Apple urobilo minulý rok obrovskú aktualizáciu operačného systému iOS 14, do ktorého pridalo napríklad aj očakávané widgety či funkciu App Gallery. Žiaľ, netrvalo dlho a tesne po uvedení na trh sa objavili problémy, ktoré súviseli so zhoršenou stabilitou či rýchlym vybíjaním batérie.
Technologický gigant vydal okamžite sériou rýchlych updatov, aby situáciu zachránil a v priebehu niekoľkých mesiacov sa mu to podarilo. Samozrejme, aj dnes sa nájdu v iOS 14 neduhy, ktoré by tu nemali byť, no v praxi ich je iba zopár. Aj to je dôvod, prečo sa systému po necelom roku prevádzky tak dobre darí.
Čísla hovoria za všetko
Spoločnosť Apple zdieľala štatistiky, ktoré ukazujú, že iOS 14 má nainštalovaných až 90 % smartfónov predstavených v posledných štyroch rokoch. V praxi by malo ísť o každý iPhone 8/8 Plus, respektíve iPhone X a novší.
Ak by sme sa pozreli na celkový podieľ na trhu s aktívnymi zariadeniami, do ktorého sa rátajú aj modely ako iPhone 7, iPhone 6S či iPhone SE prvej generácie plus staršie, iOS 14 by ostal nainštalovaný až na 85 % z nich.
A čo iPadOS?
Podieľ operačného systému iPadOS 14 je v porovnaní s iOS 14 ešte o 1 % lepší. V praxi sa tak nachádza na 91 % zariadeniach, ktoré boli predstavené v priebehu posledných štyroch rokov.
Na strane druhej, celková adaptácia z pohľadu všetkých aktívnych iPadov je výrazne slabšia. V praxi sa bavíme o 79 %. Toto číslo nie je zlé, no ľudia s iPadom si zrejme na najmodernejších systémoch nepotrpia tak ako pri iPhone. Taktiež to môže byť spôsobené dlhšou životnosťou týchto zariadení, pretože na mnohé z nich už iPadOS 14 ani nenainštalujete.
Na záver pripomíname, že už zajtra sa uskutoční konferencia WWDC 2021, na ktorej nám spoločnosť Apple predstaví nástupcov. Pôjde o iOS 15 (alebo iPhoneOS 15?), iPadOS 15, tvOS 15, respektíve HomeOS a watchOS 8 + hardvérové novinky. Napíšte nám do komentára, na čo sa najviac tešíte vy.