Včera bola zverejnená pozvánka na najnovší Apple Event. Poväčšine sme v tomto čase zvyknutí na príchod nových iPhonov. V roku 2020 si však ešte počkáme. Na budúci týždeň uvidíme „iba“ Apple Watch Series 6, nové iPady a niekoľko ďalších produktov. Prečo mi to vyhovuje?

iPhone 12 nepríde 15. septembra

Určite ste zachytili informáciu, že iPhone 12 bude predstavený 15. septembra. Pokiaľ sa už tešíte, mali by ste spomaliť. Apple zrejme ukáže úplne iné zariadenia.

Predpokladám tak príchod Apple Watch Series 6, iPadu Air 4. generácie, vynoveného iPadu 10,2″ a ďalšieho príslušenstva (AirPods Studio, HomePod mini).

Na smartfóny si musíme počkať do októbra. Tieto informácie si samozrejme nevymýšľam. Ako prvý ich potvrdil Mark Gurman z Bloombergu a neskôr aj John Paczkowski z BuzzFeedu.

Obaja leakeri majú kvalitné zdroje a keď o niečom informujú, tak sú si na 100% istí. Gurman napríklad správne predikoval včerajšie oznámenie konferencie (Jon Prosser sa mýlil)

Zabúdať nemôžeme ani na dávnejšie vyjadrenie Luca Maestriho z Apple. Ešte koncom júla verejne oznámil (pri vyhlasovaní finančných výsledkov), že iPhone 12 príde o pár týždňov neskôr, ako je to bežné. Spoločnosť sa nikam neponáhľa.

Dôvodom celého meškania je pandémia COVID-19. Kvôli rôznym obmedzeniam sa spomalili všetky procesy o 4-6 týždňov. V technologickom svete sa takéto veci nedajú urýchliť.

Apple riešilo aj nové spôsoby, ako overiť kvalitu produktov. iPhony 12 museli byť transportované dlhším a komplikovanejším spôsobom. Aj to je dôvod, prečo verím v októbrové predstavenie. Niektoré modely môžu byť dokonca dostupné až v novembri. Aj keď vás to zrejme neteší, takáto je realita.

Dokonalo vyladené eventy budeme sledovať z pohodlia domova.

Apple zmení celý formát konferencie. Donútila ho k tomu pandémia koronavírusu. Ako sa ale hovorí, všetko zlé je aj na niečo dobré.

Najbližšie eventy budú prebiehať podobným spôsobom, ako WWDC2020. Je to výhoda pre jablkovú spoločnosť a tak isto pre novinárov.

Udalosť sa nebude viazať na žiaden konkrétny čas. Takisto sa eliminuje riziko viacerých technických zlyhaní. Všetko bude dopredu natočené a profesionálne zostrihané.

Ďalšou výhodou je aj perfektné vyladenie videa. Ako iste viete, niektoré pasáže živých prezentácií bývajú príliš krátke, iné zase príliš dlhé. Nový formát prinesie do tejto oblasti lepšie vyváženie.

Novinári z celého sveta nemusia navštevovať Apple Park. V pohodlí domova (alebo kancelárie) uvidia video a všetko zosumarizujú v článkoch. V týchto pandemických časoch je to doslova ideálne. Menším mínusom je žiaľ to, že „prvý feedback“ s novinkami nebude mať k dispozícii bezprostredne po skončení podujatia.

Prečítajte si tiež  iPhone 13 Pro Max koncept. Pozrite sa ako by mohla vyzerať budúcnosť.

Viac krátkych eventov počas roka

Napokon časť, ktorá sa mi páči najviac. Doteraz sme zvyknutí na 3 či maximálne 4 udalosti behom 12 mesiacov. Po novom by ich ale mohlo byť pokojne aj 5 či 6. Apple by si získalo väčšiu mediálnu pozornosť a produkty by mohli byť v očiach zákazníkov ešte atraktívnejšie.

Tiež by im bol venovaný väčší priestor. Spomeňte si napríklad na začiatok roka, kedy bol uvedený iPad Pro 2020 či iPhone SE 2. generácie. Videli sme iba tlačové správy. Ak by sa však produkty vtesnali do jedného 30-60 minútového videa, bolo by to oveľa zaujímavejšie, nemyslíte?

Pokiaľ Apple 15. septembra nepredstaví iPhone 12 (čo skoro určite nepredstaví), urobí to o mesiac neskôr. My však budeme s radosťou sledovať oba online eventy, či už sa budú týkať hodiniek, tabletov alebo smartfónov. Firma má v tomto smere obrovskú príležitosť k získaniu väčšej pozornosti. Držíme palce aby sa to podarilo!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.