu, ktoré príde po piatich rokoch nám na iPhone poskytne oveľa vyšší komfort pri jeho používaní v tme alebo šere, kedy nám zvyknú jasné prvky používateľského rozhrania ťahať oči a nie je to celkom príjemné.

Hoci existuje trik, ako ešte viac znížiť jas displeja (pod úroveň základných systémových nastavení), nebudeme si klamať, že defaultne riešenie priamo od Apple by mohlo byť jednoduchšie na použitie.

Dávnejšie sme sa tiež dozvedeli, že v operačnom systéme iOS 18 bude možné meniť farby jednotlivých ikoniek aplikácií, čo zrejme priamo súvisí s avizovaným vylepšením tmavého režimu.

V iOS 18 si budete môcť zamknúť aplikácie 

iOS 18 zamknutie apiek
Zdroj: Unsplash / Tim Mossholder (úprava redakcie)

Okrem toho portál Macrumors dnes ráno informoval, že na iPhone si po prvýkrát v histórii budeme môcť uzamknúť ľubovoľné aplikácie cez Face ID, Touch ID alebo kód. Táto na oko malá zmena môže zásadne zvýšiť bezpečnosť a súkromie.

Ak sa teda na iOS 18 tešíte, pripravte sa na to, že nám ho Apple predstaví už zajtra, 10. júna 2024 o 19:00 hodine nášho času. Okrem toho príde aj iPadOS 18, macOS 15, watchOS 11 či visionOS 2. Máme sa teda na čo tešiť.

Prečítajte si tiež  Pozri si 4 nové reklamy na iMac Pro

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -