Home Blog Page 2605

Apple: Ukončujeme spoluprácu s vývojármi na Kryme!

Apple Logo
Zdroj: Unsplash / Sumudu Mohottige

Apple je spoločnosť, ktorá si drží svoje celosvetové postavenie na trhu a nemôže si dovoliť žiadne zaváhanie či chybu, ktorá by jej mohla spôsobiť problémy. Práve preto sa v Cupertine rozhodli, že vývojárom, ktorí sa nachádzajú na Kryme, napíšu nepríjemný list, v ktorom sa píše o ich ukončení spolupráce so spoločnosťou Apple!

Koniec spolupráce

„Tento list slúži ako oznámenie o ukončení dohody o registrovanom Apple vývojárovi („dohoda RAD“), medzi vami a spoločnosťou Apple, s okamžitou platnosťou.
Apple môže ukončiť váš status registrovaného Apple vývojára (RAD) kedykoľvek na základe vlastného uváženia na základe dohody o RAD. Nové sankcie na Kryme vyhlásené vládou USA, dňa 19. decembra roku 2014 a Európskou komisiou dňa 18.decembra 2014 zakázať v pokračovaní dohody o RAD medzi vami a Apple. Pre viac informácií, si prečítajte výkonné nariadenie 13685 a vyjadrenie Európskej komisie.
Radi by sme vám pripomenuli vaše povinnosti, pokiaľ ide o software a všetkých ďalšie dôverné informácie, získané od spoločnosti Apple ako registrovaný Apple Developer. Musíte okamžite prestať využívať a zničiť takéto materiály v súlade so všetkými ostatnými povinnosťami stanovenými v dohode o ukončení RAD.“

Takáto správa zrejme vývojárov na Kryme veľmi nepotešila, no je treba si uvedomiť, že Apple si jednoducho nemôže dovoliť spolupracovať s týmito vývojármi najmä kvôli veľmi zlej politickej a zároveň ekonomickej situácii. Každopádne, pokiaľ sa niečo zmení, budeme vás určiteinformovať!

Cycloramic je zdarma pre iPhone 6!

ZDROJ: UNSPLASH / AltumCode

Cycloramic sa po svojom uvedení stala okamžite populárnou aplikáciou a preferoval ju aj technologický génius Steve Wozniak, ktorý je jeden zo zakladateľov niečoho, čo sa dnes nazýva  Apple. Táto aplikácia bola veľmi obľúbená  medzi používateľmi až kým neprišli zaoblené hrany. Vývojári sa však vynašli a použili americký alebo anglický adaptér! Dnes je aplikácia zdarma!

Cycloramic je zdarma

Cycloramic je skvelá vecička, ktorá vďaka vibračným motorčekom, dokáže otočiť váš iPhone o 360 stupňov s tým, že celý priebeh zaznamená a v podstate vznikne akási video panoráma. Tu však nastáva jeden problém a tým problémom sú zaoblené hrany na novom iPhone 6. Vývojári aplikácie sú zdá sa vynaliezaví a na to aby aplikácia fungovala využili jednoducho anglický alebo americký adaptér. V Eúrope majú používatelia trošku problém a sú nútení vyhľadávať iné, podobné alternatívy. Každopádne, aplikácia skvele funguje a odporúčame si ju minimálne stiahnuť, kým sa dá stiahnuť zadarmo!

Aplikáciu sťahujte tu: (Cycloramic for iPhone 6 (Not the 6+) – Egos Ventures)

Cycloramic - svetapple.sk
Cycloramic – svetapple.sk

Swift je naozaj veľmi populárny!

Swift
Zdroj: Apple

Apple predstavilo počas minuloročnej WWDC okrem iOS 8 a OS X Yosemite ešte jednu vec, ktorá naozaj potešilo, programátorov. Išlo o vlastný programovací jazyk, na ktorom v spoločnosti pracovali ešte od roku 2010 a teda od čias, kedy vyšiel na tú dobu naozaj revolučný iPhone 4. Dnes zisťujeme, že tento programovací jazyk si medzi vývojármi získava veľkú popularitu!

Prvá štvrtina

Swift je naozaj veľmi obľúbeným programovacím jazykom a za svoj úspech vo veľmi krátkom časovom intervale môže ďakovať predovšetkým samotnému stvoriteľovi, spoločnosti Apple, ktorá okrem skvelého produktu vyrobila pre nový programátorský jazyk aj dobré meno a samozrejme reklamu. Swift sa nachádza v prvej štvrtine medzi najobľúbenejšími programovacími jazykmi súčasnosti a nezabúdajme na fakt, že je tu len niečo okolo 8 mesiacov! Nový programátorský jazyk je teda naozaj skvelý a jeho používatelia ho vraj milujú. RedMonk, ktorá informácie priniesla tvrdí, že za pol roka, bude Swift medzi TOP 20 programátorskými jazykmi! To znie, ako celkom vydarený štart, nemyslíte? 🙂

Elon Musk myslí na budúcnosť, preto zaplatil 10 000 000$!

Elon Musk
Zdroj: Wikipedia / Trevor cokley

Elon Musk, je v dnešnej dobe považovaný za obrovského novátora a pod jeho krídla patrí napríklad vesmírna agentúra SpaceX či automobilka Tesla, ktorá sa zaoberá výrobou tých najlepších elektromobilov na svete. Elon sa rozhodol, že za nás všetkých investuje 10 000 000$ aby zvýšil bezpečnosť voči umelej inteligencii. Zdá sa, že spravil dobrý dojem nielen na nás všetkých ale aj na uznávaného vedca Stephana Hawkinga!

Umelá inteligencia

Doba umelej inteligencie nastáva a naše zariadenia vedia o nás pomaly viac ako my sami. Vedia určiť našu polohu, odtlačok prsta či dokonca to, akou rýchlosťou bije naše srdce. Inteligentných zariadení stále pribúda a aby to na našej planéte nedopadlo podobne ako vo filme Terminátor, treba urobiť niekoľko veľmi dôležitých opatrení, aby Arnold Schwarzeneger nemal zbytočnú robotu a mohol sa naďalej prevážať vo svojom kabriolete Bugatti Veyron do posilovne a späť.

Elon Musk sa teda rozhodol, že investuje nemalú čiastku peňazí do ochrany odvetvia, ktorého sa obáva aj sám veľmi uznávaný vedec Stephan Hawking, čím si u neho pravdepodobne spravil veľmi dobré meno. Zakladateľ Tesly si je vedomý toho, že pokiaľ by sa umelá inteligencia vymkla spod kontroly, mohla by spôsobiť horšie následky, ako napríklad jadrové zbrane. Práve preto tomu treba zamedziť, lebo ide o niečo, z čoho by sa ľudstvo už zrejme nikdy nespamätalo (netvrdíme, že z jadrových zbraní áno, tak to len jednoducho Elon povedal, aby podtrhol dôležitosť svojej investície). Každopádne, človek, ktorý do niečoho vloží 10 000 000$ má asi dobrý dôvod na to, čomu sa pokúša vyhnúť a my mu všetci ďakujeme, že vďaka nemu nebudeme musieť spávať so strachom, že nás navštívi nejaký zlý robot a pomstí sa nám za niečo, čo sa dozvedel na sociálnych sieťach!

iPad Pro bude vraj ovládaný stylusom!

Zdroj: Apple

Ming-Chi Kuo, to je meno dobre známeho a pomerne presného analytika, ktorý predpovedal už množstvo vecí ohľadom Jablkovej spoločnosti, ktoré sa časom ukázali ako pravdivé. Medzi ne patrí aj predstavenie hodiniek Apple Watch či ich cena, ktorú síce presne nepoznáme, no vieme, od koľko ich Apple bude ponúkať. Ming-Chi Kuo sa s nami dnes podelil o nové, veľmi zaujímavé špekulácie! 

iPad Pro a stylus

V Cupertine sa vraj pripravuje niečo, čo už má konkurencia, no vo svete to ešte nie je tak spopularizované. Je jasné, že potom, čo Apple pripraví iPad Pro s 12″ displejom, budú tablety danej veľkosti úplne normálne a do výroby sa pustí omnoho viacej spoločností ako len Samsung či Microsoft. Uznávaný analytik Ming-Chi Kuo predpovedá, že iPad Pro, ktorý by mohol ukázať ostatným výrobcom, ako robiť veľký tablet bude možné ovládať pomocou stylusu. Podla neho si vraj v Apple dobre uvedomujú, že pri uhlopriečke 12″ už nemusí byť ovládanie daného zariadenia pomocou prstov najpohodlnejšie a už určite nie v prípade, že tvoríte grafiku, a práve preto vám bude umožnené k iPadu dokúpiť aj stylus (nemá byť súčasťou balenia). Technológia, ktorú Steve Jobs teda doslova nenávidel, by si v tomto zariadení mohla nájsť svoje uplatnenie! Stylus by mal byť zo začiatku len veľmi jednoduchý a dobíjať by sa mal pomocou Lightning konektora. Neskôr by mohol dostať podobné funkcie, ako gyroskop či akcelerometer. Celý tablet spolu so stylusom by mali byť predstavené už v druhom či treťom štvrťroku 2015, čo znamená, že sa máme na čo tešiť!

V iPhone 6S bude 2GB RAM!

iPhone 6
Zdroj: Unsplash / Safarulla Kasmi (úprava redakcie)

Apple je spoločnosť, ktorá sa neustále pokúša prinášať najvýkonnejší HW, ktorý je dokonalo prepojený s iOS a teda SW. Aj keď konkurencia využíva výkonnejšie procesory, v prípade iPhonu to nie je potrebné a hravo si poradí aj s nižším výkonom. Podľa najnovších správ však máme počítať s vyššou pamäťou RAM pri pripravovanom modeli 6S!

Taiwan

Podobné správy samozrejme pochádzajú z dobre overených taiwanských zdrojov a je veľmi pravdepodobné, že vyššiu RAM v zariadení naozaj nájdeme! Podľa nich totiž Apple už pripravuje výrobu niektorých komponentov, ako napríklad pamäte RAM, ktorá by mala po novom ponúkať až 2GB, rovnako ako v prípade väčšieho brata iPhonu, iPadu Air druhej generácie. Zdroje tiež informujú, že Apple použije omnoho kvalitnejšiu a úspornejšiu LPDDR4, ktorú vyrába, ako ináč, konkurenčná spoločnosť Samsung. Samozrejme, nič z toho nemusí byť pravda, ale už počas minulého roka sme očakávali navýšenie pamäte RAM a potom, ako bola navýšená v iPade Air 2. generácie, je veľmi pravdepodobné, že sa tak stane aj v iPhone 6S. Okrem iného by tu mal nájsť svoje miesto aj procesor Apple A9!

iPhone 6 prežil bez škrabanca pád z 30 kilometrov!

iPhone 6 vo výške 30 kilometrov - svetapple.sk
iPhone 6 vo výške 30 kilometrov - svetapple.sk

Apple vyrába naozaj prekrásne zariadenia, ktoré sa však často ničia obyčajným pádom na zem. Práve preto bolo asi všetkým jasné z nadpisu, že v tom niečo bude. Tým niečim je práve kryt od spoločnosti Urban Armor Gear, ktorá chcela svetu ukázať, že ich kryty sú naozaj kvalitné a zariadenia ochránia pred naozaj nepríjemnými pádmi, v tomto prípade napríklad z lietadla alebo z rakety spoločnosti NASA.

Pád

Poznáte to, sadnete si do lietadla a v polovičke letu vám pilot oznámi, že jediná šanca na prežite je dať si padák a stroj jednoducho opustiť. Áno myslíme to samozrejme zo srandy, ale v prípade, že by sa niečo podobné naozaj stalo a vy by ste mali vo vrecku iPhone s ochranným púzdrom od spoločnosti Urban Armor Gear, mohli by ste s pokojným pocitom pri srdci vyskočiť s tým, že pokiaľ by vám zariadenie nedajbože vypadlo z vrecka pád by určite prežilo. Na to, aby vám to dokázali sa rozhodli urobiť pomerne veľkolepý test, pri ktorom vyslali do výšky približne 30km obrovský meteorologický balón spolu s jedným iPhonom 6, GPS lokátorom no a samozrejme kamerami značky GoPro. Telefón sa počas letu vypol keďže vo výške približne 30 kilometrov nad zemou je celkom zima (-61,7°C,), no po dopade na pevninu sa mu akoby zázrakom nič nestalo. Spoločnosť vyrábajúca tieto kryty sa môže teda pochváliť pomerne veľkým úspechom. Telefón dopadol na akési pole a našťastie nikoho netrafil. Určite by však potešilo, keby vám na záhrade pristál iPhone 6 a k tomu ešte aj GoPro či kryt, no nie? 🙂

Mobilný priemysel stagnuje, čo bude ďalej?

iPhone 15 a iPhone 15 Pro
Zdroj: Unsplash. / Amanz

Keby ste sa v roku 2010 opýtali niekoho, v čom je nový iPhone 4 lepší od svojho predchodcu iPhonu 3GS, určite by vám vymenoval celú paletu noviniek od možnosti nahrávania HD videa až po displej s vysokým rozlíšením, v Apple nazývaný aj ako Retina. Toto zariadenie bolo naozaj pokrokové po každej stránke a aj dnes patrí medzi veľmi populárne. Deje sa však niečo, čo sme určite nechceli. Mobilný trh stagnuje, čo bude ďalej?

Novinky

Každým rokom sú mobilné zariadenia obohacované o nové funkcie a výkonnejší alebo lepšie povedané „upgradovanejší“ HW. Toto celé je síce pekné, no v prípade, že sa na to pozrieme z iného hľadiska, aj pomerne nudné! Kde sú tie časy, kedy sme doslova túžili vidieť najnovší smartfón od danej spoločnosti a naživo si vyskúšať všetky jeho nové funkcie? Pravda, aj dnes to tak je, no určite to nie je také intenzívne, ako tomu bolo pred niekoľkými rokmi. Zariadenia sú síce rokmi krajšie a výkonnejšie ale už neprinášajú nič nové. Kam sa teda bude uberať mobilný trh ďalej?

Zmenšovanie

V dnešnej dobe je trend vyrobiť čo najtenší smartfón a predbehnúť celú konkurenciu. To je jedna z vecí, ktorá mnohým používateľom doslova lezie na nervy, keďže smartfóny prichádzajú o svoju výdrž a na jedno nabitie ledva jeden deň. Je jasné, že väčšie smartfóny, ako sú teraz už nebudú, pretože by to boli prakticky tablety. Zariadenia by sa mohli opäť začať zmenšovať, poprípade, by ich výrobcovia mohli začať zmenšovať aspoň HW, vďaka čomu by ostalo už v aj tak tenkom tele zariadenia viac miesta pre batériu.

 Ohybné, transparentné displeje

Doba pokračuje a so zmenšovaním bude pribúdať čoraz viac transparentných a ohybných displejov. Práve na tomto poli by mohol počas nasledujúcich rokov dominovať azda najväčší konkurent Apple, Samsung, ktorý má veľké plány a možnosti práve s ohybnými displejmi. Už dnes poznáme niekoľko zariadení, v ktorých technológiu využíva a čoskoro budú predstavované ďalšie a ďalšie zariadenia. Výhodu má predovšetkým  v tom, že okrem toho, že ide o obrovského výrobcu všetkého, ide aj o výrobného giganta a tak si displeje dokáže vyrobiť aj sám. Budúcnosť smartfónov by mohla byť podobná, ako na následujúcom videu. Zariadenie by pozostávalo predovšetkým z displeja a HW by bol ukrytý niekte v tele, no bol by tak malý, že by nebolo nutné vyhradzovať mu výrazný priestor.

Predpovedať niečo podobné na niekoľko rokov dopredu, je samozrejme veľmi náročné a závisí to od množstva aspektov. Vieme však, že budúcnosť je v ohybných a transparentných displejoch. Veď kto by pred ôsmimi rokmi povedal, že pomocou svojho smartfónu (iPhonu) zachytíme video v 240fps či odomkneme uzamknut, dotykovú plochu tým, že položíme palec na Touch ID?

Joystick v iPhone? Možno už v tom budúcom!

iPhone 6
Zdroj: Unsplash

Mobilné hranie je v dnešnej dobe rovnako obľúbené, ako hranie na konzolách či počítačoch. Hry síce ani zďaleka nedosahujú takých kvalít ako na spomínaných zariadeniach, no predsa ich môžte hrať kedykoľvek a hlavne kdekoľvek, čo vám skracuje čas, počas ktorého by ste sa pravdepodobne nudili. Apple si je toho vedomí a prednedávnom získal patent na skvelú vec!

