Apple s každým novým modelom iPhonu posúva hranice toho, čo je možné dosiahnuť v mobilných technológiách. Tempo sa však postupne spomaľuje a podpísalo sa to aj na poslednej generácii. Dôkazom toho je iPhone 16 Pro Max, ktorý používam v tejto chvíli viac ako mesiac.

iPhone 16 Pro Max je so svojim 6,9″ displejom vôbec najväčší iOS smartfón, aký bol kedy vyrobený. Zároveň prichádza aj s najdlhšou výdržou batérie a doslova počítačovým výkonom vďaka 3 nm čipu A18 Pro s 8 GB RAM a hardvérovo akcelerovaným ray-tracingom.

Otázne však zostáva, či zmeny, ktoré tento model priniesol sú revolučné, alebo skôr evolučné. Presne tomuto sa bude venovať nižšie v texte.

iPhone 16 Pro Max recenzia – obsah článku:

iPhone 16 Pro max má bez debaty dokonalý displej

iPhone 16 Pro Max recenzia
iPhone 16 Pro Max má nádherné a živé farby. Jeho displej je prakticky dokonalý. Foto: SvetApple

Keď prvýkrát vezmete do ruky iPhone 16 Pro Max, okamžite si uvedomíte, aký obrovský smartfón to vlastne je. Kým kedysi sme nedali dopustiť na 3,5″ a neskôr 4″ displeje, dnes má vlajková loď neuveriteľných 6,9″ a doslova gigantické rozmery.

Dobrou správou ale je, že iPhone 16 Pro Max nie je o moc väčší, ako iPhone 15 Pro Max. Apple to dosiahol tým, že pri novinke použil ultratenké rámiky okolo displeja. Rozdiel sa na prvú nezdá byť veľký, no pri bližšom pohľade uvidíte, že vôbec nie je zanedbateľný.

Aby som to mohol lepšie demonštrovať, nižšie na fotografii si môžete pozrieť porovnanie hrúbky rámikov pri iPhone 15 Pro Max vs 16 Pro Max. Nevšímajte si prosím transparentné ochranné sklá, ktoré sú nalepené na oboch zariadeniach.

iPhone 15 Pro Max vs iPhone 16 Pro Max rozmery
Porovnanie veľkosti rámikov displeja iPhone 15 Pro Max vs iPhone 16 Pro Max. Foto: SvetApple.sk

iPhone sa už niekoľko rokov spolieha na špičkovú OLED technológiu, tentokrát s rozlíšením 2868 x 1320 pixelov a jemnosťou 460 ppi. Výsledok? iPhone 16 Pro Max má obraz s hlbokými čiernymi odtieňmi a vynikajúcimi farbami, ktoré si užijete nielen pri bežnom používaní, ale aj fotení, točení, hraní hier či v rôznych apkách.

ProMotion displej má tiež podporu pre variabilnú obnovovaciu frekvenciu pohybujúcu sa v rozmedzí od 1 Hz do 120 Hz. To znamená, že všetky animácie a prechody sú mimoriadne plynulé a pokiaľ práve nescrollujete a displej len staticky svieti, znížením obnovovacej frekvencie dokáže šetriť množstvo energie.

Navyše, maximálny jas dosahuje úroveň 2 000 nitov, čo robí displej čitateľným aj na priamom slnku. Novinkou je však minimálny jas, ktorý v iPhone 16 Pro Max dokáže klesnúť na 1 nit. V noci sa vám bude vďaka tomu oveľa príjemnejšie pozerať na akýkoľvek obsah. Túto funkciu žiaľ nemá iPhone 15 Pro Max, no nájdete ju aj v základnom tohtoročnom iPhone 16 / 16 Plus.

Do pozornosti tiež dávam trik, ako na starších iPhonoch získať ešte nižší, ako prednastavený jas. Nemám však pocit, že sa dokážu dostať až na takú nízku úroveň, ako iPhone 16 Pro Max.

iPhone 16 Pro v tme
iPhone 16 Pro Max dokáže stmaviť jas displeja len na jeden nit. Praktické je to najmä v noci. Zdroj: Apple, DALL-E (úprava redakcie, vytvorené za pomoci umelej inteligencie)

V neposlednom rade nemôžem zabudnúť na funkciu Always-on, s ktorou prišiel na trh po prvýkrát iPhone 14 Pro Max a samozrejme ju má aj o dve generácie novší nástupca. Denne síce spotrebuje odhadom 15 % energie (v závislosti od používania), no telefón vám nonstop ukazuje všetko dôležité, čo potrebujete vidieť. A samozrejme, ak by vám to prekážalo, vždy sa to dá vypnúť!

iPhone 16 Pro Max recenzia a porovnanie rozmerov  

iPhone 15 Pro Max vs iPhone 16 Pro Max rozmery
iPhone 15 Pro Max vs iPhone 16 Pro Max rozmery. Foto: SvetApple.sk

iPhone 16 Pro Max je skutočne veľký smartfón a radíme ho do kategórie phabletov. Vďaka dizajnu s jemne zaoblenými hranami sa však stále nosí pohodlne v ruke a ak máte na rifliach väčšie vrecká, bez problémov ho do nich zmestíte. V menších kabelkách, alebo odkladacích priestoroch – napríklad v aute však už s týmto modelom môže byť problém.

Pokiaľ si teda nie ste istí touto veľkosťou, odporúčam si telefón vyskúšať niekde v predajni, prípadne si zaobstarať menšiu, oveľa kompaktnejšiu verziu, ktorá má po novom až 6,3″ displej namiesto 6,1″. iPhone 16 Pro je s výnimkou menšej batérie na chlp rovnaký, ako iPhone 16 Pro Max.

Model Rozmery (mm) Hmotnosť (g)
iPhone 16 Pro Max 163.0 x 77.6 x 8.25 mm 227 g
iPhone 15 Pro Max 159.9 x 76.7 x 8.25 mm 221 g
iPhone 14 Pro Max 160.7 x 77.6 x 7.85 mm 240 g

Tabuľka rozmerov a hmotnosti: iPhone 16 Pro Max vs 15 Pro Max vs 14 Pro Max

Ako môžete sami vyčítať z tabuľky, nový model je síce o niečo väčší, ale Apple dokázal udržať jeho hmotnosť relatívne nízku v porovnaní s predchádzajúcimi verziami. Medziročne narástla len o 6 gramov.

Recenzia materiálov a konštrukcie v iPhonu 16 Pro Max: Titan je skvelou voľbou

iPhone 16 Pro Max recenzia
Titánový rám iPhonu 16 Pro Max v novej farbe Desert Titanium. Foto: SvetApple.sk

iPhone 16 Pro Max prichádza s titánovým rámom, ktorý je nielen odolnejší, ale aj ľahší v porovnaní s nerezovou oceľou, ktorú Apple používal predtým – naposledy pri iPhone 14 Pro Max.

Titan dodáva telefónu prémiový vzhľad a zároveň zvyšuje jeho odolnosť voči nárazom a škrabancom. Čo mi možno trochu chýba je prémiový lesklý vzhľad, no keďže som mal na ňom oveľa výraznejšie odtlačky prstov ako na titáne, možno je to takto aj lepšie. Zároveň sa mi zdá, že štruktúra titánu je na iPhone 16 Pro Max o čosi jemnejšia, ako na iPhone 15 Pro Max. Som však detailista. Bežný človek si toto určite nevšimne.

iPhone 16 Pro Max recenzia
Takto sa na matnom titáne iPhonu 16 Pro Max zachytávajú odtlačky prstov. Foto: SvetApple

Telefón je tiež chránený skleneným štítom Ceramic Shield, ktorý Apple prezentuje ako najodolnejšie sklo na trhu (mal by byť o 50 % odolnejší, ako u predchodcu no radšej som to neskúšal 😃).

Samozrejmosťou je aj certifikácia IP68, ktorá zabezpečuje ochranu proti vode a prachu. Apple hovorí o ponore do hĺbky 6 metrov na 30 minút, ale nikomu to neodporúčam testovať. Ak by sa telefón napríklad aj chybou tesnenia utopil, Apple vám žiaľ reklamáciu neuzná. A aj keď sa to môže javiť ako hlúposť, sám som v minulosti pri nehode utopil ročný iPhone XS, ktorému následne odišiel displej. Odolnosť voči vode odvtedy nepokúšam.

iPhone 16 Pro Max je dostupný v štyroch farebných prevedeniach:

iPhone 16 Pro Max farby
Farby, v ktorých je iPhone 16 Pro Max dostupný. Zdroj: Apple
  • Čierny titan (Black Titanium)
  • Biely titan (White Titanium)
  • Prírodný titan (Natural Titanium)
  • Púštny titan (Desert Titanium)

Všetky ponúkané prevedenia sú decentné, no niektorí používatelia môžu mať pocit, že Apple tu mohol pridať niečo viac pre tých, ktorí majú radi výraznejšie farebné varianty. Ja osobne som si kúpil nový variant Desert Titanium, lebo som bol zvedavý, ako bude vyzerať naživo.

iPhone 16 Pro Max recenzia
Farba Desert Titanium vyzerá na iPhone 16 Pro Max vynikajúco. Nie je ale pre každého. Foto: SvetApple

Zhrniem to asi tak, že je to niečo medzi farbou Gold a Rose Gold (presne ako naznačovali úniky). Toto prevedenie telefónu náramne pristane, no zároveň dodávam, že nie je pre každého. Stretol som sa aj s reakciami, že sa farba ľuďom naživo až tak nepáči. Ako sa však hovorí, 100 ľudí = 100 chutí. Aj preto Apple pridal do ponuky ďalšie tri možnosti.

Prečítajte si tiež  Meta varuje pred nebezpečným vírusom "Dracarys". Na Androide dokáže potajomky fotiť a sledovať vašu polohu

iPhone 16 Pro Max má perfektný fotoaparát a natočí brutálne video 

iPhone 16 Pro Max recenzia
iPhone 16 Pro Max má špeciálnu antireflexnú vrstvu na šošovkách, ktorú predošlý iPhone 15 Pro Max nemal. Foto: SvetApple

Jednou z hlavných inovácií na iPhone 16 Pro Max je jeho vylepšená foto sústava. Hlavný fotoaparát s 48 MP snímačom zostáva verný predchádzajúcej generácii, no novinkou je 48 MP ultraširokouhlý fotoaparát, ktorý teraz zodpovedá kvalite hlavného snímača. To znamená, že aj širokouhlé zábery budú ostré a plné detailov.

Navyše, 12 MP teleobjektív s tetraprizmovou šošovkou poskytuje 5x optický zoom, čo je rovnako, ako v iPhone 15 Pro Max, no zároveň viac, ako v iPhone 14 Pro Max (ten mal iba 3x optický zoom).

Tu je porovnanie hlavných parametrov fotoaparátov naprieč generáciami:

Model Hlavný fotoaparát Ultraširokouhlý fotoaparát Teleobjektív + Zoom Predná kamera
iPhone 16 Pro Max 48 MP 48 MP 12 MP / 5x optický 12 MP
iPhone 15 Pro Max 48 MP 12 MP 12 MP / 5x optický 12 MP
iPhone 14 Pro Max 48 MP 12 MP 12 MP / 3x optický 12 MP

Tabuľka: Porovnanie fotoaparátov iPhone 16 Pro Max vs 15 Pro Max vs 14 Pro Max

Recenzia hlavného 48 Mpx Fusion fotoaparátu fotí v iPhone 16 Pro Max absolútne nádherne

iPhone 16 Pro Max recenzia
Hlavná 48 MP kamera fotí v iPhone 16 Pro Max nádherne, aj keď sa úplne nesnažíte. Foto: SvetApple

Pokiaľ presedláte na iPhone 16 Pro Max z minuloročného iPhonu 15 Pro Max, veľa sa pre vás nezmení. Zadný fotoaparát síce nesie označenie Fusion, no jeho rozlíšenie zostalo na úrovni 48 MP a clona f/1.78.

V zásade dostanete skoro ten istý zážitok a ak mám byť úprimný, možno by som potreboval na novinku preskočiť z iPhonu 12 Pro Max alebo iPhonu 13 Pro Max, aby som v tomto smere videl výraznejší rozdiel.

iPhone 16 Pro Max recenzia
Prechádza v Prahe s iPhonom 16 Pro Max. Foto: SvetApple
iPhone 16 Pro Max recenzia
iPhone 16 Pro Max fotí krásne aj v noci. Foto: SvetApple

Hlavný snímač je skrátka perfektný a nezradí vás v žiadnej situácií, či už budete snímať dokumenty, fotografie na dovolenke alebo si len budete fotiť auto pri kávičke na pumpe. Je to úplne jedno.

Tak ako vyššie, aj tu prikladám niekoľko záberov, ktoré sa mi počas mesiaca podarilo s iPhonom 16 Pro Max na hlavný snímač nafotiť. Najviac ma asi prekvapila schopnosť zachytávať detaily. V tomto je 48 MP Fusion kamera naozaj dobrá.

iPhone 16 Pro Max recenzia
Všimnite si úroveň detailov, ktoré dokázal fotoaparát iPhonu 16 Pro Max v bežných podmienkach zachytiť. Foto: SvetApple

Upozorňujem, že nie som profesionálny fotograf, ale len bežný užívateľ. Niektoré fotky sú krajšie, iné úplne amatérske.

Pridal som ich ale na to, aby ste videli, ako iPhone 16 Pro Max fotí aj počas „všedného dňa“ – nie len vtedy, keď ho má v rukách profesionálny fotograf. Zábery som samozrejme neupravoval ani neorezával, nech sú čo najviac autentické a prirodzené.

iPhone 16 Pro Max recenzia
iPhone 16 Pro Max sa ukázal byť veľmi schopný aj počas fotenia bratislavskej bielej noci. Foto: SvetApple
iPhone 16 Pro Max recenzia
Opäť nočná fotka z iPhonu 16 Pro Max, tentokrát z košickej bielej noci. Foto: SvetApple

Ako môžete vidieť sami (aj na záberoch nižšie), počas mesiaca som navštívil festival Biela Noc v Bratislave aj Košiciach a takisto som sa vybral na výlet do Anglicka a Prahy.

Pomerne dosť som preto fotil potme a v noci, čo ešte viac vykreslilo schopnosti fotoaparátov a nočného režimu v situácii, ktorá nie je, povedzme si na rovinu, práve ideálna. No a výsledok? Posúďte sami, no ja som bol veľmi spokojný.

iPhone 16 Pro Max recenzia
iPhone 16 Pro Max – Biela noc v Bratislave. Foto: SvetApple
iPhone 16 Pro Max recenzia
iPhone 16 Pro Max – Biela noc v Bratislave. Foto: SvetApple
iPhone 16 Pro Max recenzia
iPhone 16 Pro Max – Biela noc v Bratislave. Foto: SvetApple

Recenzia nového ultra-širokouhlého 48 MP fotoaparátu v iPhone 15 Pro Max 

iPhone 16 Pro Max recenzia
Neupravená fotografia zachytená na ultraširokouhlý objektív v iPhone 16 Pro Max. Foto: SvetApple
iPhone 16 Pro Max recenzia
Úplne bežná fotografia vylievania liatej podlahy zachytená narýchlo v horších svetelných podmienkach zacyhtená na iPhone 16 Pro Max. Foto: SvetApple / Dozajnovepodlahy.sk
iPhone 16 Pro Max recenzia
Úplne bežná fotografia vylievania liatej podlahy zachytená narýchlo v horších svetelných podmienkach zacyhtená na iPhone 16 Pro Max. Foto: SvetApple / Dozajnovepodlahy.sk

Hlavnou novinkou v oblasti fotoaparátu je ultraširokouhlý objektív. Po novom má vyššie spomínaných 48 MP, čo oceníte pri tvorbe záberov so snahou o zachytenie detailov, ale aj pri fotení makro fotografií, ktoré sú dostupné len v režime 0,5x.

iPhone 16 Pro Max recenzia
Pokus o makro záber iPhone 16 Pro Max (ultraširokouhlý objektív) Foto: SvetApple

Tento objektív je skvelým pomocníkom pri snímaní krajín alebo skupinových fotografiách. Okrem toho sa skvele hodí aj na tvorbu obsahu na sociálne siete. Skutočne vyniká svojou schopnosťou zachovať detaily aj na okrajoch záberu, čo býva často slabinou pri iných smartfónoch.

iPhone 16 Pro Max recenzia
Ultraširokouhlý objektív v iPhone 16 Pro Max je skvelý aj na zábery z miest. V tomto prípade sú to výškové budovy v Anglicku. Foto: SvetApple
iPhone 16 Pro Max recenzia
Nočný záber na ultraširokouhlý objektív iPhone 16 Pro Max z košickej bielej noci. Foto: SvetApple
iPhone 16 Pro Max recenzia
Nočný záber na ultraširokouhlý objektív iPhone 16 Pro Max z bratislavskej bielej noci. Foto: SvetApple

Aj v prípade slabého osvetlenia si ultraširokouhlý snímač vedie veľmi dobre. Dokonca má aj nočný režim, no pochopiteľne, v tejto situácii je lepšie zapnúť hlavnú kameru, ktorá fotí v týchto podmienkach o niečo lepšie.

Recenzia teleobjektívu: iPhone 16 Pro Max má 5x optický zoom a tetraprizmovu šošovku so snímačom s rozlíšením 12 MP

iPhone 16 Pro Max recenzia
Teleobjektív v iPhone 16 Pro Max v spojení s portrétnym režimom. Foto: SvetApple

Tetraprizmová šošovka s 5x optickým zoomom je ďalším veľkým lákadlom pre používateľov, ktorí radi fotia z diaľky a nemajú ani iPhone 15 Pro Max, ktorý s touto vychytávkou prišiel na trh ešte v roku 2023.

Tento zoom je optimalizovaný na zachytávanie ostrých fotografií bez skreslenia, čo oceníte napríklad pri snímaní architektúry alebo vzdialených objektov, napríklad zvieratiek v ZOO alebo vojenskej techniky v múzeu letectva v Košiciach.

iPhone 16 Pro Max recenzia
Bežný záber odfotený skrz teleobjektív v iPhone 16 Pro Max. Foto: SvetApple
iPhone 16 Pro Max recenzia
Teleobjektív v iPhone 16 Pro Max fotí skutočne nádherné zábery. Foto: SvetApple
iPhone 16 Pro Max recenzia
Teleobjektív sa hodí aj na fotenie architektúry. iPhone 16 Pro Max je skvelý na bežné rodinné fotky, ale aj na zaujímavé zábery z výletov či dovoleniek. Foto: SvetApple

Zoom je síce obmedzený na 5x optické priblíženie, no Apple sa žiaľ zatiaľ rozhodol neísť cestou extrémneho zoomu, ako to robí konkurencia, čo niektorí používatelia môžu považovať za mínus. K dispozícii je aj 25x digitálne priblíženie, no to považujte skôr za „núdzovku“.

iPhone 16 Pro Max recenzia
Maximálne 25x digitálne priblíženie pri fotení lietadla v pohybe na iPhone 16 Pro Max Foto: SvetApple

Každopádne fotografie zachytené 5x zoomom sú veľmi ostré a prirodzené, čo môžete vidieť aj na mojich záberoch.

Na záver tejto časti ešte oceňujem, že Apple sa snažil vyhnúť nadmernému ostreniu, ktoré je často problémom pri smartfónoch s vysokým optickým zoomom. Optické priblíženie takisto veľmi dobre spolupracuje s portrétnym režimom, čo som už ale spomenul vyššie. Podobne ako pri hlavnej 48 MP Fusion kamere, aj tu sa mi podarilo zachytiť nádherné zábery.

iPhone 16 Pro Max recenzia
Ďalšia fotografia zhotovená na teleobjektív iPhonu 16 Pro Max z výletu z Anglicka. Foto: SvetApple
iPhone 16 Pro Max recenzia
Teleobjektív v iPhone 16 Pro Max v spojení s portrétnym režimom. Foto: SvetApple

Recenzia prednej kamery: Selfie fotografie vás v iPhone 16 Pro Max nesklamú

Predná 12 MP kamera zostáva na veľmi vysokej úrovni a je schopná vytvárať selfie fotografie s vysokou ostrosťou a detailnosťou. Skvelou novinkou je však možnosť využiť nový režim „Photographic Styles“, ktorý umožňuje personalizovať vzhľad vašich selfie záberov.

Tento režim upravuje farby, kontrast a ostrosť, aby ste dosiahli ideálny výsledok pre každý typ záberu. Výhodou je, že môžete tieto úpravy aplikovať priamo pri fotení, bez nutnosti dodatočných úprav.

iPhone 16 Pro Max recenzia
Predná Selfie kamera na iPhone 16 Pro Max fotí naozaj obstojne. Zdroj: SvetApple

Napriek tomu, že predná kamera je výborná, častejšie som si všimol problémy s reprodukciou pokožky v určitých svetelných podmienkach, najmä pri tzv. „zlatých hodinách“ (golden hour).

Pri niektorých záberoch môže pokožka pôsobiť mierne začervenane. Je to však snáď jediné negatívum, ktoré som počas testovania postrehol. Rozlíšenie 12 MP v tomto prípade vôbec nepovažujem za mínus. Na tento účel dokonalo stačí.

Camera Control Button sa mi v recenzii zdal ako najväčšia a najzbytočnejšia novinka v iPhone 16 Pro Max…

iPhone 16 Pro Max recenzia
Tlačidlo Camera Control Button je v iPhone 16 Pro Max zapustené na úrovni titánového rámu. Foto: SvetApple

č

A čo naša veľká novinka s názvom Camera Control Button? Poviem na rovinu, keď ju Apple predstavil, mimoriadne som sa tešil. Bola to tá posledná časť skladačky, vďaka ktorej sa z iPhonu stal plnohodnotný fotografický nástroj pre masy.

Toto tlačidlo je extrémne premyslené. Nefunguje len ako spúšť, no pod jeho zafírovým sklíčkom sa skrýva dotyková plocha spojená s haptickou spätnou väzbou. Ak teda jemne zatlačíte 2x po sebe, z ponuky sa vysunie menu a vy môžete tlačidlo ovládať posúvaním palca so strany na stranu, pričom svoj krok vždy potvrdíte silnejším dotykom (nie stlačením).

iPhone 16 Pro Max unboxing
Na povrchu tlačidla sa nachádza extrémne odolné zafírové sklíčko. Neplatí to len pre iPhone 16 Pro Max ale aj pre lacnejšie modely Zdroj: SvetApple

Možno si poviete, že je to super nápad tak ako ja. Camera Control Button bude vedieť dokonca už čoskoro zaostrovať ako klasické digitálne fotoaparáty (odomkne to blížiaca sa aktualizácia). Ak sa teda priblížim s telefónom ku objektu a jemne zatlačím, kamera sa naň automaticky zameria. A hoci to znie úplne fantasticky má to jeden háčik.

Prečítajte si tiež  iPhone 8 bude najpredávanejší iPhone v histórii!

Nechcem hovoriť za všetkých, no myslím si, že Camera Control Button je v iPhone 16 Pro Max skôr kvôli marketingu. Neviem, možno som si naň len nezvykol, no tešil som sa z neho asi iba dva dni po tom, ako som si telefón kúpil. Možno je to umiestnením, možno tým, že už 14 rokov fotím na iPhone dotykom na displej. Každopádne tento prvok skoro vôbec nevyužívam a je to vlastne aj trochu škoda, pretože je výborne spracovaný.

iPhone 16 Pro Max recenzia
Aj keď nepopieram túto inováciu, oveľa jednoduchšie sa mi na iPhone 16 Pro Max fotilo s používaním displeja. Foto: SvetApple
iPhone 16 Pro Max recenzia
Na fotenie v jednej ruke je Camera Control Button vcelku fajn. Najmä pri obrovských rozmeroch, aké má iPhone 16 Pro Max Foto: SvetApple

Ešte doplním, že podrobnosti o tom, ako sa používa Camera Control Button som spísal v tomto článku. Rovnako dávam do pozornosti, že aj keď je nové tlačidlo elegantné a vyzerá solídne, ak sa náhodou pokazí, jeho oprava môže byť až nečakane drahá. Je to len taká rada, aby ste si naň dávali pozor. Odporúčam aspoň ochranné puzdro, ktoré vám ho po obvode prekrýva.

A čo video? iPhone 16 Pro Max je v tomto smere kráľom

iPhone 16 Pro Max recenzia
Ak chcete točiť video, iPhone 16 Pro Max je asi to najlepšie náčinie v smartfóne, aké máte dnes na trhu k dispozícii… Foto: SvetApple 

Jednou z najsilnejších stránok iPhonu je jeho schopnosť zaznamenávať video. Apple každý rok posúva v tomto smere hranice a iPhone 16 Pro Max samozrejme nie je žiadnou výnimkou.

Video zachytáva v rozlíšení 4K pri 120 snímkach za sekundu a v Dolby Vision, čo umožňuje vytvárať mierne spomalené zábery vo vysokom rozlíšení. Novinkou je aj vylepšený zvukový záznam. Vďaka pokročilej umelej inteligencii dokáže iPhone 16 Pro Max filtrovať okolité hluky a zamerať sa na hlas používateľa.

Táto funkcia je veľkou výhodou, ak natáčate video v hlučnom prostredí, pretože umožňuje dosiahnuť profesionálnejšie výsledky. Pomáha tomu aj sústava štvorice špičkových mikrofónov, o ktorých Apple hovorí, že sú štúdiovej kvality.

Aby ste mali lepší prehľad o tom, aké dokážete s iPhonom 16 Pro Max tvoriť, prikladám aj jeden link na video (vyššie), ktoré vám to dokonalo ukáže.

iPhone 16 Pro Max má nabitý hardvér vďaka čipu A18 Pro. V recenzii som ho otestoval naozaj naplno a našiel som aj slabiny 

iPhone 16 Pro Max je poháňaný novým čipom Apple A18 Pro, ktorý je postavený na druhej generácií 3 nm architektúry rovnako, ako čip M4, ktorý bol predstavený začiatkom roka v iPade Pro.

