Diskusie sa skončili. Európska únia oficiálne schválila legislatívu, ktorá prinúti spoločnosť Apple odstrániť z iPhonu Lightning a od jesene 2024 ho začať predávať s USB-C. Rovnaké pravidlo potom platí aj pre všetkých ostatných výrobcov spotrebnej elektroniky, pričom jeho cieľom je ušetriť množstvo elektronického odpadu a takisto zjednodušiť spotrebiteľom spôsob, pomocou ktorého nabíjajú svoje mobilné zariadenia.
Toto je pre niektorých fanúšikov technologického giganta absolútne neprijateľné a aj preto adresujú EÚ nepekné slová. Každopádne však stále existuje malá šanca, že iPhone na USB-C neprejde. Otázne však je, či by to vôbec dávalo zmysel.
Touto myšlienkou samozrejme smerujeme k tomu, že spoločnosť Apple v roku 2020 predstavila nový systém nabíjania známy ako MagSafe, ktorý dokáže poskytnúť zariadeniam nabíjací výkon na úrovni 15 W (5,4″ iPhone ponúka „len“ 12 W).
Ešte pred predstavením iPhonu 12 sa pritom hovorilo, že Apple prejde do niekoľkých rokov na bezportový dizajn. A aj keď má Apple šancu tieto očakávania uskutočniť, naskytá sa otázka, prečo by to vôbec robilo. Veď ľudia po tom určite netúžia.
Prečo by to Apple robilo?
Hoci by bolo pekné sledovať, ako by sa spoločnosť vzoprela EÚ tým, že by neprijala jednotný konektor USB-C do iPhonu, v praxi si takéto niečo nevieme predstaviť.
Problém je totiž v tom, že mnoho ľudí je na klasické káblové nabíjanie jednoducho zvyknutých a MagSafe je kvôli svojim rozmerom o čosi menej praktický. Navyše sa cez tento systém zatiaľ nedajú prenášať dáta, čo ho stavia do obrovskej nevýhody.
Aj keď je dnes „bezdrôtová doba“, pokiaľ má používateľ v zariadení veľké množstvo fotiek, alebo ho potrebuje spojiť s inou platformou (napríklad Windows), stále je nutné používať kábel.
MagSafe sa teda z týchto dôvodov stáva nevhodným a ak by malo niečo stopercentne nahradiť Lightning, muselo by to fungovať trochu iným spôsobom. Veď ani prenosová rýchlosť elektrickej energie skrz magnety nedokáže konkurovať klasickému káblovému riešeniu.
Tento nápad môže zastaviť aj legislatíva
Spomenúť tiež treba, že samotný zákon Európskej únie môže taktiež podobné nápady jednoducho zmiesť zo stola.
Napríklad pri inteligentných hodinkách Apple Watch je dovolené, aby sa nabíjali iným spôsobom, než cez USB-C, pretože sú príliš malé na to, aby sa do nich tento konektor vošiel. Podobnú výnimku majú aj ďalšie nositeľné alebo zdravotnícke zariadenia.
Samotný zákon ale naznačuje, že každé elektronické zariadenie, ktoré treba nabíjať, bude musieť disponovať USB-C portom nezávisle na tom, či sa dokáže dobiť aj pomocou Qi nabíjačiek alebo systému MagSafe.
Pokiaľ je to teda takto, Apple vlastne ani nemá šancu, aby si presadilo svoje. Všetko nám však ukáže až čas a hlavne iPhone 15, ktorý príde na trh v septembri 2023. Tento model by mal byť už vybavený novým riešením, pretože pravidlá sa zmenia začiatkom roka 2024. Čo si o tom celom myslíte vy?
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?