Ako vznikla služba Find my iPhone (Nájsť môj iPhone)?

Pamätám si ako by to bolo včera, keď som vytiahol z krabice môj úplne prvý iPhone 3GS. Písal sa začiatok roka 2010 a ja som sa sám seba pýtal, čo budem robiť, keď takýto drahý kúsok spotrebnej elektroniky stratím, niekde zabudnem, prípadne mi ho niekto ukradne.

Treba si uvedomiť, že v danej dobe nebol iPhone na Slovensku zďaleka tak rozšírený ako dnes a jeho vlastnenie bolo skôr výnimkou. Koniec koncov, predaj u nás oficiálne začal až v roku 2008 s druhou generáciou označovanou ako iPhone 3G.

No a práve tu sa dostávame ku službe Find my iPhone, ktorá bola bezplatne sprístupnená v rámci iCloudu už 15. júna 2010. Apple našlo pomerne jednoduchý a účinný spôsob, ako zamedziť krádežiam a strácaniu zariadení. Stačilo vám k tomu pripojenie na internet a aktívne lokalizačné služby. Akýkoľvek strach zo straty bol s touto kombináciou oveľa menší.

Aby toho nebolo málo, k dispozícii bola ešte jedna služba s názvom Find my Friends. Pokiaľ s tým vaši známi, kamaráti alebo členovia rodiny súhlasili, mohli ste si navzájom zdieľať polohu, vďaka čomu ste o sebe mali skvelý prehľad. Samozrejme, vždy len do tej miery, kým nešlo o špehovanie.

Ako sa zo služby Find my iPhone stala služba Find my (Nájsť)?

Nájsť AirPods
Zdroj: Gizmodo

Ako išiel čas a operačné systémy sa vyvíjali, spoločnosť Apple začala uvažovať nad tým, ako zlúčiť Find my iPhone a Find my Friends.

Dôvodom bolo aj to, že názov „Find my iPhone“ nebol v posledných rokoch úplne vhodný, nakoľko sa systém mohol používať aj na vyhľadávanie Apple Watch, iPadu, Macu, AirPods či iných zariadení. Preto sa občas môžete stretávať aj s pojmom Find my Device, ktorý však Apple oficiálne nepoužívalo.

Naopak, v Cupertine to vyriešili celkom elegantne, pretože po spojení oboch vyššie uvedených služieb vznikol jednoduchší názov Find my. Stalo sa tak v roku 2019 s príchodom operačných systémov iOS 13, iPadOS 13 či macOS Catalina.

Ako funguje služba Find my a prečo je geniálna? 

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, ako funguje služba Find my, alebo aj Nájsť môj iPhone, odpoveď je celkom jednoduchá. Už dávno nejde len o „primitívne“ zobrazovanie zariadenia na mape, ktoré má aktívne lokalizačné služby alebo internet.

https://www.youtube.com/watch?v=dGvaaMAwzB8&t=37s

Apple vytvorilo s príchodom modernizácie takzvanú sieť služby Nájsť, vďaka čomu je možné vyhľadať zariadenie aj vo chvíli, keď je offline. V prvom rade za to môže Bluetooth, ktorý sa dokáže aj pri vypnutom alebo vymazanom zariadení správať ako prívesok AirTag.

Prečítajte si tiež  Nudia vás Apple Watch? V tom prípade musíte vyskúšať týchto 7 aplikácií!

Stačí, ak okolo konkrétneho zariadenia prejde človek so zapnutým iPhonom vo vrecku, ktorý je taktiež v sieti služby Nájsť a ten následne odošle polohu vypnutého zariadenia na sieť.

Všetko samozrejme prebieha anonymne a potichu. Pokiaľ by vám niekto ukradol smartfón, je relatívne vysoká pravdepodobnosť, že ho vystopujete. To isté platí aj o strate alebo zabudnutí.

Kde nájdem službu Find my a ako ju používať?

Ako už bolo naznačené vyššie, Find my si nemusíte sťahovať ani inštalovať. Ide o službu integrovanú priamo v operačnom systéme iOS, iPadOS, watchOS či macOS. Ak si ju chcete prispôsobiť, nájdete ju cez Nastavenia > Vaše iCloud konto (na samom vrchu) > Nájsť. Medzi možnosti, ktoré viete zmeniť patrí napríklad:

  • Aktivácia/deaktivácia Nájsť môj iPhone
  • Sieť služby Nájsť
  • Odoslať poslednú polohu
  • Zdieľať moju polohu (konkrétne buď s rodinou alebo priateľmi)

Aplikácia Nájsť 

Vo svojom zariadení máte od prvého spustenia aj aplikáciu Nájsť (Find my). Po jej otvorení sa vám na displeji zobrazí mapa, ukazujúca všetky zariadenia, ktoré sú prihlásené ku vášmu iCloud účtu. Od iOS 14.5 sem patria aj predmety, ktorých polohu určuje sledovací prívesok (AirTag alebo iný).

V spodnom menu aplikácie Nájsť nájdete štyri položky. V prvom rade sú to Ľudia, ktorí s vami zdieľajú polohu. V druhom rade sú to vaše Zariadenia (alebo zariadenia vašej rodiny, s ktorou ste v jednom iCloud účte), v treťom bode Predmety a teda sekcia vytvorená špeciálne pre sledovacie prívesky a na záver položka Ja, kde si viete nastaviť ďalšie podrobnosti, ako napríklad:

  • Zdieľať moju polohu
  • Hlásenia (Bezpečnostné upozornenia predmetu, Povoliť žiadosti o priateľstvo, Hlásiť zmenu polohy)
  • Pomôcť priateľovi (presmeruje vás na iCloud.com)

Čo dokážem urobiť na diaľku so zariadením cez službu Find my? 

Keďže služba Nájsť môj iPhone nie je len o určovaní polohy, Apple do nej zakomponovalo aj tri základné funkcie, s ktorými môžete ovládať vaše zariadenie na diaľku. Ide o:

  • Prehrať zvuk
  • Nastaviť režim straty
  • Vymazať zariadenie

Ak je iPhone napríklad pripojený k internetu a vy ho len neviete nájsť v spleti svojho „kancelárskeho neporiadku“, využijete prvú možnosť Prehrať zvuk. V podstate je to podobné, ako by vás niekto prezvonil.

Ak sa dostanete do štádia, že telefón nedokážete presne lokalizovať, prípadne je offline, môžete nastaviť Režim straty. Po jeho aktivácii zadáte do systému telefónne číslo, ktoré sa následne zobrazí na displeji tohto iPhonu (ak sa pripojí k sieti). V prípade, že sa k nemu dostane niekto čestný, na uvedené číslo vám zavolá a telefón vráti.

Na záver tu máme krajné riešenie, ktoré však odporúčame len vtedy, keď sa neobávate o telefón ale o zneužitie údajov a fotografií v ňom. Ide o Vymazanie zariadenia. Tu si ale treba uvedomiť, že daná akcia je nenávratná a ak nemáte zálohu, prídete prakticky o celý svoj digitálny život.

Prečítajte si tiež  Apple urobilo ďalší krok k tomu, aby ste nemuseli používať heslá a zároveň ste boli maximálne v bezpečí

V prípade, že ste na zmiznutom zariadení nemali slabé prístupové heslo, je takmer nulová pravdepodobnosť, že ho niekto reálne odomkne. Skôr ho zlodeji rozoberú a rozpredajú na súčiastky. S tým však už nič nenarobíte…

Nemáte poruke druhý Apple produkt? Použite internetovú stránku 

Z času na čas samozrejme nastane situácia, kedy nemáte poruke druhý iPhone, iPad alebo Mac pre rýchle overenie polohy strateného zariadenia. Stačí ak ste s kamarátom, ktorý vlastní Android a problém je na svete. Alebo nie?

Apple našťastie od začiatku myslelo aj na toto. Služba Find my je súčasťou celého ekosystému iCloud, čo znamená, že sa ku nej viete dostať aj cez prehliadač.

Stačí ak kliknete na internetovú stránku iCloud.com, prihlásite sa cez svoje používateľské konto a následne vyberiete možnosť „Najít iPhone“ (slovenská mutácia webu v čase písania článku nebola dostupná). K dispozícii máte všetky možnosti, ktoré sú dostupné aj v štandardnej Find my aplikácii na iPhone alebo Macu.

Ako zastavila služba Find my zlodejov

Find

Vo svete je viacero medializovaných prípadov, v ktorých hrala služba Find my hlavného hrdinu. Ešte dávnejšie sa s ňou dokonca podarilo vystopovať ukradnuté auto alebo dolapiť páchateľa, ktorý si chcel z festivalu odniesť až 130 odcudzených iPhonov.

Tento rok sme sa stretli napríklad s prípadom 70-ročného zlodeja z Londýna, ktorý vďaka zdieľanej polohe doviedol policajtov až k sebe domov. Dostal za to pokutu cez 5 000$ (cca 4 100 €).

Samozrejme, podobných situácii sa vo svete objavuje množstvo, no len zanedbateľné percento sa dostane aj do novín. Verte alebo nie, služba Nájsť skutočne funguje a oplatí sa ju vedieť používať. Neraz zachránila zariadenie aj nám v redakcii.

Časté otázky 

Na akých zariadeniach je služba Find my dostupná? 

  • Mac
  • iPhone
  • iPad
  • iPod Touch
  • Apple Watch
  • Prehliadač (cez stránku iCloud.com)

Líšia sa postupy vyhľadávania a nastavenia vzhľadom na typ zariadenia a model? – Nie, služba Find my je v podstate univerzálna a drží sa jednotného používateľského rozhrania, či už ju použijete na iPhone alebo MacBooku.

Na strane druhej ale dávame do pozornosti, že niektoré funkcie sú dostupné až s príchodom posledných aktualizácii systému. To čo teda funguje na najnovšom iPhone 12 nemusí byť prítomné na staršom iPhone 6.

Dá sa iPhone vystopovať cez IMEI (International Mobile Equipment Identity)? Ak áno, tak ako? – Odpoveď je veľmi jednoduchá. Áno, iPhone sa dá vystopovať cez IMEI. Pre tých čo nevedia, IMEI je v skratke 15-ciferný kód autorizovaný spoločnosťou GSMA.

Prečítajte si tiež  5 noviniek, ktorých sa s príchodom iPhonu 13 nakoniec nedočkáme

Pokiaľ vám niekto ukradne zariadenie, vy to nahlásite policií a zlodej sa prihlási do siete (pokojne aj s inou SIM kartou), automaticky sa nahlási do databázy a dá sa vystopovať. Na strane druhej, tento proces nie je vo vašich rukách a preto je otázne, či sa ku vám ukradnutý iPhone ešte niekedy dostane.

Dajte nám vedieť o vašich skúsenostiach so službou Find my

Na záver vás vyzývame, aby ste nám napísali do komentára vlastné skúsenosti so službou Find my. Našli ste vďaka nej svoj stratený alebo ukradnutý iPhone aj vy?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -