Spoločnosť Apple má na trhu obrovské množstvo produktov v najrôznejších segmentoch. Ich aktualizácia prebieha v časových úsekoch, ktoré nemusíte poznať. Predstavte si, že si dnes kúpite nový iPhone a zajtra príde nástupca. Asi je to hlúposť však? Presne preto by ste si mali prečítať tento článok, v ktorom sa dozviete, ktorým zariadeniam sa v blízkej dobe radšej vyhnúť.

6. iPhone 8

6 Produktov od Apple, ktoré by ste si teraz nemali kupovať!
6 Produktov od Apple, ktoré by ste si teraz nemali kupovať!

Témou číslo 1. v posledných dňoch, mesiacoch či týždňoch je príchod lacnejšieho iPhonu SE 2/ 9. Zariadenie bude predstavovať slušný výkon za príjemnú cenu. Tá by sa mala pohybovať na úrovni 399$ (489€). iPhone 8, ktorý bude nahrádzať dnes stojí 449$ (529€) v základnej verzii. Ak si plánuejte kúpiť zariadenie v tejto cenovej relácii a chcete iOS, určite počkajte do marca. Cena nie je to jediné, prečo by ste to mali urobiť.

Jemne sa môže pozmeniť aj dizajn tohto produktu. To je ale nateraz dosť nepodstatné, pretože pôjde len o malé korekcie. Dôležité je skôr to, že Apple A11 a 2GB RAM nahradí silnejší čip Apple A13 Bionic a 3 GB RAM. Okrem iného by sme sa tu mohli dočkať aj ďalších malých vylepšení v oblasti kamery a podobne. Žiadne zázraky to ale samozrejme nebudú.

Telefón predstavený v roku 2020 bude mať životnosť minimálne 3 až 4 roky. Zariadenie pôvodne z roku 2017 (iPhone 8) by malo svoju púť pomaly končiť už v dnešných dňoch. Aj preto sa oplatí počkať (aj keď samozrejme iPhone 8 vydrží ešte minimálne 2 roky, ak ste ho zakúpili ako nový v tomto roku).

5. iPad Pro

ipad usb-c
Nový iPad Pro bude mať úžasný výkon – svetapple.sk

Produkt, ktorý by ste si určite nemali kupovať je jednoznačne iPad Pro. Aj ten by sa mohol už v marci dočkať svojho nástupcu. Aktuálna verzia navyše nebola minulý rok vylepšená. Používali by ste teda hardvér z roku 2018, čo nie je práve lukratívne za cenu od 879€/1099€ (11/12,9″ model). Napriek tomu sa už v “starej” verzii nachádzajú technológie ako 120 Hz displej či USB-C, ktoré nahradilo Lighnitng.

Nástupca ale príde s rovnakou cenovkou a lepšími technológiami. V prvom rade to bude výkonnejší procesor. Minimálne Apple A13 Bionic, ideálne výkonnejšia verzia “A13X Bionic”. Kapacitu RAM si však odhadnúť netrúfneme. Čo však vieme je napríklad plánované vylepšenie fotoaparátu na zadnej strane.

iPad Pro by mal po vzore iPhonu 11 Pro priniesť 3 šošovky pre dokonalé zachytávanie fotiek a hlavne videa. To stále nie je úplne všetko (šepká sa napríklad aj o podpore 5G)… Počkať približne mesiac môže v tomto prípade stáť za to!

4. MacBook Pro/Air (13″)

macbook pro 13 2020
MacBook dostane späť starú klávesnicu – svetapple.sk

Úniky informácii možno nebývajú na 100% presné ale musíme sa ich držať, pretože so sebou nesú vysokú pravdepodobnosť (ak sú od hodnoverných zdrojov). V kuloároch sa čoraz častejšie hovorí o tom, že Apple predstaví buď nový MacBook Pro alebo MacBook Air (prípadne oboje) v prvej polovici roku 2020.

V tomto prípade sa jedná o počítače, ktoré si používatelia kupujú aj na dlhšie obdobie ako 4 roky. To znamená, že je vhodné kúpiť si čo najaktuálnejší možný hardvér preto, aby vám čo najdlhšie vydržal. Nie je to zlá taktika…

Ak vás ale v tomto nepresvedčia modernejšie procesory a technológie, v Cupertine pracujú na tom, aby do svojich prenosných zariadení vrátili starý, nožnicový systém klávesnice. Súčasťou nej by mohol byť aj fyzický ESC Button. To by už čakanie dávalo väčší zmysel, nemyslíte?

3. Apple TV

Údaje ukazujú, že Apple TV je najlepším set-top streamovacím zariadením, aké si môžete kúpiť
Apple TV 5. generácie má už 3. roky – svetapple.sk

S príchodom nových beta verzii operačných systémov Apple prezradilo možno trochu viac, ako pôvodne plánovalo. V tvOS 13.4 sa objavili informácie o nástupcovi, ktorý by mohol mať výkonnejší procesor. Ten by nahradil súčasnú 5. generáciu s podporou 4K, ktorá prišla na trh ešte v roku 2017 a pracuje s čipom Apple A10X.

Hoci so súčasnou verziou nie je problém, Apple chce v budúcnosti predstavovať náročnejšie hry na platforme Apple Arcade. Tak isto sa sem môžu dostať zaujímavejšie aplikácie, ktoré jednoducho potrebujú viac výkonu. Cena by sa meniť nemala. Maximálne môže spoločnosť “zlacniť” starší model, čo je tiež celkom lákavé.

2. HomePod

Apple chystá nový HomePod. Bude lepší a lacnejší. Aj na Slovensku? - svetapple.sk
HomePod Apple oficiálne na Slovensku ani nepredáva – svetapple.sk

V tomto prípade by ste si tento produkt nemali kupovať z dvoch dôvodov. V prvom rade nevie ani slovo po slovensky, takže ho musíte ovládať len a len v angličtine. To však pre väčšinu ľudí už dnes nepredstavuje prekážku.

V druhom rade je HomePod príliš drahý a v oficiálnej distribúcii ho tu ani nezoženiete (aj keď ho sem obchody vozia z iných krajín). Jeho cena sa pohybuje na úrovni od 300€ vyššie, čo je veru niekoľko násobne viac, ako dáte za iných asistentov od Amazonu (cca 60€) či od Google (cca. 90-100€).

Dôležité je tiež podotknúť, že Apple chce do tohto segmentu vstúpiť tento rok naplno a tak pripravuje lacnejšiu a modernejšiu verziu HomePodu. Možno aj preto by ste to mali ešte zvážiť.

1. AirPods

Návod: Ako pripojiť AirPods k iPhonu a Androidu.
6 Produktov od Apple, ktoré by ste si teraz nemali kupovať!

Na záver obľúbený produkt, ktorý ste možno v zozname ani nečakali ale patrí sem. Ak si plánujete kúpiť AirPods, počkajte minimálne do konca marca. Apple by mohlo predstaviť úplne novú generáciu, ktorá bude vo všetkých smeroch lepšia a cenovo na rovnakej úrovni. Dôvodom sú informácie o možnej úprave AirPods Pro a odstránení aktívnej redukcie šumu, čím by sa znížila výrobná ale aj predajná cena.

Pri tom všetkom by však ostal benefit kvalitnejšieho prehrávania hudby či “štuplového” systému používania. Súčasná generácia klasickej verzie AirPods by mohla ísť potom s cenou ešte dole. Špekuluje sa, že skĺzne na hranicu 99-129€, čím by boli ešte dostupnejšie…

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here