A18 Pro
iPhone 16 Pro Max má procesor A18 Pro. Výkonom dobieha čip M1 z Macu. Zdroj: Apple

To prináša nielen vyšší výkon, ale aj lepšiu efektivitu pri spracovaní dát. Apple sa chváli tým, že tento čip poskytuje až o 20 % lepší výkon v porovnaní s predchádzajúcou generáciou, čo sme si potvrdili aj v našich benchmarkových testoch.

Telefón Geekbench 6 Single Geekbench 6 Multi 3DMark Extreme (High)
iPhone 16 Pro Max 3 331 8 106 4 567
iPhone 15 Pro Max 2 958 7 288 4 236
Samsung Galaxy S24 Ultra 2 187 6 669 4 960

tabuľka: Porovnanie výkonu: iPhone 16 Pro Max vs iPhone 15 Pro Max vs Samsung Galaxy S24 Ultra

Nový procesor so 6-jadrovou GPU aj CPU a 8 GB RAM tiež umožňuje lepšie riadenie multitaskingu a hranie náročných hier, dokonca aj tých, ktoré boli pôvodne určené pre herné konzoly. Spomeňme Assassin’s Creed Mirage alebo Resident Evil: Village. Pomáha tomu aj 2x rýchlejší hardvérovo akcelerovaný ray-tracing v porovnaní s čipom A17 Pro.

A aj keď ja osobne neholdujem konzolovým hrám na mobile z dôvodu ťažej ovládateľnosti a horšej grafiky, na iPhone 16 Pro Max si celkom užívam Wreckfest, ktorý ponúka výborný zážitok a takisto si čas od času zahrám klasické PUBG.

iPhone 16 Pro Max recenzia
Hranie na iPhone 16 Pro Max je pohodlné aj vďaka jeho veľkému displeju. Foto: SvetApple

Pri Wreckfeste po cca 15 minútach hrania dôjde na klasické zníženie jasu, ktoré je sprevádzané zvýšenou teplotou zariadenia – je to obrann,ý mechanizmus iPhonu, pokiaľ sa začne prehrievať pri náročných úlohách. Pri PUBG som nič takéto nepostrehol.

A to musím doplniť, že napriek zníženiu jasu, teplota zariadenia nie je natoľko nepríjemná, že by som musel telefón na chvíľu odložiť. Bez citeľného poklesu výkonu alebo sekania sa môžem hrať trebárs aj hodinu.

iPhone 16 Pro Max recenzia
S hrou PUBG na najvyšších nastaveniach nemá iPhone 16 Pro Max najmenší problém. Foto: SvetApple

Dôležité je tiež spomenúť, že obe hry hrám na najvyšších možných grafických nastaveniach. Pokiaľ čo i len trochu uberiete zo svojich požiadaviek, pravdepodobne sa žiadne znižovanie jasu diať nebude a takisto bude nižšia teplota. Asi nie je náhoda, že čip A18 Pro svojim výkonom dobieha čip M1.

Recenzia výdrže batérie na iPhone 16 Pro Max: Je taká dobrá, že ho zabúdam nabíjať 

iPhone 16 Pro Max recenzia
Vďaka vylepšenému MagSafe systému sa iPhone 16 Pro Max nabíja výrazne rýchlejšie. Foto: SvetApple

Jednou z najväčších výhod 6,9″ modelu je jeho výdrž batérie. iPhone 16 Pro Max je vybavený najväčšou batériou, akú Apple doteraz v smartfóne použil a môžem povedať, že je to naozaj cítiť. S kapacitou 4 685 mAh prekonáva svojich predchodcov a poskytuje extrému výdrž pri akejkoľvek činnosti, ktorú na zariadení robíte.

Dokonca sa mi sem tam stane, že telefón zabudnem nabiť a potom si po jeden a pol dni uvedomím, že už mám iba 20 %. Toto je teda oblasť, ktorú Apple zvládol bravúrne.

Model Kapacita batérie Surfovanie po webe Video streaming Gaming
iPhone 16 Pro Max 4 685 mAh 22 h 39 min 10 h 24 min 12 h 4 min
iPhone 15 Pro Max 4 422 mAh 19 h 20 min 9 h 45 min 9 h 36 min
Samsung Galaxy S24 Ultra 5 000 mAh 20 h 6 min 8 h 18 min 13 h 53 min

Tabuľka s porovnaním batérií v mAh a ich výdrže

Apple tiež zvýšil výkon MagSafe nabíjania na 25 W z pôvodných 15 W, čo znamená, že bezdrôtové nabíjanie je teraz rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Klasické nabíjanie cez kábel však stále zostáva na úrovni približne 30 W, čo môže byť pre niektorých používateľov sklamaním, najmä v porovnaní s konkurenciou, ktorá ponúka oveľa rýchlejšie nabíjanie.

Na druhej strane, pomalšie nabíjanie sa určite odzrkadli na celkovej životnosti akumulátorov, takže vám telefón vydrží podstatne dlhšie bez nutnosti servisu.

iPhone 16 Pro Max recenzia
Nabíjanie cez USB-C v iPhone 16 Pro Max oceníte, najmä ak máte ďalšia USB-C zariadenia. Foto: SvetApple

Veľa ľudí o tom nevie, no Apple ešte minulý rok vylepšil technológiu batérií, vďaka čomu vydržia namiesto pôvodných 500 po novom až 1 000 nabíjacích cyklov. Percentá zdravia batérie by vám teda nemali klesať nijak dramatickým spôsobom.

Navyše, na základe redakčných testov sa iPhone 16 Pro Max nabil na 56 % za 30 minút cez kábel. Už aj takto krátko strávený čas na nabíjačke bol dostatočne dlhý na to, aby telefón prežil v úspornejšom režime jeden celý deň.

Pre plné nabitie by som potreboval 1 hodinu 41 minút. Len pre porovnanie, pri predošlom iPhone 15 Pro Max to bolo zhruba 52 % za 30 minút a doplna trvalo nabíjanie až 2 hodiny a 2 minúty. V tomto smere teda došlo k určitému zlepšeniu.

iOS 18 a Apple Intelligence je v iPhone 16 Pro Max novinkou. Neplatí to však pre Slovensko, kde príde až neskôr

Čo sa týka softvéru a operačného systému iOS 18, v súvislosti s iPhonom 16 Pro Max nemám moc čo ku tejto téme napísať. Všetky prechody, animácie aj prvky systému sú rýchle a plynulé a ešte ani raz sa mi nestalo, že by sa môj iPhone 16 Pro Max zasekol alebo reštartoval, hoci vo svete sa o tom písalo ako o veľkom probléme.

Prečítajte si tiež  5 ďalších zaujímavých aplikácií, ktoré sú dnes zdarma

To najdôležitejšie, a teda služby Apple Intelligence neboli v čase písania tohto článku dostupné pre bežných používateľov, pretože Apple časť z nich sprístupní až od príchodu iOS 18.1 (teda pokiaľ nie ste v beta testovaní) a hlavne táto technológia nebude ešte veľmi dlhú dobu fungovať na Slovensku ani nikde inde v Európe z dôvodu prísnych zákonov, ktoré má EÚ a týkajú sa umelej inteligencie.

Apple Intelligence EÚ Slovensko
Zdroj: Apple (úprava redakcie)

Ak je teda Apple Intelligence hlavným predajným argumentom ku kúpe akéhokoľvek iPhonu 16, Apple to má na starom kontinente skutočne veľmi ťažké a je to veľká škoda!

iPhone 16 Pro Max má skvelú konektivitu vďaka USB-C aj Wi-Fi 7

iPhone 16 Pro Max recenzia
Práca s internetom je na iPhone 16 Pro Max vďaka Wi-Fi 7 veľmi rýchla. Foto: SvetApple

Apple sa ešte minulý rok rozhodol pre dôležitý krok a svoje iPhony vybavil USB-C portom, čo je veľká zmena po rokoch používania Lightning konektora. Aj keď na túto inováciu mnohí nadávajú, ja som naopak za, pretože vlastním aj MacBook Pro, AirPods Pro 2 s USB-C a tiež iPad Air.

Keďže majú všetky tieto zariadenia jednotný konektor, na cestách mi stačí jeden nabíjací kábel a nie dva (keď nerátam nabíjací puk ku Apple Watch). Jediná škoda je, že iPhone 16 Pro Max neponúka reverzné nabíjanie, z ktorého by sa dala dobiť energia v Apple Watch, prípadne AirPods. To by sa už kruh totálne uzavrel.

iPhone 16 Pro Max recenzia
iPhone 16 Pro Max má už USB-C s podporou USB 3. Foto: SvetApple

Ešte podotknem, že maximálna prenosová rýchlosť dát cez USB-C v rámci USB 3 v iPhone 16 Pro Max je 10 Gb/s. Spomínam to preto, lebo základný iPhone 16 / 16 Plus spĺňa iba štandard USB a maximálna prenosová rýchlosť tak činí slabých 480 Mb/s. Apple chcel týmto spôsobom oddeliť cenovo dostupnejšie modely od prémioviek.

Okrem toho všetkého, iPhone 16 Pro Max prichádza s podporou pre Wi-Fi 7, čo zaručuje rýchlejšie a stabilnejšie pripojenie k internetu. To ocenia najmä tí, ktorí pravidelne prenášajú veľké množstvo dát, streamujú videá alebo hrajú online hry.

Audio a haptika v iPhone 16 Pro Max: Tu nastali len jemné vylepšenia

iPhone 16 Pro Max recenzia
Zvuky a haptika zostali v iPhone 16 Pro Max na podobnej úrovni, ako minulý rok. Foto: SvetApple

Z hľadiska zvuku a haptiky sa toho veľa nezmenilo. Reproduktory na iPhone 16 Pro Max sú stále jedny z najlepších na trhu, ponúkajú široký zvukový záber a dostatočnú basovú zložku, ktorá je na telefón tejto veľkosti veľmi pôsobivá.

V praxi to viete využiť tak, že ak si napríklad v parku pri pikniku zabudnete so sebou zobrať rádio alebo bezdrôtový reproduktor ale chcete si pustiť hudbu, iPhone 16 Pro Max poslúži ako skvelá záloha. Počítajte však s tým, že stále ide len o smartfón a preto pri maximálne hlasitosti môže začať dochádzať ku jemnému skresleniu zvuku. Postrehol som to pri vyšších tónoch.

iPhone 16 Pro Max recenzia
Reproduktory v iPhone 16 Pro Max majú solídny zvuk. Jeden sa nachádza v spodnej časti a druhý v slúchadle vo vrchnej časti. Foto: SvetApple

Haptika je opäť na vysokej úrovni, čo je pre Apple typické. Tento rok pribudla druhá Taptic Engine jednotka, ktorá je zameraná na ovládanie nového tlačidla pre kameru. Táto funkcia ponúka presné a jemné vibrácie pri každom stlačení, čo robí celkový zážitok z používania Camera Control Button ešte príjemnejším.

