Spoločnosť Apple má v ponuke dve rodiny ARM procesorov. Zatiaľ čo séria „A“ je určená prevažne pre iPhone a iPad, séria „M“ je určená výhradne pre počítače Mac a taktiež vrcholové verzie iPadov. Ako ale podotýka portál Appleinsider, medzi oboma sériami (A aj M) sa objavujú výrazné podobnosti a ináč tomu nebude ani pri pripravovanom čipe A18 Pro, ktorý Apple uvedie v septembri v iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max.

Na začiatku je potrebné uviesť, že čipy zo série „A“ sú navrhnuté tak, aby v mobile zabezpečili nižšiu teplotu, pretože bežné smartfóny nepotrebujú také vysoké spracovanie údajov, ako iné zariadenia.

Od procesora A13 Bionic, ktorý prišiel na trh v roku 2019 (iPhone 11) čipy zo série „A“ používajú šesť-jadrové usporiadanie CPU s dvomi výkonnostnými a štyrmi úspornými jadrami, čo je menej v porovnaní s čipmi zo série „M“, ktoré majú obvykle o dve výkonnostné jadrá viac.

Apple výkon v iPhone pomaly zvyšuje 

Grafické jadrá v čipoch A-série sú tiež obmedzené, nakoľko nepotrebujú spracovávať až také množstvo údajov, ako sme na to zvyknutí napríklad na počítačoch Mac. Apple však svoje mobilné procesory v tejto oblasti pomaly zlepšuje.

Napríklad procesory A13 Bionic a A14 Bionic majú štvorjadrovú GPU, procesory A15 Bionic a A16 Bionic päť-jadrovú GPU a posledný čip A17 Pro disponuje až šesťjadrovou GPU. Aj vďaka tomu si na iPhone 15 Pro dokážeme zahrať najnovšie konzolové herné tituly.

Čo dnes ponúka procesor A17 Pro? 

A17 Pro
Zdroj: Apple

Nie je žiadnym tajomstvom, že iPhony sú dlhodobo najvýkonnejšie smartfóny v porovnaní so svojou konkurenciou a výrobca sa o tento „titul“ nemieni nechať pripraviť ani v roku 2024.

Aktuálne má v ponuke iPhone 15 Pro Max z revolučným procesorom A17 Pro, ktorý je vyrábaný pomocou 3 nm procesu prvej generácie.

Tento čip má 6-jadrové CPU aj GPU, 8 GB RAM a hardvérovo akcelerovaný ray-tracing.

Aj vďaka tomu dokázal dosiahnuť v Geekbench teste fantastické výsledky. V jedno-jadrovom teste dosiahol skóre až 2 899 bodov a vo viac-jadrovom teste skóre až 7 202 bodov. Za takéto čísla by sa nemuseli hanbiť niektoré moderné notebooky, nie to smartfón.

Apple má však momentálne možnosť, vďaka ktorej môže výkon iPhonu 16 Pro a iPhonu 16 Pro Max posunúť na ešte vyššiu úroveň. Pomôže tomu jeho strategický partner, spoločnosť TSMC.

iPhone 16 Pro (A18 Pro) môže byť najvýkonnejší smartfón sveta 

iPhone 16 Pro
Zdroj: X / AppleTrack

Práve TSMC sa stará o produkciu nového procesora M4, ktorý sa objavil po prvýkrát prekvapivo v iPade Pro (2024) a na základe prvých testov to vyzerá tak, že má skutočne čo ponúknuť.

Prečítajte si tiež  Celý svet si uťahuje z Tima Cooka!

Vďačí za to aj novému výrobnému procesu. Apple síce v spolupráci s TSMC stále používa 3 nm technológiu, no podľa oficiálnej tlačovej správy ide o jej druhú generáciu.

Apple Silicon M4
Zdroj: Apple

Aj vďaka nej je procesor o približne 20 % výkonnejší, ako čip M3, ktorý sa používa napríklad v MacBooku Air. Informoval o tom 9to5Mac.

Predpokladá sa preto, že Apple pôjde s dobou aj pri novom iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max a aj pri týchto smartfónoch použije rovnakú výrobnú technológiu.

Na základe tejto skutočnosti sa dá potom predpokladať, že čip A18 Pro bude o cca 15 – 25 % výkonnejší, ako terajší čip A17 Pro, čo je pomerne brutálny skok. Najlepšie na tom je, že Apple v tomto smere vlastne ani nemá na výber.

Apple potrebuje výkonnejší iPhone 16 kvôli AI v iOS 18

iOS 18 iPhone
Zdroj: Unsplash / Abhijeet Barak (úprava redakcie)

Hlavným dôvodom, prečo iPhone potrebuje vysoký výkon, je skorý príchod umelej inteligencie, ktorá bude integrovaná priamo do operačného systému iOS 18.

Okrem toho, že nám už Apple predstavil prvé novinky z veľkej softvérovej aktualizácie sa na internete objavili úniky, ktoré naznačujú, že výrobca uzatvorí dohodu so spoločnosťou OpenAI.

Tá vyvíja chatbota ChatGPT, ktorý by mohol byť priamo integrovaný v iOS 18. Viac sme sa tomu venovali v samostatnom článku, ktorý vám odporúčame prečítať.

A keďže spoločnosť Apple dbá na maximálnu bezpečnosť svojich používateľov, väčšinu AI funkcií plánuje spracovávať priamo na ich zariadeniach a nie na svojich serveroch. Z toho vyplýva, že iPhone 16 / 16 Pro bude potrebovať obrovský výpočtový výkon aby to zvládal a aby umelá inteligencia nemala negatívny vplyv napríklad na výdrž batérie.

Veď Apple presne z tohto istého dôvodu použil v iPade Pro (2024) rovno procesor M4 a nie M3, ktorý by mu podľa odborníkov taktiež dokonalo stačil. Čoskoro sa, ale odohrá konferencia WWDC 2024. Apple už 10. júna odhalí iOS 18 a tiež iPadOS 18, ktoré majú byť doslova pretkané AI funkciami. Zodpovedať tomu však musí aj hardvér.

Dajte nám vedieť do komentára na sociálnych sieťach, čo si o týchto vylepšeniach myslíte vy. Potrebuje iPhone 16 Pro ešte vyšší výkon, alebo by sa mal Apple zamerať na iné funkcie, ktoré mu dnes chýbajú? Tešíme sa na vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  iPhone 13 a jeho Cinematic Mode: Pozrite sa na neuveriteľné videá od používateľov zariadenia
Môže ťa zaujímať
- Reklama -