Spoločnosť Apple je jedným z najväčších výrobcov spotrebnej elektroniky na svete a každý jeden rok predstavuje nové a nové produkty, ktoré si následne kupujú milióny ľudí po celom svete. Najbližšie by sme sa mali dočkať celkom nového iPhonu, ktorý nesie názov „Ferrari“. Okrem iného sa tu potom dočkáme aj iPhonu 7S a iPhonu 7S Plus!

3 nové iPhony?

Ako sme už v jednom článku spomenuli, Apple s vysokou pravdepodobnosťou pripravuje pre budúci rok celkom tri nové verzie iPhonu s tým, že sa možno pridá aj štvrtá, ale tej existencia zatiaľ nie je istá. V prvom rade by malo ísť o iPhone 7S a iPhone 7S Plus. My vieme, Apple malo predĺžiť výrobný cyklus iPhonu 6 (respektíve jeho dizajnu) na 3 roky a potom mal prísť celkom nový model. Avšak neznamená to, že po tomto období bude dizajn nepoužiteľný.

- Reklama -

Pozrime sa napríklad na iPhone SE, ktorý nesie dizajn iPhonu 5S, ktorý originál pochádza z roku 2012, teda z iPhonu 5. Tento dizajn má dnes 4 roky a stále vyzerá, povedzme si, veľmi dobre a nezahanbí svojho majiteľa. Takto tomu bude aj v prípade iPhonov 7S a iPhonov 7S Plus, ktorých by sme sa mali dočkať na budúci rok. Neboj sa ale, nepôjde o vrchol ponuky tak, ako to možno znie. Ten by mal tvoriť iPhone 8, ktorý v dokumentoch od Apple v súčasnosti nesie krycí názov „Ferrari“.

iPhone 7S - svetapple.sk

Vlajková loď

A sme na zlatom bode programu, ktorý by malo tvoriť zariadenie, ktoré bude niesť príznačný názov iPhone 8. Je dosť možné, že Apple v tomto prípade aj upustí od číselného označenia a novinka prinesie názov ako „The new iPhone“ alebo „iPhone Pro“. Takéto teórie ale zatiaľ ani zďaleka nie sú potvrdené, a tak s nimi nemôžeme rátať, len ich sem tam spomenúť v teoretickej rovine.

iPhone, ktorý by mal byť tým „novým“, prinesie obrovské množstvo noviniek, ktoré by mali byť v prípade Applu použité absolútne po prvýkrát. Veľmi sa na to tešíme už dnes. V prvom rade by sme sa mali dočkať zaobleného OLED displeja, ktorý bude plastový a na jeho vrchu bude ešte ochranné sklíčko. Mal by vyzerať veľmi podobne, ako na konkurenčnom Samsungu. Práve tento výrobca by mal len tak mimochodom pre Apple nové OLED panely dodávať.

Ďalšia úžasná vec by mala byť to, že tento displej bude na celej prednej strane. Podobne ako sme to mohli vidieť na staršom koncepte iPhonu 7, na ktorom sme pracovali spolu s Milošom Belancom z DeepMind. Telefón by okrem iného mohol priniesť aj sklenené, prípadne rovno keramické telo, čím by bol nahradený klasický hliník, ktorý Apple dnes veľmi často používa. Tento materiál by mal byť na šasi použitý najmä kvôli ďalšej technológii, a to kvôli bezdrôtovému nabíjaniu. To by mohol byť súčasťou balenia novinky. Pri modeloch 7S a 7S Plus ho ale neočakávame.

Apple by teoreticky mohli priniesť aj niečo takéto - svetapple.sk

Vlajková loď od Apple by mohla priniesť aj vylepšený fotoaparát s dvoma šošovkami, tak ako to má súčasný iPhone 7 Plus, ktorého fotografie sú naozaj kvalitné a dajú sa porovnať s kvalitou digitálnych fotoaparátov. Samozrejme, iPhone nikdy nebude fotiť tak dobre, ako profesionálne zrkadlovky, ale to od smartfónu, ktorý je vyvíjaný predovšetkým na účely telefonovania, surfovania po webe a e-mailovania ani nikto neočakáva. Apple by tu mohlo aj využiť potenciál súčasného riešenia Home Button, tlačidla, ktoré už nie je hardvérové ale funguje na báze technológie 3D Touch.

Človek síce má pocit, že tlačidlo naozaj stlačiť, ale pravda je taká, že sa tak nestalo. Touch ID aj Home Button by mali byť integrované priamo v displeji (v súčasnosti ide stále o samostatný diel). Zatiaľ si nevieme predstaviť, ako to bude celé vyzerať a hlavne fungovať, ale tešíme sa. Je možné, že veľkou zmenou prejde aj systém iOS vo verzii 11. Čaká nás teda veľmi nabitý rok 2017.

Zaoblený displej - svetapple.sk

A čo SE?

Už už to vyzeralo, že tento článok končí, ale asi by tu niečo chýbalo. Áno, iPhone SE, ktorý sa teší veľkej popularite, pretože za relatívne malé peniaze (aspoň na pomery Applu) ponúka naozaj veľa. Je to vlastne iPhone 5S, v ktorého tele sa ukrýva hardvér z iPhonu 6S. Telefón je výkonný a ponúka obľúbený 4″ displej, ktorý miluje azda každý, kto vlastnil nejakú generáciu iPhonu ešte pred modelom 6 a 6 Plus. Nevieme, ako bude vyzerať nový iPhone SE a tiež nevieme, či sa takéhoto modelu vôbec dočkáme.

Podľa nás by sme sa ho ale dočkať mohli, pretože sa tešil naozaj veľkej popularite. Na recenziu sme ho mali aj my a pozitívnym dojmom sme nešetrili. Telefón by ale mal priniesť pravdepodobne celkom iný dizajn ako ten, v ktorom sa ukrýva dnes. Možno, že bude vychádzať z iPhonu 5 (5S), ale zmeny budú výraznejšie. Teoreticky by mohlo byť telo aj zaoblené, prípadne by sme sa mohli dočkať vystupujúcej šošovky objektívu, čo ale s vysokou pravdepodobnosťou nikto nebude chcieť. Po stránke hardvéru by si mal zachovať svoj unikátny, 4″ displej.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo ho ľudia doteraz vo veľkom kupovali a predaje boli naozaj výborné na to, že dizajn prevzal z dosluhujúceho modelu. Netvrdíme, že Apple model SE živil, to ani náhodou, ale určite dosť výrazne dopomohol k lepším predajom. V druhej generácií by sme sa mali dočkať HW z iPhonu 7, nakoľko bude proti nemu postavený iPhone 7S, iPhone 7S Plus a tiež iPhone 8 s podstatne lepším hardvérom. Uvidíme, ako sa napokon Apple rozhodne aj v tomto prípade. iPhone SE 2. generácie má určite veľký potenciál, tak prečo ho nevyužiť?

iPhone SE - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.