Záver recenzie: iPhone 16 Pro Max je geniálny, no mne chýba dôvod, prečo si ho kúpiť

iPhone 16 Pro Max recenzia
iPhone 16 Pro Max (Foto: SvetApple)

Ako ste už vyčítali z mojej recenzie, je len veľmi málo vecí, čo by som tohtoročnej vlajkovej lodi z Cupertina vytkol. Z hľadiska technológií a hardvéru funguje výborne a ešte lepšie sa používa v praxi v spojení s fenomenálnym operačným systémom iOS 18.

Skoro by sa dalo povedať, že iPhone 16 Pro Max je dokonalý smartfón, no to by som bol moc optimistický. Pokiaľ by som totiž toto zariadenie nepotreboval testovať na recenziu a nebol by som nadšencom spoločnosti Apple, asi by som tento rok zostal pri mojom minuloročnom iPhone 15 Pro Max, ktorý je absolútne geniálny a z hľadiska medzigeneračného porovnania mi príde v mnohých veciach navlas rovnaký ako iPhone 16 Pro Max.

Spomenul som to koniec koncov aj pred mesiacom v článku, kde som ho oficiálne rozbaľoval. Keď som iPhone 16 Pro Max chytil po prvýkrát do ruky a nastavil si naň svoj iCloud profil s pôvodným pozadím, párkrát som si novinku pomýlil s mojim starším iPhonom 15 Pro Max.

iPhone 16 Pro Max recenzia
iPhone 16 Pro Max (Foto: SvetApple)

Je veľká škoda, že Apple trochu ignoruje inováciu vo svojom vlajkovom smartfóne. Dokonca sa odvážim povedať, že ak by som mal v roku 2024 používať iPhone 12 Pro Max (2020), asi by mi to vôbec neprekážalo aj napriek 60 Hz displeju, ktorý v danom modeli považujem za najväčšiu slabinu.

Ináč sa však iPhone „Pro Max“ za uplynulé štyri roky výrazne nikam neposunul a ja by som asi očakával trochu viac. Na druhej strane, iPhone 16 Pro Max je absolútny bestseller tohtoročnej série. Možno teda Apple nemá dôvod robiť v tomto smere prehnanú revolúciu.

iPhone 12 Pro Max položený na klávesnici počítača Max
iPhone 12 Pro Max je žiaľ aj po štyroch rokoch príliš podobný, ako aktuálna vlajková loď. Škoda… Foto: Unsplash / Ehimetalor Hays Unuabona

Do komentára na sociálnych sieťach Facebook a Instagram mi napíšte, čo si o tom myslíte vy. Teším sa na všetky vaše postrehy a názory.

iPhone 16 Pro Max – tabuľka

Dátum vydania Ohlásený: 9. september 2024; Dostupný od: 20. september 2024
Rozmery a hmotnosť 163 x 77,6 x 8,3 mm, 227 g
Materiál + odolnosť Predná a zadná sklenená časť, titánový rám (stupeň 5),  IP68 (do 6 m na 30 minút)
SIM Nano-SIM a eSIM (medzinárodná verzia), Dual eSIM (USA), Dual SIM (Čína)
NFC Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certifikácia)
Displej LTPO Super Retina XDR OLED, 120 Hz, HDR10, Dolby Vision, jas 1000 nitov (typicky), max. jas 2000 nitov
Veľkosť displeja 6,9 palcov, 1516,2 cm² (~91,4 % pomer obrazovky k telu)
Rozlíšenie displeja 1320 x 2868 pixelov, 19,5:9 pomer (~460 ppi)
Ochrana displeja Ceramic Shield (o 50 % vylepšený)
Operačný systém iOS 18
Čipset Apple A18 Pro (3 nm), 8 GB RAM, ray-tracing
CPU Hexa-core (2×4,05 GHz + 4×2,42 GHz)
GPU Apple GPU (6-jadrová grafika)
Pamäť 256GB, 8GB RAM, 1TB (NVMe)
Zadné fotoaparáty Trojitý: 48 MP (hlavný), 12 MP (periskopický teleobjektív), 48 MP (ultraširokouhlý), TOF 3D LiDAR skener, LED blesk
Predný fotoaparát 12 MP, f/1,9, 23mm (široký), SL 3D, HDR, Dolby Vision HDR
Video 4K až do 120 fps, ProRes, Dolby Vision HDR, Stereo zvuk
Zvuk Stereo reproduktory, bez 3,5 mm jacku
Konektivita Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Bluetooth 5.3, GPS (L1+L5), NFC, USB-C 3.2 Gen 2, DisplayPort
Senzory Face ID, akcelerometer, gyroskop, proximity, kompas, barometer, satelitná komunikácia (SOS a správy)
Batéria Li-Ion 4685 mAh, neodnímateľná, rýchle nabíjanie (30 minút do 50 %)
Farby Čierny titán, biely titán, prírodný titán, púštny titán
SAR hodnoty EU: 1.00 W/kg (hlava), 1.45 W/kg (telo)
Cena od 1 449 € (256 GB)
Výkon AnTuTu: 1732575, GeekBench: 7968 (v6), DisplayMate: 100% presnosť farieb, jas: 1796 nitov (max), Reálna výdrž batérie počas testu 17 hodín a 18 minút.

iPhone 16 Pro Max tabuľka

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 100 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -