Spoločnosť Apple vyvíjala operačný systém iOS v poslednej dobe pomerne „citlivo“. Technologický gigant síce zaviedol niekoľko zásadných zmien, no tento proces by sme mohli označiť skôr za postupný. Napríklad iOS 16 predviedol prepracovanú zamknutú plochu s widgetmi a iOS 17 pridal nové možnosti dizajnu pre kontakty. Aj preto sa pomaly, ale isto začína špekulovať o tom, čo prinesie iOS 18, ktorý by mal byť predstavený už o niekoľko mesiacov.

Najnovší únik, o ktorom napísal portál 9to5mac nám to už tak trochu naznačuje. Podľa informácií z Cupertina môže totiž iOS 18 dostať aspoň z časti vizuál aj estetiku, aký nám Apple predstavil v operačnom systéme visionOS pre náhlavnú súpravu Apple Vision Pro.

Zdrojom tejto informácie je portál The Verifier, podľa ktorého ďalšia hlavná iterácia operačného systému pre iPhone bude zásadne prepracovaná aj po vizuálnej stránke. Hoci je pravda, že už samotný operačný systém visionOS do veľkej miery čerpá z dizajnového jazyka iOS / iPadOS, odlišuje sa jemnejšími hranami, výraznými tieňmi a vrstvenou hĺbkou, čím vytvára pocit okien vznášajúcich sa nad zložitým pozadím.

Táto špekulácia do istej miery súvisí aj s nedávnou aktualizáciou tvOS 17.2, ktorej súčasťou je prepracovaná apka Apple TV, ktorá disponuje „plávajúcim bočným panelom“ pripomínajúcim dizajnové princípy systému visionOS.

Informácie zatiaľ netreba brať úplne vážne

iOS 18 iPhone 15
Zdroj: YouTube / FutureOS / Unsplash / Sophia Stark (úprava redakcie)

Hoci by táto inovácia určite dávala zmysel, o jej dôveryhodnosti možno diskutovať, nakoľko portál The Verifier prináša z dlhodobého hľadiska nekonzistentné výsledky.

Na druhej strane, Mark Gurman z agentúry Bloomberg nedávno prezradil, že iOS 18 môže disponovať ambicióznymi vylepšeniami a pôjde o najvýraznejšiu aktualizáciu v histórii.

Rovnako tiež treba brať do úvahy, že spoločnosť Apple v minulosti zachovávala odlišné dizajnové jazyky v rôznych svojich operačných systémoch, aby ich medzi sebou lepšie oddelila. Systém iOS sa napríklad zámerne vyhýbal preberaniu okrúhlych ikon z watchOS, alebo tieňovaných a hĺbkovo vyplnených ikon z macOS.

To, ako teda dopadne vo finále ukáže nám prezradí až čas. Predpokladá sa, že Apple svoj operačný systém iOS 18 spolu s ďalšími softvérovými aktualizáciami predstaví už začiatkom júna na každoročnej vývojárskej konferencii WWDC 2024. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Takto vtipne reagoval Steve Jobs na prvý hovor prostredníctvom apky FaceTime
Môže ťa zaujímať
- Reklama -