Joystick v Home Button

Tlačidlo Home Button je v podstate istou legendou. Po prvý krát sa objavilo ešte v roku 2007 v iPhone 2G, ktorý v podstate zmenil celý mobilný priemysel a svoje miesto, si ponecháva prakticky v nezmenenej podobe (áno, Touch ID, ho mierne zmenilo) na svojom mieste až doteraz a to na množstve iných zariadení. V Cupertine si zdá sa uvedomujú, že kedysi iPod Touch, dnes už skôr iPad či iPhone je najpopulárnejším mobilným zariadením a tak sa rozhodli, že si dajú zaregistrovať špeciálny patent, ktorý behom sekundy, umožňuje urobiť z vášho domovského tlačidla Joystick, na hranie niektorých hier, ako napríklad Fifa či Modern Combat! Tento patent je celkom jednoduchý. Stačí, pokiaľ silnejšie stlačíte Home Button a ono vylezie jemne nad povrch, čím sa z neho vlastne stane podobný ovládač, ako poznáme z PS Vita, či staršieho PSP. Takáto vymoženosť by nemusela byť zlá ani v prípade, že sa na vrchu tlačidla ukrývalo Touch ID a teda senzor odtlačkov prstov, ktorý by zabezpečoval pohyb po tlačidle a na základe dotyku by sme mohli ovládať hry bez dotyku na displej. Apple si túto technológiu patentovalo ešte v roku 2013 a to konkrétne pre iPod Touch. Je však jasné, že pokiaľ by niečo podobné predstavili aj v sériovej podobe, mohlo by sa to nachádzať aj v našich iPhonoch či iPadoch, čo by nemuselo byť na škodu. Každopádne, Apple vlastní tisícky patentov, ktoré nikdy nepoužilo a ani nepoužije a tak je veľmi otázne, či joystick z Home Button, bude jedným z nich alebo spôsobí revolúciu v mobilnom hraní hier!

Joystick - svetapple.sk
Joystick – svetapple.sk
Joystick - svetapple.sk
Joystick – svetapple.sk

Dvojfázové overenie je zbytočné.Tvrdí zakladateľ Hackers of NY!

MacBook Pro 2023
Zdroj: Apple

Apple malo niekoľko škandálov, pri ktorých sa jednoducho hackeri dostali k rôznym informáciám či fotografiám známych celebrít. Tim Cook na základe týchto problémom vyhlásil, že Apple zvýši dôraz na prihlasovanie sa do iCloud.com a iných internetových služieb pomocou dvojfázového overenia, no zdá sa, že všetko ostalo pekne po starom!

5 služieb bez dvojfázového overenia!

Zakladateľ Hackers of NY, Diant Grant prednedávnom poukázal na fakt, že Apple akoby zabudlo na slová svojho CEO Tima Cooka, podľa ktorých mal byť zvýšený dôraz dvojfázového overenia, najmä po únikoch citlivých informácií či fotiek, ktoré mali používatelia uložené v službe iCloud. Podľa Diantových slov dnes stále existuje ešte 5 služieb, do ktorých sa dostanete aj bez dvojfázového overenia Apple ID. Tento problém sa predovšetkým týka iMessage, iTunes, AppStore a dokonca aj na oficiálneho webu Jablkovej spoločnosti Apple.com, kde sa môžte prihlásiť bez dvojfázového overenia aj v prípade, že ho máte zapnuté! Jediná služba, ktorá oznámila svojmu používateľovi, že sa do nej niekto prihlásil z cudzieho počítača bola služba FaceTime, ktorá umožňuje vytvárať videohovory medzi používateľmi Apple zaradení. Pokiaľ sa vrátime do minulosti zistíme, že niečo podobné zasielala aj služba iMessage, no po čase s tým, zdá sa, prestala. Pokiaľ sa na vec pozrieme zistíme, že iCloud.com je zatiaľ jedinou službou, ktorá dvojfázové overenie podporuje! Služba dvojitého overovania bola predstavená ešte počas WWDC 2014, no zdá sa, že ide o niečo, čo je zatiaľ zapínať veľmi zbytočné, keďže Apple nejaví záujem o pridanie zabezpečenia aj do iných služieb ako je iCloud.com!

SLEDUJ NÁS

43,257FansLike
9,272FollowersFollow
475SubscribersSubscribe