Už 22. júna uvidíme na konferencii WWDC 2020 úplne nový iOS 14. Množstvo používateľov sa ho nevie dočkať a majú na to dobrý dôvod. Predchodca, iOS 13 nebol po stránke spoľahlivosti popravde nič moc. Dnes si môžete prečítať, čo prinesie tento operačný systém pre iPhone.

Prepracované používateľské rozhranie

iOS 14 - Ak sú úniky pravdivé, takto by mohol vyzerať.
Widgety tu očakávame už dlhé roky – svetapple.sk

Určite ste už zachytili informácie o tom, že Apple v prípade iOS 14 zmení používateľské rozohranie. Dizajn ostane v princípe rovnaký ako dnes, no je veľmi pravdepodobné, že ho doplnia aj aktívne widgety, priamo na domovskej ploche.

https://dizajnovepodlahy.sk/virtualna-predajna/?utm_source=svetapple.sk&utm_campaign=appleglass
reklama

O niečom takom sa už hovorí dlhé roky. Teraz by sa špekulácie mohli stať realitou. Nahrávajú im aj úniky, ktoré pochádzajú z rannej verzie systému. Tá sa dostala na internet začiatkom roka 2020.

Okrem aktívnych widgetov môžu pribudnúť aj iné zmeny, týkajúce sa ovládania. Hovoríme napríklad o zobrazení aplikácií v podobe zoznamu (tak ako to majú Apple Watch) cez spotlight vyhľadávanie. Zabudnúť by sme nemali ani na možné vylepšenie multitaskingu, nastavenie pozadí atď…

Apple urobí skrátka všetko pre to, aby bola jeho softvérová novinka čo „najintuitívnejšia“ a aby s ňou boli používatelia spokojní na všetkých zariadeniach. Pokiaľ sa vám avizované widgety nebudú páčiť, jednoducho ich deaktivujete.

Lepšia stabilita celého systému

6 Produktov od Apple, ktoré by ste si teraz nemali kupovať!
iOS 14 si bude zakladať na spoľahlivosti – svetapple.sk

Ako sme už naznačili vyššie, iOS 13 nie je práve etalónom spoľahlivosti. Súčasná verzia trpí snáď každou jednou aktualizáciou. Kým sa niečo vývojárom podarí opraviť, objaví sa úplne iná chyba, ktorá robí vrásky na čele používateľom po celom svete. iOS 14 to môže zmeniť. Apple ho testuje úplne iným spôsobom, aby sa vyhlo podobnému „fiasku“.

Práve operačný systém je dôvodom, prečo ľudia vo väčšine prípadov nakupujú iPhone. Pokiaľ nie je spoľahlivý, zákazníkov veľmi rýchlo sklame a omrzí. To v Cupertine samozrejme nemôžu dopustiť. Aj preto očakávame vzorovú stabilitu a kvalitu na všetkých frontoch.

iOS 14 ponúkne praktické softvérové novinky

iOS 14 príde s prekladačom v Safari a ostatných aplikáciach.
Samozrejmosťou bude množstvo vylepšení – svetapple.sk

Nakoľko sa bude jednať o rozsiahlu softvérovú aktualizáciu, predpokladáme, že sem Apple zakomponuje množstvo šikovných vylepšení. Jedna z najzaujímavejších bude možnosť pridania vlastného jazyka do Siri, cez aplikácie od vývojárov tretích strán. Hlasový asistent by sa tak mohol konečne dočkať slovenčiny.

Apple zapracuje aj na aplikácii Nájsť. Získa viacero nových možností a taktiež rozšírenú realitu. Nesmieme zabudnúť ani na vylepšenie Kľúčenky. Tá by mala byť o niečo „inteligentnejšia“ a menej „obťažujúca“ v rámci 2-faktorovej autentifikácie.

Prečítajte si tiež  MacBook Air M1 kúpite v zľave za extrémne výhodné ceny. Tomuto počítaču nechýba vôbec nič

Apple nedávno zakúpilo aplikáciu Dark Sky na predpoveď počasia. Pošepkáva sa, že by ju mohlo zakomponovať priamo do iOS 14 (alebo iOS 15?). V tejto oblasti by teda mohla prísť po dlhých rokoch zaujímavá zmena. Na záver by sme mohli spomenúť ešte možný príchod funkcie na nahrávanie hovorov či automatický prekladač, ktorý bude zabudovaný priamo v systéme. Dokopy toho bude zrejme ešte oveľa viac, nechajme sa prekvapiť.

Podpora pre staršie zariadenia

Na záver ešte informácia, ktorá vás pravdepodobne poteší. Pokiaľ máte starší iPhone (napríklad model 6S alebo SE – 2016), nemali by ste mať problém s inštaláciou nového operačného systému.

Aj keď sa to nepredpokladalo, viacero únikov naznačilo, že iOS 14 bude podporovať aj staršie zariadenia. Apple chce touto cestou napraviť všetko, čo pokazilo v prípade iOS 13. Dúfajme, že sa mu to podarí. Tešíte sa už na nový OS? Napíšte nám do komentára.

Prečo je iPhone SE 2. generácie ideálnym pre majiteľa iPhonu 6 alebo 6S?
iOS 14 – čo prinesie nový operačný systém pre iPhone?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.